Dywersyfikacja portfela to jedna z ważniejszych zasad inwestowania. Pozwala istotnie zmniejszyć lub rozproszyć – choć nie wyeliminować – nieodłączne ryzyko w tradingu. Stosując dywersyfikację portfela inwestycyjnego, możesz jednocześnie ulokować środki w akcjach, obligacjach oraz innych instrumentach rynku kapitałowego lub w instrumentach pochodnych, których instrumentami bazowymi są właśnie te walory.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to jest?
Wśród traderów znane jest powiedzenie, że nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Ta prosta myśl, którą przypisuje się Warrenowi Buffettowi – guru inwestowania – oddaje cały sens tego, na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Dywersyfikacja to nic innego jak zróżnicowanie składu portfela inwestycyjnego w celu rozproszenia ryzyka.
W praktyce większość inwestycji wiąże się albo z wysokim ryzykiem i możliwością wysokiego zwrotu, albo niskim ryzykiem i niskim zwrotem. Innymi słowy, można powiedzieć, że ryzyko i możliwy zwrot z inwestycji są ze sobą dodatnio skorelowane. W tym zakresie, nowoczesna teoria portfelowa Harry’ego Markowitza zakłada wybór inwestycji w celu maksymalizacji ich zwrotu, ale przy akceptowalnym dla danego tradera poziomie ryzyka. Markowitz dowiódł, że inwestorzy mogą osiągać satysfakcjonujące wyniki, decydując się na optymalną dla nich kombinację obu rodzajów inwestowania. Kluczem takiego działania jest właśnie dywersyfikacja.
Dywersyfikacja portfela, a także nowoczesna teoria portfelowa, która stawia na kompromis pomiędzy ryzykiem a stopą zwrotu, to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy niechętnie podejmują ryzykowne decyzje. W założeniu mogą oni konstruować zdywersyfikowane portfele, które maksymalizują zyski przy danym poziomie ryzyka.
Główne cele dywersyfikacji portfela inwestycyjnego
Najważniejszym celem dywersyfikacji portfela jest zminimalizowanie nieodłącznego elementu tradingu, czyli ryzyka. Inwestycja w różne produkty finansowe (obligacje, nieruchomości, kruszce, giełda, kryptowaluty) ma zabezpieczyć tradera przed ryzykownym postawieniem wszystkich środków na jedną kartę. Podział portfela stosuje się po to, aby ograniczyć możliwość utraty całego kapitału.
Zalecana dywersyfikacja portfela inwestycyjnego pozwala więc uczynić inwestycje nieco bezpieczniejszymi, mniej ryzykownymi i w pewnym stopniu bardziej stabilnymi oraz przewidywalnymi. W szerszej perspektywie czasowej takie wyważone działanie ma się zwrócić w postaci zwiększenia dochodu. Zdywersyfikowane portfele są odporniejsze na wahania rynkowe i bardziej ustabilizowane, co zapewnia większe bezpieczeństwo, szczególnie początkującym uczestnikom rynku kapitałowego.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego a niepożądana „diworseification”
O ile sama dywersyfikacja jest działaniem bardzo pożądanym, o tyle tzw. diworseification, czyli dywersyfikacja na siłę – już niekoniecznie. Ten termin opisuje bowiem inwestowanie (szczególnie przez firmy, ale także inwestorów indywidualnych) nadwyżek w dziedziny odległe od swojej działalności podstawowej. Di-WORSE-ification jest często wynikiem dostępu do zbyt dużego wyboru na rynku, co rodzi chęć inwestycji w niezbadane obszary.
Termin „diworseification” ukuł Peter Lynch, aby pokazać minusy źle rozumianej dywersyfikacji, a także możliwe wady i ryzyka tego typu działania. W świecie inwestycji trafiają się bowiem dobre i złe okazje do dywersyfikacji. Ponadto rozdzielenie inwestycji na kilka branż lub różne aktywa zwiększa złożoność tradingu i potrzebę większego nadzoru, co jest czasochłonne. Niestety, dywersyfikacja daje też czasem złudne poczucie bezpieczeństwa i usypia czujność inwestora.
Warto pamiętać, że Lynch w swoich przemyśleniach skupia się w dużej mierze na dywersyfikacji firm, jednak o dywersyfikacji w zakresie inwestowania indywidualnego ma raczej dobre zdanie – choć, jak podkreśla, trudno powiedzieć ze 100% pewnością, czy dywersyfikacja jest dobra, czy zła. Niemniej według niego posiadanie tylko jednej akcji czy aktywa nigdy nie będzie bezpieczne, ponieważ pomimo najlepszych starań mogą one paść ofiarą nieprzewidzianych okoliczności.
Rozproszenie ryzyka poprzez dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jak to zrobić?
Decydując się na dywersyfikację portfela, warto wykonać ją według określonego wcześniej planu. Oto kilka sposobów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego:
- Dywersyfikacja portfela poprzez wybór różnych klas aktywów – aby lepiej podzielić swój portfel inwestycyjny, warto wybierać zróżnicowane klasy aktywów. Obecnie oferta jest spora: od akcji, przez obligacje, nieruchomości, aż do kruszców, funduszy inwestycyjnych czy kryptowalut. Takie działanie zmniejsza ekspozycję na ryzyko, np. w przypadku problemów z jednym z aktywów.
- Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – różne branże – odpowiednio przeprowadzona dywersyfikacja daje inwestorowi ekspozycję na różne branże i sektory biznesu. Warto więc wybierać zróżnicowane spółki, które reprezentują odmienne gałęzie gospodarki (np. technologia, nieruchomości, usługi, surowce etc.).
- Inwestycje na różnych rynkach – geograficzna dywersyfikacja portfela pozwala inwestować na zróżnicowanych obszarach geograficznych. Co za tym idzie, część środków można lokować np. na stabilniejszych rynkach rozwiniętych, cześć na dających większych potencjał rozwoju rynkach wschodzących.
- Dywersyfikacja portfela – wielkość spółek – rynek rządzi się różnymi prawami i niekoniecznie duży podmiot (tzw. blue chip) zawsze zapewnia duże zyski. Z tego względu spory potencjał przejawiają często mniejsze spółki, start-upy czy podmioty, które są w fazie rozwoju i mogą zostać tzw. unicornami giełdowymi, jak niegdyś Facebook, Google czy projekt SpaceX.
- Korelacja w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego – zdywersyfikowany portfel to taki, który zawiera w sobie aktywa o jak najmniejszej wartości korelacji, co oznacza ich miarę współzależności. Niski współczynnik korelacji powinien oscylować wokół zera (zmienne nie są powiązane). Do obliczeń wykorzystuje się stopy zwrotu – nie zaś bezwzględne wartości aktywów jak kursy akcji.
Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego? Działaniem, które ma zminimalizować straty w zakresie inwestycji. Dobrze przeprowadzona może zmniejszyć ekspozycję na ryzyko, ale nigdy nie wyeliminuje go całkowicie. Rozpoczynając inwestycje giełdowe, warto mieć zawsze świadomość szans i zagrożeń z tym związanych.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.