Kontrakt CFD to termin, bez którego trudno wyobrazić sobie świat inwestowania. Praktycznie każdy dom maklerski ma w ofercie ten instrument finansowy. Czym charakteryzują się kontrakty CFD i co odróżnia je od tradycyjnych metod inwestowania?
Kontrakty CFD – co to jest?
CFD to skrót od contract for difference, co tłumaczy się jako kontrakt na różnicę kursową/cenową. CFD jest instrumentem pochodnym i bazuje na konkretnych aktywach.
Kontrakt CFD na dane akcje czy surowiec będzie odzwierciedlać ruchy cenowe tego instrumentu.
CFD jest również umową między kupującym i sprzedającym. Każda strona zobowiązuje się rozliczyć kwotę, która jest równa różnicy między wartością pozycji otwarcia a ceną zamknięcia transakcji. To sprawia, że inwestor może zarobić na spadku, jak i na wzroście ceny.
CFD różni się od innych instrumentów finansowych tym, że nie jest papierem wartościowym. Trader, który nabywa ten instrument finansowy, w praktyce nie staje się właścicielem aktywów, którym kontrakt odpowiada.
Zakup CFD na akcje nie daje więc tych samych przywilejów co zakup akcji. Gdy inwestor kupuje akcje wybranej spółki, staje się jej ekonomicznym właścicielem, a po transakcji akcje są księgowane na jego rachunku. Ma z tego tytułu różne korzyści, np. otrzymuje prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i współdecydowania tam o najważniejszych dla spółki sprawach. W każdej chwili może też sprzedać swoje aktywa.
Inwestor, który operuje kontraktami CFD na te same akcje, zarobi tylko wtedy, gdy poprawnie obstawi ruch ceny. Innymi słowy, spekuluje on, czy wartość instrumentu wzrośnie, czy spadnie. Jeżeli wytypował poprawnie, zyskuje, jeśli błędnie – traci.
Obrót kontraktami CFF to szansa na szybki zarobek, ale jednocześnie spore ryzyko. Nie trzeba jednak inwestować dużych kwot. W większości przypadków tego rodzaju inwestycje są tańsze niż zakup i sprzedaż aktywów bazowych.
Kontrakty CFD a dźwignia finansowa
W handlu kontraktami CFD inwestorzy mogą korzystać z dźwigni finansowej. Dzięki niej trader jest w stanie przeprowadzić transakcję za wyższą kwotę niż ta, którą w rzeczywistości dysponuje. Musi wpłacić jedynie część sumy, na jaką opiewa inwestycja – czyli depozyt zabezpieczający.
Stosując dźwignię finansową, można otwierać pozycje o wysokiej wartości za pomocą niskich kwot. Dzięki temu rosną szanse na zysk, ponieważ da się zarobić proporcjonalnie więcej. Równocześnie zwiększa się jednak ryzyko straty.
Jeśli broker oferuje ochronę przed saldem ujemnym, inwestor nie straci więcej niż ma na koncie. W Polsce stosowanie tej ochrony jest obowiązkowe – każdy legalnie działający broker musi chronić klienta przed ujemnym saldem.
Jak inwestować w kontrakty CFD?
W przypadku kontraktów CFD zadaniem inwestora jest przewidzieć, w którym kierunku będzie poruszać się cena instrumentu finansowego, czyli obstawić, czy spadnie, czy wzrośnie. Analogicznie więc, trader może otworzyć pozycję krótką – sprzedaż, gdy uważa, że nastąpią spadki. Drugą opcją jest pozycja długa – zakup – jeśli spodziewa się wzrostów.
Ile zarobi, jeżeli obstawi poprawnie? Na zysk w przypadku pozycji długiej składa się różnica kursowa pomnożona przez wysokość transakcji. Jeśli trader zdecydował się na pozycję krótką, zarobi, jeśli cena zacznie spadać. Kwota, którą otrzyma, będzie wysokością różnicy pomnożoną przez wysokość pozycji.
Czy handel CFD jest odpowiedni dla początkujących?
Kontrakty CFD to instrument, który zdecydowanie nie jest odpowiedni dla każdego inwestora. Aby zacząć nim handlować, warto zdobyć wcześniej odpowiednią wiedzę zarówno na temat jego struktury, jak i inwestowania w ogóle. Nigdy nie należy inwestować w instrumenty finansowe, których konstrukcji nie rozumiemy.
Tym niemniej, kontrakty na różnicę kursową oferuje większość brokerów. Aby spróbować swoich sił, nie trzeba dopełniać wielu formalności, nie jest również potrzebny duży wkład finansowy.
Należy zawsze pamiętać o ryzyku, jakie wiąże się z handlem CFD. Niezależnie od poziomu wiedzy tradera, zawsze istnieje możliwość straty środków, dlatego nie powinno się inwestować pieniędzy, na utratę których nie można sobie pozwolić.
W jaki sposób zmniejszyć ryzyko? Przede wszystkim – wciąż poszerzając swoje horyzonty i rozwijając się. Dobrym sposobem może być także testowanie strategii inwestycyjnych na koncie demonstracyjnym, które ma w ofercie większość brokerów.
Rachunek demo pozwala realizować transakcje przy wykorzystaniu wirtualnych środków. Warto testować zwłaszcza działanie dźwigni finansowej, która jednocześnie zwiększa potencjalne zyski, jak i ryzyko inwestycyjne.
Wyniki na rachunku demo nie gwarantują wyników na rachunku „rzeczywistym”! Inne jest psychologiczne podłoże inwestycji na obu tych rachunkach – inne decyzje podejmujemy, gdy nie musimy liczyć się ze stratą faktycznych pieniędzy.
Warto mieć na uwadze, że na ruchy cen ma wpływ wiele czynników, także tych dziejących się poza rynkiem. Mowa tu zwłaszcza o wydarzeniach politycznych, gospodarczych czy społecznych. Są to czynniki fundamentalne. Przykładem może być podnoszenie stóp procentowych, wybory prezydenckie czy kryzysy wywołane epidemią Covid-19 oraz zbrojnym konfliktem w Ukrainie.
Podsumowanie
Kontrakt CFD to złożony instrument finansowy, pozwalający na wykorzystanie dźwigni finansowej, pozwalający osiągać duże zyski, ale narażający również na duże straty. Kontrakt CFD np. na akcje nie zapewnia traderowi tych samych profitów, jakie ma osoba nabywająca faktyczne aktywo, jednak daje szansę na zarobek w przypadku trafnej spekulacji ruchów cenowych.
Jeśli decyzja była trafna, można zarobić nie tylko na wzroście, ale i na spadku ceny. zawsze jednak trzeba mieć na uwadze ryzyko, szczególnie podczas korzystania z dźwigni finansowej.
Kontrakty dostępne są na wiele instrumentów finansowych, takich jak indeksy, towary, ETFy czy Forex.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.