Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych była w styczniu o 34,3% niższa niż w odpowiadającym okresie rok wcześniej, czyli w styczniu 2024 roku.
Z kolei łączna wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w styczniu 2025 roku była o 32,6% mniejsza niż równo rok temu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca jest to wzrost o 10,2%.
Całkowita wartość akcji kredytowej w styczniu wyniosła 6,95 mld PLN. Zdaniem ekspertów, nie odbiega ona istotnie od wielkości widzianych w drugiej połowie 2024 roku.
Oznaczać to może, że druga połowa roku 2024 roku cechowała się stagnacją w zakresie kredytów mieszkaniowych, a tym samym na rynku nieruchomości. Co istotne, stabilizacja ta miała miejsce na wyraźnie niższym poziomie niż jeszcze na początku ubiegłego roku.
Polacy nie zaciągają też wyższych kredytów na zakup nieruchomości. W styczniu średnia kwota kredytu mieszkaniowego wyniosła 424,5 tys. PLN. Było to o 2,6% więcej niż równo rok wcześniej.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Mniej kredytów, bo nie ma już programu dopłat do kredytów hipotecznych
Spadek liczby zaciąganych nowych kredytów mieszkaniowych jest częściowo efektem braku rządowego programu wsparcia dla nabywców nieruchomości. Jeszcze na początku 2024 roku procedowane były kredyty w ramach “Bezpiecznego Kredytu 2%”. Choć nabór wniosków do programu zakończył się wraz z końcem grudnia 2023 roku, to kredyty mieszkaniowe z jego tytułu były udzielane jeszcze w pierwszych miesiącach zeszłego roku.
“Kredyty hipoteczne, pomimo nadal braku kolejnego programu wsparcia, radzą sobie zaskakująco dobrze” – skomentował dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
“Co prawda r/r mamy duże spadki, wynikające z faktu, że w akcji kredytowej w styczniu zeszłego roku mieliśmy jeszcze 6,4 mld PLN kredytów, pochodzących z programu Bezpieczny Kredyt 2% (wnioski złożone jeszcze w 2023 r.)” – dodał.
“Gdy akcję kredytową ze stycznia 2024 r. skorygujemy o tę wartość, to dynamika rdr wyniosłaby (+78,2%)”
Tekst przygotował FXMAG