Młodzi inwestorzy mają sporo możliwości inwestycyjnych. Na co się zdecydować i jak zacząć inwestować, mając 15, 20 czy 25 lat? Sprawdź, które propozycje są zgodne z Twoją tolerancją na ryzyko i apetytem inwestycyjnym. Dobierz najlepsze pozycje do profesjonalnego portfela młodego inwestora!
W co inwestować w młodym wieku i dlaczego warto to robić?
Czy rozpoczęcie inwestycji w młodym wieku to dobry pomysł? Oczywiście! Wczesna nauka inwestowania jest doskonałym sposobem na to, aby zyskać wiedzę finansową, umieć zarządzać zgromadzonymi środkami oraz zdobyć niezależność finansową. Takie podejście sprawia, że lepiej rozumiesz wartość pieniądza, nabierasz szacunku do pracy, a także rozsądniej planujesz potencjalne zakupy. Te umiejętności mogą zdecydowanie przydać się w przyszłości.
Inwestowanie w młodym wieku pozwala ponadto skorzystać z tzw. magii procentu składanego. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym większe zwroty osiągniesz – występuje tu swoisty efekt kuli śnieżnej. Ponadto dobrze jest zdać sobie sprawę, że oszczędności, które są odkładane na tradycyjnym koncie a vista, tracą na swojej wartości w związku z inflacją. Zastanów się więc, czy najzwyczajniej w świecie stać Cię na to, aby ciągle tracić.
Jak inwestować pieniądze w młodym wieku?
Inwestycje w młodym wieku mogą być różne, ale powinno je cechować kilka podstawowych zasad. Oto wybrane z nich:
- Utwórz poduszkę finansową – nie zaczynaj inwestowania, gdy nie masz wolnych środków, które możesz przeznaczyć na ten cel. Pamiętaj, aby zawsze mieć zabezpieczenie oraz inwestować jedynie środki, które są Twoją nadwyżką finansową.
- Spłać swoje zobowiązania – nie wchodź w świat inwestycji, jeśli masz zaległe zobowiązania. Pożyczki, kredyty, niespłacone karty debetowe to obciążenia, które będą wpływały na obniżenie komfortu psychicznego podczas inwestycji. Zacznij od spłaty zobowiązań, a następnie zastanów się, jak inwestować z zyskiem.
- Poznaj swoją tolerancję na ryzyko – lubisz małą ekspozycję na ryzyko, a może wolisz inwestować bardziej agresywnie? W młodym wieku masz możliwość poznać swoje preferencje oraz wyciągnąć wnioski zarówno z pierwszych sukcesów, jak i porażek. Sprawdź, które podejście jest dla Ciebie odpowiednie.
- Stosuj dywersyfikację portfela– którejkolwiek drogi inwestycji nie obierzesz, pamiętaj o odpowiednim zarządzaniu ryzykiem, a konkretniej – o umiejętnym rozproszeniu ryzyka inwestycji. Dywersyfikacja to nic innego, jak zróżnicowanie portfela, które wykonuje się po to, aby uzyskać różne stopy zwrotu i różne poziomy ryzyka, a także uchronić się przed wahaniami rynkowymi.
- Opracuj strategię inwestycyjną – nie inwestuj bez strategii. To dzięki niej określisz bowiem, jaki jest m.in. Twój cel inwestycyjny. Ustalisz też łatwiej zasady dotyczące poszczególnych decyzji inwestycyjnych, w tym czas ich trwania, wybór konkretnych aktywów czy metod zarządzania portfelem.
Jak zacząć inwestować, gdy jest się młodym?
Rozpoczęcie inwestycji w młodym wieku nie musi być trudne. Po pierwsze, zdobądź wiedzę na temat podstawowych zasad, którymi rządzi się rynek. Pomogą Ci w tym publikacje dotyczące inwestowania, kursy, webinary etc. Po drugie, naucz się czerpać z różnorodności. Wybieraj zdywersyfikowane aktywa i dołączaj je do swojego portfela inwestycji. To pozwoli Ci ograniczyć – choć nie wyeliminować w pełni – ryzyko.
Po trzecie, myśl perspektywicznie. Planuj działania, zarządzaj budżetem, wyciągaj wnioski z różnych zdarzeń rynkowych i udoskonalaj swoją technikę. Po czwarte, korzystaj z platform demonstracyjnych, które dostępne są u najlepszych brokerów. To dzięki nim zrozumiesz istotę działania rynków, a ponadto nie odczujesz skutków pierwszych błędów bezpośrednio w swoim portfelu.
Po piąte, znajdź dla siebie najlepszą formę inwestowania. Akcje i obligacje, a może fundusze inwestycyjne lub dające ekspozycję na duże zyski i spore ryzyko kryptowaluty? Młody inwestor ma szereg opcji do wyboru – poznaj ich możliwości i stwórz plan działania, który pozwoli Ci odpowiednio realizować własne cele.
3 opcje, czyli w co inwestować w młodym wieku!
W co inwestować w młodym wieku? Oto opcje, które są warte rozważenia:
1. Akcje spółek
Ten rodzaj inwestycji może wydawać się nudny lub mało dynamiczny, jednak wybór odpowiednich spółek, dobra analiza techniczna i fundamentalna, a przy tym odpowiedni podział portfela może okazać się ciekawym wyzwaniem dla młodego inwestora.
2. Fundusze indeksowe
Kolejna opcja to fundusze, które odwzorowują zachowanie konkretnego indeksu rynkowego, np. S&P 500, WIG20 czy DAX. Niewielkie koszty zarządzania, pewna przewidywalność, a do tego możliwość pełnej dywersyfikacji to główne zalety tego rozwiązania.
3. Kryptowaluty
Dynamiczny rynek e-walut przyciąga młode osoby. Bezpośrednie transakcje, dość niskie koszty oraz bezpieczeństwo, które zapewnia technologia blockchain to główne walory takich inwestycji. Niestety, wysoka zmienność rynku może generować duże straty.
Szukasz rzetelnych informacji na temat inwestowania?Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School i rozwijaj się pod okiem praktyków rynku!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.