S&P 500 – jak kupić ekspozycję na najważniejszy indeks giełdowy na świecie? To możliwe m.in. poprzez fundusze ETF i transakcje CFD. Dowiedz się więcej na temat S&P 500 – sprawdź, gdzie kupić akcje amerykańskich spółek i jak inwestować w ten indeks!
S&P 500 – jak kupić i czym jest indeks?
Indeks S&P 500 odzwierciedla wyniki akcji 500 największych spółek notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ, czyli najbardziej znanych amerykańskich giełdach. Jego symbol giełdowy to SPX.
Historia indeksu sięga 1957 roku, kiedy zaczął działać w formie, jaką znamy dziś (500 spółek). Kolejno, bo w latach 70. XX wieku, powstał pierwszy fundusz, który miał replikować stopy zwrotu z S&P 500. Po dekadzie, czyli w latach 80., indeks wzrósł prawie dwukrotnie (z poziomu ok. 390 do 700).
Przez ostatnie lata S&P notował zarówno spadki (np. krach w 1981, 2002 czy w okolicach kryzysu w 2008 roku), bańki (2000 rok), jak i liczne odbicia (np. 2007 rok).
S&P 500 – jak kupić ten indeks? Oto kilka sposobów:
- Fundusze ETF – ETF, czyli Exchange Traded Fund, to rodzaj funduszu inwestycyjnego notowanego na giełdzie, który inwestuje w konkretne instrumenty. W tym przypadku są to największe amerykańskie spółki. Taki rodzaj inwestycji pozwoli Ci odwzorować zachowanie indeksu S&P 500, ale bez konieczności kupowania każdej spółki osobno.
- Handel kontraktami CFD– inwestowanie w S&P 500 umożliwiają także kontrakty na różnice kursowe, czyli tzw. CFD (Contract For Difference). Tego rodzaju transakcje polegają na otwieraniu pozycji Kup (w przypadku, gdy przewidujesz wzrosty indeksu i chcesz zająć pozycję długą) lub Sprzedaj (jeśli szykujesz się na obniżki – chcesz zająć pozycję krótką).
- Kontrakty futures na indeks S&P 500 – to rodzaj handlu kontraktami, które mają określoną datę wygaśnięcia. Zazwyczaj czas trwania kontraktu to ok. 3 miesiące. Rozwiązanie oferuje mniejsze dźwignie niż w przypadku CFD, a ponadto wymaga śledzenia daty zakończenia kontraktu. Co ważne, kontrakty futures cechują się dość niskimi spreadami giełdowymi.
S&P 500 – gdzie kupić?
Indeks S&P 500 nie jest sam w sobie instrumentem handlowym, więc trading polega zazwyczaj na inwestowaniu w instrumenty pochodne, które na nim bazują. Aby zacząć inwestować w S&P 500, będziesz potrzebował konta u brokera lub rachunku w domu maklerskim.
Dom maklerski umożliwi Ci handel akcjami amerykańskich spółek, które wchodzą w skład S&P 500. Zyskasz także dostęp do innych opcji inwestycyjnych, np. kontraktów terminowych S&P 500, którymi można handlować w dni powszednie. Wystarczy zarejestrować konto u wybranego brokera, wybrać opcje futures, a także wpłacić odpowiedni depozyt.
Inwestorom z niewielkim kapitałem polecane są wzmiankowane fundusze ETF. Zyski z tego typu inwestycji pomniejszane są o należną prowizję. Kupno akcji funduszy, które bazują na spółkach z S&P 500, to dość proste i przejrzyste rozwiązanie. Tym, co zachęca inwestorów, są stosunkowo niskie koszty inwestycji, a także możliwość inwestowania w cały wybrany rynek.
Oczywiście każde z wymienionych rozwiązań, nawet relatywnie bezpieczne ETF-y, wiąże się z ryzykiem rynkowym. Mają na to wpływ m.in. nieprzewidziane niekorzystne ruchy na S&P 500. Zawsze warto więc pamiętać, że wejście na rynek może przynieść zyski, ale i straty. Dlatego nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić.
S&P 500 – jak inwestować?
Decyzja inwestycyjna związana z indeksem S&P 500 powinna być poprzedzona dokładną analizą ryzyka i kosztów związanych z tego typu tradingiem. Inwestowanie może odbywać się na różne sposoby, o czym pisaliśmy już wcześniej:
- zakup funduszy indeksowych (nienotowanych na giełdzie),
- kupno funduszy inwestujących w akcje spółek z indeksu,
- wybór pojedynczych akcji spółek z indeksu za pośrednictwem platformy inwestycyjnej lub biura maklerskiego,
- spekulacje (np. opcje na akcje S&P 500, CFD na amerykański indeks).
Choć istnieją różne podejścia do inwestycji w S&P 500, znaczna część inwestorów stawia na trading długoterminowy. Dlaczego? Ponieważ indeks uważany jest za jeden z najważniejszych, ale i najbardziej wiarygodnych wskaźników rynku amerykańskiego. Pokazuje, w jakiej kondycji jest jedna z kluczowych gospodarek świata. Ponadto S&P 500 wyróżnia duży stopień dywersyfikacji sektorów (technologia, finanse, dobra konsumpcyjne itp.), stabilność i wysoka jakość spółek, które wchodzą w jego skład.
Jeśli chcesz uzyskać ekspozycję na rynek amerykański – S&P 500 to jedna z dostępnych dróg. Pamiętaj jednak, że nawet indeksy uchodzące za stabilne mogą przejawiać tendencję do zmian i wahań, i tym samym narażać Cię na straty. Koniecznie uwzględnij to w swojej strategii inwestycyjnej.
Jak ograniczyć ryzyka związane z inwestowaniem? Najlepszym możliwym sposobem jest edukacja. Jeśli chcesz lepiej poznać tajniki świata tradingu, dołącz do projektu AvaTrade School, rejestrując się na naszej darmowej platformie e-learningowej. Znajdziesz tam mnóstwo porad, filmów i komentarzy ekspertów.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.