Ava Trade Academy Logo
  • Inwestycje
  • Waluty
  • Akcje
  • Kryptowaluty
  • Indeksy
  • Surowce
  • Kompendium wiedzy
  • Klient doświadczony
Platforma e-learningowa
Logowanie
Rejestracja
Ava Trade Academy Logo

Zaloguj się

Przypomnij hasło

Rozpocznij kurs z AVA Trade School
i zostań mistrzem tradingu

Przejdź na stronę
Strona główna  >  Kompendium wiedzy   >   Gdzie kupić srebro? Jak w nie inwestować?
giełdainwestycjesrebrosurowce

Gdzie kupić srebro? Jak w nie inwestować?

Inwestowanie w srebro nie musi polegać wyłącznie na fizycznym skupowaniu kruszcu w postaci monet czy sztabek. Dowiedz się, jak inwestować w srebro online, handlując kontraktami na różnicę (CFD) na rynku surowcowym. Podpowiadamy, gdzie kupić srebro fizyczne oraz jak, od technicznej strony, obracać instrumentami finansowymi bazującymi na jego notowaniach. Inwestowanie w srebro – dlaczego warto? Srebro […] from Gdzie kupić srebro? Jak w nie inwestować?

AvaTradeSchool | 31 maja, 2023

Inwestowanie w srebro nie musi polegać wyłącznie na fizycznym skupowaniu kruszcu w postaci monet czy sztabek. Dowiedz się, jak inwestować w srebro online, handlując kontraktami na różnicę (CFD) na rynku surowcowym. Podpowiadamy, gdzie kupić srebro fizyczne oraz jak, od technicznej strony, obracać instrumentami finansowymi bazującymi na jego notowaniach.

Inwestowanie w srebro – dlaczego warto?

Srebro to jeden z najstarszych metali szlachetnych, który znany jest ludzkości od tysięcy lat (monety z metali szlachetnych wybijano już w Mezopotamii w 550 r. p.n.e.). W starożytności srebro wykorzystywane było nie tylko do wybijania monet, a także jako m.in. materiał do produkcji biżuterii czy sztućców. Wraz z rozwojem przemysłu, surowiec zaczął mieć szersze zastosowanie, np. w produkcji, medycynie, elektronice czy obecnie np. w energetyce (produkcja paneli fotowoltaicznych).

Od czasu, gdy w późnych latach 70. XX wieku na rynku srebra pękła bańka spekulacyjna, był to produkt mocno marginalizowany. Obecnie sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Srebro staje się popularną alternatywą dla inwestycji w złoto, głównie ze względu na łatwość zakupu i sprzedaży oraz niewygórowaną cenę. Zwrot inwestorów w stronę metali szlachetnych jest widoczny szczególnie w czasie kryzysów finansowych i wzrostu inflacji.

H2: Gdzie kupić srebro?

Handlem srebrem inwestycyjnym zajmują się podmioty takie jak mennice. W ich ofercie można znaleźć m.in. sztabki srebra, srebrne monety (tzw. monety bulionowe), a także inne wyroby wykonane z tego cenionego metalu szlachetnego. Często zdarza się też, że inwestorzy kupują srebro od osób prywatnych zajmujących się handlem kruszcami.

Jak kupić srebro? Najwygodniejszym sposobem jest wybór interesującej opcji przez internet, ale oczywiście nie brakuje też punktów stacjonarnych, gdzie można sfinalizować transakcję. Niektóre firmy oferują nawet sprzedaż sztabek z wliczoną w ich cenę możliwością magazynowania. To wygodna opcja, jeśli z jakichś powodów wolisz nie przechowywać kruszców w domu.

Jak inwestować w srebro?

Kolejnym sposobem na lokowanie kapitału w srebrze są różnego rodzaju inwestycje. Wyróżniamy m.in.:

  • Kontrakty terminowe na srebro (futures) – umowa na dostawę srebra w ustalonym w danym kontrakcie terminie i po wcześniej zaakceptowanej cenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sprawnie zarządzać ryzykiem cenowym. Wadą mogą być dodatkowe opłaty za działania na srebrze w dłuższym terminie (np. rolowanie kontraktów, czyli przedłużanie terminu ich ważności).
  • CFD na srebro – do inwestowania w srebro można wybrać także kontrakty na różnice kursowe, czyli tzw. CFD (Contract For Difference). CFD, podobnie jak kontrakty futures, to instrumenty pochodne, co oznacza, że mają wbudowaną dźwignię finansową i wyróżnia je wysokie ryzyko. Ze względu na koszty (np. wysokie spready), CFD to dobre narzędzie do krótkoterminowych spekulacji.
  • Fundusze ETF na srebro – ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który w tym przypadku inwestuje w tylko jeden instrument, czyli srebro. ETF na srebro powinien być w 100% zabezpieczony fizycznym metalem, stąd może dokładnie odzwierciedlać cenę danego surowca. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz nabywać srebra w postaci fizycznej.
  • Inwestycje w spółki wydobywcze – kolejną formą inwestowania w srebro jest zakup akcji spółek wydobywczych. Pozwala to na pośrednią ekspozycję na ceny srebra. Warto dodać, że akcje są o wiele bardziej płynne niż fizyczne srebro. Niemniej choć zakup i sprzedaż są szybsze, to jednak przy okazji dają ekspozycję na wyższe ryzyko (np. ewentualne kłopoty czy nawet upadek spółki). Jako akcjonariusz ponosisz pełnię ryzyka związanego ze spółką – błędne decyzje zarządu, problemy z uzyskaniem finansowania, pogorszenie sytuacji makroekonomicznej – w każdym z tych przypadków możesz ponieść stratę.

Inwestowanie w srebro – czy to się opłaca?

Mimo wielu zalet inwestowania w srebro, taki sposób lokowania kapitału może być też bardzo ryzykowny. Przede wszystkim ze względu na to, że cena tego kruszcu uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Należą do nich m.in. ogólna sytuacja na rynkach finansowych, popyt i podaż, a także globalne wydarzenia polityczne i gospodarcze. Nie bez znaczenia są także działania Fed, czyli Systemu Rezerwy Federalnej, który realizuje zadania banku centralnego. Rezerwa wpływa bezpośrednio na politykę pieniężną i kurs dolara (jeśli ten spada – srebro rośnie i odwrotnie).

Ponadto wiele osób podziela opinię, że inwestowanie w srebro jest bardziej spekulacyjne niż inwestowanie w inne instrumenty finansowe (np. akcje czy obligacje). Warto pamiętać, że przy fizycznym kupnie srebra dochodzą także koszty związane z przechowywaniem i transportem – już na starcie obniżają one ewentualne zyski z inwestycji.

Ceny srebra notują przy tym większe wahania niż ceny złota, co także należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ogólnie rzecz ujmując, inwestowanie w srebro bywa trudne, dlatego nie jest to aktywo odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Jeśli szukasz sprawdzonego źródła informacji o giełdzie i tradingu, koniecznie zarejestruj się na platformie AvaTrade School. To darmowa platforma e-learningowa, gdzie znajdziesz odpowiedzi na szereg pytań związanych z rynkami finansowymi. Doświadczeni eksperci podpowiadają, jak z sukcesem inwestować w srebro i szereg innych aktywów.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Zarejestruj się tutaj aby zostać
doświadczonym klientem
Zarejestruj się

To Cię zainteresuje

Inwestycje
mBank poniósł stratę w trzecim...
Indeksy
Odczyt wskaźnika „indeksu strachu” jest...
Kompendium wiedzy
Formacja młota na giełdzie –...
Inwestycje
Na czarny rynku peso zyskało...
Indeksy
Indeks Chicago PMI w maju...
Kompendium wiedzy
Stopa dywidendy – co to...
Więcej
Aktualności
  • Inflacja wyraźnie spadła, to poziom najniższy od lipca 2021 r.  Ekonomiści uważają, że jest jednak zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją
  • Akcje CCC rosną o 8%, ciągnąc za sobą indeks mWIG40. Spółka zakłada, że uda jej się zrealizować założenia wynikowe na ten rok obrotowy. Co przesądziło o wyniku?
  • BK2% sprawił, że średni wiek wnioskodawców spadł o 10 lat. Badania pokazują, że program pomógł się usamodzielnić wielu młodym Polakom
  • To pierwsza ustawa przyjęta w tej kadencji przez Sejm. Może to być początek zmian w przepisach
  • Spółka chce rozwijać się w Europie Zachodniej i Południowej.  Partnerstwo z Zalando sprzyja wzrostowi
  • Ożywienie gospodarcze będzie zachodziło stopniowo. Kiedy inflacja w Polsce zbliży się do celu NBP?
  • Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny. Oferta obejmuje wyłącznie sprzedaż istniejących akcji spółki
  • Podniesiono cenę docelową akcji Decory, pozostawiając rekomendację “kupuj”. W 2024 r. zmniejszone mają zostać wydatki inwestycyjne
  • Sunex odczuwa spadek inwestycji spowodowany wysokim poziomem stóp procentowych. Spółka szuka firm do potencjalnej akwizycji
  • Przy okazji, Janusz Palikot zdradził ile osób zainwestowało w jego ostatnie inicjatywy i ile środków w ten sposób pozyskano. Kluczowe dla spółki umowy mogą zostać podpisane już niebawem
  • Zaawansowana platforma
    tradingowa
    Zacznij zarabiać na giełdzie
    razem z AVA Trade
    Zarejestruj się
    Warto wiedzieć
    krypto
    Kryptowaluty Maker (2300.34), cETH (CETH)...
    Inflacja w Europie spada, ale...
    Copy trading – co to...
    Środowa sesja na warszawskiej giełdzie...
    Ava Trade Academy Logo
    • Inwestycje
    • Waluty
    • Akcje
    • Kryptowaluty
    • Indeksy
    • Surowce
    • Kompendium wiedzy
    • Klient doświadczony