Kurs dolara do złotego w środę spada do 3,94 PLN, choć chwilowo notowany był niżej na 3,93 PLN. Nie pomogły nawet korzystne dla USD wiadomości Stanów Zjednoczonych – amerykański parlament zaakceptował budżet na 2025 rok.
Choć wyparowały niepokoje związane z politycznym impasem w największej gospodarce świata, to trwająca tendencja umocnienia złotego zniwelowała wpływ tych informacji na kurs USD/PLN.
Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Źródło: Trading View.
Dolar wśród największych “spadkowiczów” na rynku walutowym od inauguracji Trumpa
Kurs dolara do złotego spadł o blisko 4 grosze od początku tego tygodnia, a to zniżka o około 1%. Ogółem, dolar radził sobie w tym tygodniu dość słabo w zestawieniu również z innymi walutami.
“(…) Dolar amerykański pozostaje największym spadkowiczem w grupie walut G10 od styczniowej inauguracji prezydenta Donalda Trumpa”. Zauważyli ekonomiści z Credit Agricole.
Kurs indeksu dolara (DXY) w interwale tygodniowym

Źródło: TradingView.
Indeks dolara obrazujący trend na dolarze na rynku walut spada już czwarty tydzień z rzędu. Pokazuje to, że ogólna tendencja zachowania USD w ostatnich tygodniach to konsekwentne osłabienie.
“Uważamy, że nawis długich pozycji na dolarze w połączeniu ze zbyt agresywnymi oczekiwaniami rynkowymi dotyczącymi drugiej kadencji prezydenckiej Trumpa przyczynił się do słabszych wyników (dolara)”. Czytamy w analizie Credit Agricole.
Kurs dolara ucierpiał przez politykę Trumpa i Fed?
Kurs dolara ucierpiał z powodu niedawnego spadku realnych stóp procentowych i rentowności obligacji w USA. Uważają analitycy walutowi z Credit Agricole.
“Kilku przedstawicieli Fed powtórzyło ostatnio swoje prognozy dotyczące niższych stóp procentowych (w USA), prawdopodobnie spotęgował rzeczywisty problem kursu dolara”
Możliwe, że kolejne kroki polityki celnej Stanów Zjednoczonych mogą okazać się nowym ciosem w dolara, wynika z analizy banku inwestycyjnego:
“Kolejne ważne deklaracje (Trumpa) dotyczące ceł mają nastąpić nie wcześniej niż 10 marca. Ostatnia ulga od ‘bomb’ celnych może być kontynuowana, co będzie ciosem dla bezpiecznej przystani, jaką jest dolar”. Podsumowali analitycy z Credit Agricole.
Kurs dolara przed dużymi wahaniami? “Ogromne ryzyko zwiększonej zmienności”
Naciski prezydenta USA w związku polityką handlową USA mogą się nasilić w nadchodzących dniach, jednak nowe, mocne deklaracje kolejnych działań nie są spodziewane.
“Biorąc pod uwagę cła zaplanowane na przyszły wtorek oraz cła na stal i aluminium zaplanowane na później w marcu, a następnie cła na chipy półprzewodnikowe i farmaceutyki prawdopodobnie od 2 kwietnia i wreszcie wzajemne cła od 12 kwietnia, nadal istnieje ogromne ryzyko zwiększonej zmienności na rynkach finansowych” – czytamy w analizie MUFG.
Kurs dolara może zatem zostać poddany sporym wahaniom, wywnioskować można z prognozy MUFG. Czy będzie to spadek USD? Niekoniecznie. “Z pewnością sceptycznie podchodzimy do analogii z 2017 rokiem, pierwszym rokiem urzędowania Trumpa, kiedy to dolar amerykański znacznie stracił na wartości”. Napisali eksperci z banku MUFG.
Tekst przygotował FXMAG