Towary są jednym z instrumentów finansowych, którymi można handlować. Ma je w ofercie wielu brokerów, a dostęp do nich łatwo uzyskać – w teorii wystarczy założyć rachunek inwestycyjny i wpłacić depozyt. W praktyce jednak warto się do tego odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zdać sobie sprawę z ryzyka utraty pieniędzy. Zastanawiasz się, czy inwestycja w towary jest dla Ciebie? Zanim zdecydujesz, zobacz, jak rozpocząć handel towarami.
Czym są towary?
Towary to materiały, które są wykorzystywane w działalności człowieka. Można handlować nimi na giełdach. To zarówno gotowe produkty, takie jak sok pomarańczowy, jak i występujące w naturze surowce czy metale – np. złoto, pszenica czy ropa. Mogą być zatem produkowane przez człowieka, wydobywane lub uprawiane. Nie ma znaczenia, kto jest producentem danego towaru. Oznacza to, że jednostka danego produktu tej samej jakości jest traktowana tak samo, niezależnie od tego, skąd pochodzi.
Dlatego np. złoto wydobywane w Ameryce ma tę samą cenę co złoto tej samej jakości wydobywane w Rosji. Dzięki temu rynki towarowe działają na całym świecie.
Co wpływa na cenę towarów?
Na towary, podobnie jak na inne instrumenty finansowe, ma wpływ popyt i podaż. Popyt na określone produkty zmienia się w ciągu roku. Dodatkowo sytuację należy rozpatrywać nie tylko na rynku krajowym, ale i światowym.
Nie bez znaczenia jest także pogoda, a szczególnie kataklizmy, anomalie pogodowe: susze, powodzie, huragany, pożary. Zwiększają one ceny towarów, zwłaszcza rolnych. Podobnie jest z konfliktami między państwami – skutkują ograniczeniami w dostawach różnych towarów. Powoduje to spadki lub wzrosty cen. Trzeba także wziąć pod uwagę stan zapasów danego towaru. Im jest go więcej, tym jego cena jest stabilniejsza.
Na czym polega inwestowanie w towary? Co to jest?
Handel towarami w Polsce, ale i na całym świecie, odbywa się od poniedziałku do piątku, choć na niektórych instrumentach można operować niemal 24 godziny na dobę. Przykładem jest tu złoto czy ropa.
Handlować można głównie poprzez kontrakty futures. Inwestor określa, ile danego towaru chce kupić i za jaką cenę w przyszłości, np. 24 czerwca. Tego dnia musi sfinalizować transakcję, nawet jeśli wartość wybranego towaru wzrośnie. Podobnie działają opcje forward, z tym, że nie ma konieczności zakupu, jeżeli aktualne warunki będą dla inwestora niezadowalające.
Obiektem niektórych transakcji są towary z fizyczną dostawą – te interesują głównie przedsiębiorców, którzy wykorzystują dany produkt w swojej działalności.
Większość inwestorów działa jednak tylko na instrumentach finansowych – nie otrzymują więc fizycznego towaru. Ich rozliczenie stanowi pieniądz – różnice cenowe między kontraktem a ceną danego surowca na giełdzie.
Dostępne są także kontrakty na różnice kursowe, czyli CFD. Te instrumenty pozwalają spekulować na zmianach cen towarów, jednak inwestor nie staje się właścicielem aktywów bazowych. Zawsze warto też zachować ostrożność podczas inwestowania, ponieważ łatwo można stracić włożone w to środki – kontrakty CFD wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym.
W jaki jeszcze sposób można handlować towarami? Oto kilka przykładów:
- ETF-y – fundusze, które mogą zawierać kilka towarów, dzięki czemu można inwestować jednocześnie w różne aktywa.
- Akcje towarowe – akcje firm, które produkują towary. Spółki wydobywcze lub wiertnicze są często notowane na giełdzie.
- Fundusze inwestycyjne – składają się z puli środków, którymi zarządza określony podmiot; inwestor powierza mu swoje środki, a on dokonuje w jego imieniu transakcji.
- Transakcje bezpośrednie – zakup określonego towaru w formie fizycznej; mowa np. o sztabkach złota czy monetach, które można bezpiecznie przechowywać przez długi czas.
Wybór strategii, czyli jak dokonać inwestycji?
Inwestowanie w towary, jak każda inna inwestycja, wiąże się z ryzykiem, dlatego przed otwarciem pierwszej pozycji należy dobrze się przygotować. Inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytania, czy jest świadomy ryzyka oraz czy godzi się z potencjalną utratą środków, które przeznacza na handel.
Nawet zakup złota, które powszechnie uważane jest za relatywnie bezpieczny surowiec oraz które ma tendencje do utrzymywania wartości, może spowodować zmniejszenie się kapitału wskutek wahania cen.
Kolejną kwestią jest określenie horyzontu inwestycyjnego. Do wyboru są dwie opcje: handel krótkoterminowy oraz długoterminowy:
- Pierwsze podejście zakłada szybkie kupno i sprzedaż towarów w celu osiągnięcia zysków na nawet niewielkich zmianach cen. Może z niego skorzystać osoba, która chce zarabiać dość regularnie i w krótkim czasie. Oczywiście nie ma gwarancji zysku, a transakcje mogą przynosić straty.
- Podejście długoterminowe polega na zakupie aktywów i trzymaniu ich przez pewien czas – może być to nawet rok czy kilka lat. Wiele osób decyduje się np. na zakup sztabek złota i przechowywanie ich.
Można stosować tę strategię także dla innych towarów, jednak trzeba przeprowadzić odpowiednią analizę, aby określić długotrwały trend. Ważniejsze jest tu bowiem to, jaką cenę będzie miał towar w przyszłym roku (jeśli taki jest horyzont inwestycyjny) niż jutro czy za miesiąc. Zmienność na rynku jest zjawiskiem normalnym, należy się więc na nią przygotować, w związku z czym nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić.
Zarejestruj się w AvaTrade School i dowiedz się więcej na temat inwestowania!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.