Analiza techniczna – co to jest, z czym się wiąże i jak z niej efektywnie korzystać? Sprawdź w tekście!
Analiza techniczna – co to jest, co zawiera i jak ją zrobić?
Analiza techniczna rynków finansowych polega na badaniu zachowań tych rynków poprzez analizę wykresów. Celem działania jest przewidywanie trendów cenowych, aby móc wykonywać kolejne kroki inwestycyjne. Dlaczego taka umiejętność to jeden z ważniejszych elementów tradingu? Sprawdź!
Analiza techniczna – co to jest?
Wśród różnych form podejścia do rynku to właśnie analiza techniczna stała się jednym z wiodących sposobów na analizę zmian kursów i wolumenów, a także przewidywanie pojawiających się trendów. To narzędzie można stosować w odniesieniu do papierów wartościowych, walut lub surowców, a nawet indeksów czy kryptowalut. Warto wiedzieć, że analiza techniczna bazuje na historycznych wycenach, na podstawie których prognozuje się kształtowanie cen w przyszłości.
Ten model jest przeciwieństwem, ale i dobrym uzupełnieniem analizy fundamentalnej. Inwestorzy posługujący się tym drugim narzędziem stawiają na analizę twardych danych gospodarczych i rynkowych (dostawy ropy, zatrudnienie, stopy procentowe itp.). Nie skupiają się więc na zależnościach, które mogą wynikać z historycznych wykresów, a na realnych, pojawiających się na bieżąco informacjach i doniesieniach.
W świecie tradingu nie brakuje fanów łączenia obu strategii.
Wśród założeń analizy technicznej rynków finansowych można wymienić:
- Po pierwsze założenie, że rynek dyskontuje wszystko, czyli wszystkie dostępne informacje są już ujęte w cenie danego aktywa (oczekiwania inwestorów, sytuacja w kraju, globalne nastroje itp.). W teorii rynku kapitałowego określa się to założenie hipotezą rynku efektywnego.
- Drugi filar – to założenie, że ceny podlegają trendom. Analitycy starają się więc rozpoznać trendy, czyli kierunki, w których podążają ceny.
- Trzeci filar – to stwierdzenie, że historia się powtarza. Można tym samym wyodrębnić powtarzające się wzory, czyli formacje.
Co zawiera analiza techniczna rynków finansowych?
Analiza techniczna pozwala na różne podejścia analityczne. Są to m.in.:
- Analiza trendów w analizie technicznej. Pierwszym filarem analizy technicznej jest analiza trendu, czyli kierunku, w którym podąża cena w danym okresie. Określa się trzy kierunki: trend wzrostowy, spadkowy i boczny. Do analizy trendu wykorzystuje się średnie ruchome (analiza szeregów czasowych), wskaźnik ADX (określa, czy na rynku występuje trend i jaka jest jego siła) lub wskaźnik parabolic SAR (Stop and Revelsal), który generuje sygnały kupna i sprzedaży.
- Analiza techniczna rynków finansowych – formacje cenowe. Analiza techniczna wykresów giełdowych może polegać także na analizie formacji, czyli badaniu historii cen i rozpoznawania na tej postawie wzorów na danym wykresie. Wyróżnia się dwie formacje: odwrócenia trendu i jego kontynuacji.
- Analiza wskaźnikowa. W tym typie analizy dane o cenach są matematycznie przeliczane lub też uzupełniane o dodatkowe dane. Można tu uzyskać różne inne wskaźniki analizy technicznej – od średnich kroczących, przez oscylatory, aż do siły nabywczej.
Analiza techniczna – jak ją zrobić?
Aby oszacować momenty, w których warto zakupić lub sprzedać aktywo, używając do tego analizy technicznej, należy wykonać kilka kroków. Oto jak ten proces wygląda to w skrócie:
- Określenie celu inwestycyjnego. Aby wykonać analizę techniczną, należy określić cele inwestycyjne i wybrać odpowiednie aktywa.
- Zbadanie danych. Następny krok to zbadanie kursu, wolumenu obrotu, a także historycznych danych i punktu odniesienia.
- Czytanie wykresu. Analizując dane z wykresu i wskaźniki, można zacząć kreślić formacje, trendy, punkty zwrotne itp.
- Odnalezienie momentu. Posługując się takimi danymi, można znaleźć punkt kupna i sprzedaży oraz określić opłacalność.
- Wsparcie analizą fundamentalną. Polecane jest wsparcie analizy technicznej fundamentalną. Pomoże to m.in. wyznaczyć, co kupić lub sprzedać. Analiza techniczna da odpowiedź, kiedy inwestycje się opłacą, a kiedy nie.
Analiza techniczna giełda – wady i zalety
Analiza techniczna ma swoje istotne zalety, ale i wady.
Przede wszystkim opiera się o operacje matematyczne, co zdecydowanie przemawia na jej korzyść w oczach większości inwestorów. Ten typ analizy nie potrzebuje zbyt wielu danych, a także pozwala na zautomatyzowanie handlu, co przyspiesza proces podejmowania decyzji. Analiza pozwala ponadto opierać się na jasnych i przejrzystych wykresach, których odczyt dla wprawionego inwestora nie jest problemem. Dużym walorem jest fakt, że analiza techniczna sprawdza się też w podejściu krótkoterminowym.
Do minusów rozwiązania można zaliczyć m.in. możliwość wywołania gwałtownych ruchów rynkowych – szczególnie gdy wielu inwestorów wyciągnie podobne wnioski i zacznie wykonywać ruchy w tym samym czasie. Ponadto niektóre rynki wręcz wymagają łączenia analizy technicznej z fundamentalną.
Analiza techniczna to doskonały wybór, jeśli cenisz sobie sprawdzone narzędzia ułatwiające trading. Skorzystaj z jej możliwości i spraw, aby Twoje inwestowanie było prostsze! Pamiętaj jednak, że nawet mistrzowskie opanowanie analizy fundamentalnej i analizy technicznej nie wyeliminuje w pełni ryzyka inwestycyjnego!