Notowania cynku od marca 2022 roku do lutego 2024 roku spadły o 50% . Ostatnia zwyżka ceny metalu może być zapowiedzią mocniejszego odbicia. Nowe prognozy zakładają duże wzrosty kursu cynku.
Cena metalu w obliczu zwyżki. Silny popyt na cynk
Kurs cynku wzrósł powyżej 2570 USD za tonę, najwyższego poziomu od ponad dwóch miesięcy.
Zwyżka ceny metalu napędzana była obawami o podaż o surowca. Spowodowały je niepokoje związane ze zmniejszenia o jedną piątą produkcji przez hutę Seokpo w Korei Południowej. Jej potencjalne zamknięcie może zmniejszyć oczekiwaną nadwyżkę rynkową w wysokości 300 tys. ton lub nawet spowodować deficyt.

Wcześniej, statystyki Lead and Zinc Study Group (Międzynarodowej Grupy Badawczej Ołowiu i Cynku) wskazywały na nadwyżkę w 2023 roku w wysokości 248 tys. ton oraz nadwyżkę w 2024 roku w wysokości 367 tys. ton.
Dwie europejskie huty cynku: Nyrstar Budel w Holandii i Glencore Nordenham w Niemczech, są obecnie wyłączone z powodu wysokich cen energii elektrycznej.
Ponadto, notowania cynku wspierane były przez nadzieje związane z wyższym popytem. To pokłosie informacji z gospodarki USA, które wzmocniły obawy o obniżki stóp procentowych w tym roku.
Oczekuje się, że popyt w 2024 roku wzrośnie o 2,5% do 13,93 mln ton, szacują eksperci mBank. Ma to być efektem wzrostu popytu o 1,2% Chinach, któremu towarzyszyć będzie ożywienie na rynkach rozwiniętych (np. w Europie, Japonii i USA)
Wykres: Chiny odpowiadały za ponad połowę zużycia cynku w 2020 roku

Jednak w lutym działalność produkcyjna w kraju nadal spadała. To już piąty miesiąc spadku z rzędu. Presję spadkową na surowiec wywierały również podwyższone zapasy w magazynach LME (blisko trzyletnich szczytów).
Produkcja rafinowanego cynku wzrosła o 3,7% do szacowanego poziomu 13,8 mln ton w 2023 roku, podał mBank. W 2024 roku ma wzrosnąć o 3,3% do 14,3 mln ton. Kluczowa będzie rola Chin, które odpowiadają za około jedną trzecią światowej produkcji cynku.
“Wzrost produkcji napędzany jest głównie przez Chiny (+6,7% w 2023 roku, +4,1% w 2024 roku) i Norwegię (gdzie huta Odda należąca do Boliden ma zwiększyć moce produkcyjne o 150 tys. ton do 350 tys. ton)” – czytamy w analizie mBank.
Tymczasem, perspektywy wiodącego konsumenta, jakim są Chiny, pozostały niepewne. Zarówno eksport, jak i import tego kraju w pierwszych dwóch miesiącach tego roku okazały się lepsze od prognoz, sygnalizując pewne ożywienie w handluTymczasem, perspektywy wiodącego konsumenta, jakim są Chiny, pozostały niepewne. Zarówno eksport, jak i import tego kraju w pierwszych dwóch miesiącach tego roku okazały się lepsze od prognoz, sygnalizując pewne ożywienie w handlu
Tekst przygotował FXMAG