Mianem aktywów określamy przede wszystkim środki i składniki majątkowe, którymi dysponuje jednostka (np. przedsiębiorstwo) w danym czasie. Aktywa mają zawsze określoną wartość pieniężną i mogą przynieść jednostce korzyść ekonomiczną w przyszłości. W inwestowaniu, aktywa to wszystkie elementy, w które można zainwestować. Jakie są rodzaje aktywów i co jeszcze warto wiedzieć o tych składnikach majątku?
Co to są aktywa? Klasyczne ujęcie
Aktywa to pojęcie znane i szeroko stosowane w ekonomii. Jak mówi definicja wynikająca z ustawy o rachunkowości, są to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Wynika stąd, że majątek nie ma określonej wartości, jeśli nie można go sprzedać lub jeśli dzięki wykorzystaniu go nie można zarobić. Nie oznacza to oczywiście, że jednostka zawsze „zarobi” na obrocie danym aktywami – niektóre z nich są bardzo ryzykowne i mogą doprowadzić do utraty części, lub nawet całości zainwestowanych weń środków.
Według definicji aktywa jednostki można podzielić na dwie podgrupy: aktywa trwałe i obrotowe. Podział ten wynika z kilku aspektów. Przede wszystkim wpływ na niego ma rodzaj danego aktywa (czy są one wykorzystywane jednym w cyklu produkcyjnym/handlowym, czy w wielu cyklach), jego wartość (aktywa trwałe mają najczęściej wyższą wartość jednostkową), okres użytkowania (dla obrotowych – najczęściej poniżej roku, dla trwałych – powyżej), a nawet funkcja w jednostce, czyli to, do jakiego celu jest używane wybrane aktywo. Aktywami jednostki mogą być te należne wpłaty na kapitał podstawowy, a także udziały (akcje) własne.
Aktywa trwałe – przykłady i definicja
Aktywa trwałe to część majątku, która odznacza się długim okresem użytkowania. Zazwyczaj horyzont sięga tu powyżej 1 roku. Ponadto aktywa trwałe są wyłączone z obrotu, a także cechuje je stosunkowo wysoka wartość. Aktywa trwałe w miarę użytkowania ulegają powolnemu procesowi zużywania się. Od strony rachunkowej proces ten jest ujawniany w księgach jako amortyzacja – koszt, z którym nie wiąże się wypływ środków pieniężnych z jednostki.
Aktywa trwałe dzielimy na wartości niematerialne i prawne, rzeczowe aktywa trwałe, a także należności, inwestycje oraz rozliczenia międzyokresowe długoterminowe.
Aktywa trwałe – przykłady:
- oprogramowanie komputerowe,
- licencje,
- patenty,
- znaki towarowe,
- prawa autorskie,
- know-how,
- wartość przedsiębiorstwa,
- należności (np. z tytułu udzielonych kredytów długoterminowych, płatne powyżej roku),
- nieruchomości,
- maszyny,
- samochody,
- grunty,
- koszty robót budowlanych.
Aktywa obrotowe – przykłady i definicja
Obok aktywów trwałych firma może dysponować także aktywami obrotowymi (tzw. aktywami bieżącymi). Według definicji zmieniają one są naturalną postać w dość krótkim czasie (do 1 roku). Są one w ciągłym ruchu, a także przechodzą przez powtarzające się cyklicznie fazy działalności biznesu i przyjmują różną postać. Co to oznacza w praktyce? Materiał produkcyjny staje się produkcją w toku. Po zakończeniu przerabiania to natomiast wyrób gotowy, zaś po sprzedaży – należność z tytułu dostaw i usług.
Do aktywów obrotowych zaliczamy zapasy, ale także należności, inwestycje i rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe.
Aktywa obrotowe – przykłady:
- materiały produkcyjne,
- półprodukty,
- produkty w toku,
- produkty gotowe,
- towary handlowe,
- zaliczki na dostawy i usługi,
- należności z tytułu dostaw i usług,
- przeznaczone do obrotu akcje, obligacje, bony skarbowe,
- weksle,
- pożyczki udzielone na krócej niż 12 m-cy,
- środki pieniężne w kasie,
- środki pieniężne w drodze,
- wszelkie krótkoterminowe aktywa finansowe.
Trading i aktywa – przykłady
W szeroko rozumianym tradingu aktywa to wszystko to, w co możesz zainwestować. Będą to na pewno papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe, waluty, surowce, kryptowaluty czy tokeny NFT. Wszystkie one znacząco różnią się od siebie. Mają inne poziomy ryzyka, dają zróżnicowane możliwości zysku, a także charakteryzują je zupełnie inne cechy.
W tradingu wyróżniamy jasny podział na klasy aktywów, które w skrócie omawiamy poniżej.
Akcje
Papiery wartościowe danej spółki to ciekawa opcja inwestycyjna. Aby wybrać odpowiedni podmiot, musisz przeprowadzić analizę firmy, co pozwoli Ci m.in. poznać jej perspektywy techniczno-ekonomiczne czy kondycję finansową. Dobrze jest także sprawdzić aktualną sytuację rynkową i śledzić wydarzenia, które mogą mieć wpływ na wartość danych akcji.
Obligacje
Obligacje to instrumenty, które określa się mianem bezpiecznej przystani. Odznaczają się mniejszą ekspozycją na ryzyko i są idealne dla osób, które nie chcą spekulować na rynku. W szerokiej gamie dostępnych obligacji znajdziesz zarówno opcje 5, 10 czy nawet 30-letnie.
Nieruchomości
Nieruchomości to aktywa, które zazwyczaj wybierane są do zabezpieczenia kapitału. To inwestycje na lata, które ciężko jest spieniężyć w krótkim czasie. Niemniej, dobrze zlokalizowana nieruchomość może wraz z upływem lat zyskiwać na wartości.
Surowce
Różnego rodzaju surowce kuszą inwestorów. Do aktywów tego typu zalicza się m.in. złoto, srebro, ropę, miedź, ale też pszenicę, kukurydzę czy kakao. Istotą są tutaj zmienne ceny, które zależą od popytu i podaży, a także sytuacji makroekonomicznej, a nawet pogody. Inwestując w surowce, niekoniecznie trzeba kupować „żywy” towar. Można tu postawić np. na kontrakty terminowe (np. futures) lub kontrakty na różnice kursowe (CFD).
Kryptowaluty
Kryptopowaluty to ciesząca się dużą popularnością gałąź aktywów giełdowych. Te zdecentralizowane cyfrowe pieniądze podlegają obrotowi i wymianie w świecie wirtualnym. Nie zależą one jednak – teoretycznie – od ingerencji rządów czy jakichkolwiek zewnętrznych wpływów. Całość opiera się na nowoczesnej i bezpiecznej technologii blockchain, czyli łańcucha bloków.
Fundusze inwestycyjne
Fundusz inwestycyjny to wyspecjalizowany podmiot, który reinwestuje zebrane środki. Jego celem jest pomnażanie kapitału klientów. Osoby pracujące w tych jednostkach dokonują analiz rynku, podejmują liczne decyzje inwestycyjne, a także chronią interesy uczestników danego funduszu. Inwestując tu swoje środki, otrzymujesz jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne.
Czym są aktywa? Z jednej strony to pojęcie znane z ekonomii, które odnosi się do zasobów danej firmy. Z drugiej zaś to wszystkie opcje inwestycyjne, do których masz dostęp, będąc aktywnym uczestnikiem giełdy. Tak duży wachlarz możliwości inwestycyjnych dostępnych obecnie na rynku pozwala łatwiej wybierać najlepsze aktywa – zarówno pod względem ekspozycji na ryzyko, jak i ewentualnych zwrotów.
Interesują Cię tematy związane z tradingiem? Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School i dowiedz się jeszcze więcej o różnych rodzajach inwestycji. Korzystaj z bezpłatnej wiedzy i stań się świadomym uczestnikiem rynku!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.