Wielu osobom rynek akcji wydaje się światem tajemniczym i niedostępnym. Technicznie jednak rozpoczęcie inwestycji nie jest trudne– wystarczy założyć rachunek u brokera i… kupić akcje wybranej spółki. Tyle teorii, ponieważ praktyka wiąże się przede wszystkim z akceptacją ryzyka handlowego oraz pogodzeniem się z potencjalnymi stratami, a także z pewnymi umiejętnościami. Zatem jak zacząć handlować akcjami?
Pierwsze kroki inwestora – gdzie kupować akcje?
Aby móc zakupić akcje, należy założyć rachunek inwestycyjny. W praktyce oznacza to rejestrację u brokera. Jest to konieczne, ponieważ nie da się zakupić akcji bezpośrednio na Giełdzie Papierów Wartościowych – dom maklerski jest w tym przypadku pośrednikiem między inwestorami. Na zlecenie klientów kupuje i sprzedaje akcje, a wykonane operację oraz zakupione aktywa każdy inwestor widzi na indywidualnym rachunku.
Pierwszym krokiem do inwestycji w akcje jest zatem wybór brokera. Znaczenie ma tu wiele kwestii, takich jak oferta czy opłaty i prowizje pobierane przez pośrednika. Warto zwrócić uwagę, aby firma umożliwiała zakup akcji spółek notowanych nie tylko na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale także na rynkach zagranicznych: Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Ameryce Południowej. Najważniejsze jednak, aby dom maklerski działał legalnie.
Co to oznacza? Musi on mieć odpowiednie zezwolenie, w praktyce „licencję na prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. W Polsce zezwolenia wydaje Komisja Nadzoru Finansowego w drodze decyzji administracyjnej. Jednocześnie nadzoruje ona podmioty działające w sektorze finansowym, z użyciem szeregu instrumentów władczych (w tym w szczególności nakładanych kar) jak i nie-władczych (przykładowo – wydawanie stanowisk).
Samo założenie konta u brokera nie jest trudne. Można zrobić to online, podając swoje dane. Aby móc handlować, należy mieć 18 lat.
Ostatnim krokiem jest wpłacenie pieniędzy na swój rachunek handlowy. Ustalając budżet, należy mieć w pamięci ryzyko związane z inwestowaniem. Trzeba się liczyć z tym, że środki można stracić, dlatego nie zaleca się inwestowania z wykorzystaniem pieniędzy potrzebnych w codziennym życiu.
Jak inwestować w akcje?
Handel akcjami interesuje wiele osób. Należą do najpopularniejszych papierów wartościowych, jednak nie gwarantują zostania milionerem i nie zapewnią pewnych zysków. Aby nie narazić się na natychmiastowe wyzerowanie rachunku, należy poświęcić nieco czasu na zdobycie wiedzy i poznanie platformy handlowej.
Handel akcjami nie jest technicznie skomplikowany. Są to papiery wartościowe wydawane przez spółki w celu pozyskania funduszy (equity) na działalność. Inwestor, który kupuje akcje, staje się akcjonariuszem i nabywa z tego tytułu określone prawa:
- do otrzymywania dywidend, czyli regularnego udziału w zyskach,
- do uczestniczenia w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy z prawem głosu,
- do zaskarżania niezgodnych z prawem i statutem uchwał,
- do uzyskania udziału w przypadku likwidacji spółki.
Uprawnień powyższych nie uzyska jednak inwestor wybierający instrumenty pochodne bazowane na akcjach – np. kontrakty na różnice kursowe akcji (CFD).
Ceny akcji podlegają prawom popytu i podaży. Jeśli produkty czy usługi spółki odnoszą sukces, cena akcji rośnie. Jeżeli jednak wystąpi np. kryzys wizerunkowy, wartość akcji może spaść.
Wybierając papiery wartościowe do inwestycji, warto dowiedzieć się jak najwięcej o spółce, która je emituje, poznać jej ofertę, historię oraz plany na przyszłość.
Jak kupić lub sprzedać akcje?
Po wybraniu akcji należy wystawić zlecenie kupna, aby nabyć je po określonej cenie. Wszystko odbywa się elektronicznie, za pomocą oprogramowania handlowego. Drugim dostępnym zleceniem jest sprzedaż.
Można skorzystać ze zlecenia z limitem lub PKC – po każdej cenie. W przypadku limitu inwestor określa, ile akcji kupuje bądź sprzedaje oraz cenę, za jaką chce te akcje kupić/sprzedać. Np. jeżeli otwiera transakcję na 100 akcji z limitem 120 zł za sztukę, nie zapłaci za całość więcej niż 12 tys. zł (plus prowizja). Jest to maksymalna cena, za jaką sfinalizuje transakcję.
Zlecenia PKC mają pierwszeństwo w realizacji, jednak nie dają pewności w kwestii tego, na jaką kwotę będzie rzeczywiście opiewała transakcja.
Co to są opcje na akcje?
Opcje to instrumenty pochodne, które dają prawo (ale nie obowiązek) do zakupu bądź sprzedaży określonej liczby aktywów bazowych w ustalonym czasie i po określonej cenie.
Pozwalają one spekulować na zmianach cen akcji (oraz innych instrumentów). Można więc w ten sposób uzyskać ekspozycję na akcje, ale bez rzeczywistego ich kupowania. Taka inwestycja nie daje więc prawa do dywidend ani innych przywilejów, które przysługują akcjonariuszom.
Aktywa te są polecane doświadczonym inwestorom, którzy zdają sobie sprawę z ryzyka i są gotowi je ponieść. W przypadku sprzedaży opcji strata może bowiem przewyższyć zainwestowany kapitał.
Strategia inwestycyjna
Każda inwestycja wymaga stworzenia strategii. Pozwala ona zarządzać ryzykiem i zapobiega podejmowaniu decyzji pod wpływem emocji – ponieważ istnieje plan, którego należy się trzymać.
Warto najpierw określić horyzont inwestycyjny, czyli zdecydować, czy inwestycja będzie długo, czy krótkoterminowa. Długi termin to wiele miesięcy i nawet lat, dlatego wybierając akcje, należy zdobyć jak najwięcej danych o spółce. Inwestorzy najczęściej decydują się na akcje firm, które są relatywnie tanie, jednak z potencjałem na wzrost.
Generalnym sposobem postępowania w tym obszarze jest analiza wskaźnika cena/zysk. Informuje on nas o tym, ile kosztuje jedna złotówka (lub dolar) wypracowanego zysku spółki. Im niższy wskaźnik, tym spółka jest „tańsza” – warto mieć jednak świadomość, że nie jest to wskaźnik nieomylny i nie powinien być rozważany w oderwaniu od pozostałych czynników mających wpływ na wycenę spółki.
Inwestycje krótkoterminowe to z kolei działania aktywne, które polegają na otwieraniu transakcji i zamykaniu ich po kilku dniach lub kilku godzinach. Traderzy opierają się na analizie technicznej i starają się zarobić nawet na niewielkich zmianach cen. Uważa się, że ten sposób handlu jest nie tylko bardziej wymagający, ale i wiąże się z większym ryzykiem utraty środków.
Kolejną kwestią ważną w kontekście strategii handlowej jest zarządzanie ryzykiem. W jego ramach warto pamiętać o dywersyfikacji portfela, zwłaszcza na początku drogi. Oznacza to, że lepiej nie inwestować tylko w jeden instrument finansowy, ale w kilka, w myśl powiedzenia, że „nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka”. Teoria ta ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego decyzja zawsze należy do inwestora.
Jeśli zdecyduje się zdywersyfikować portfel, może wybrać akcje z różnych sektorów czy z różnych krajów, co zmniejszy ryzyko utraty wszystkich środków.
Sięgnij po więcej wiedzy, rejestrując się na platformie edukacyjnej AvaTrade School!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.