Polscy programiści również nie mają powodów do optymizmu, gdyż rząd planuje wprowadzić dla nich niekorzystne zmiany. Czy wyższe podatki dla programistów zasypią “dziurę Domańskiego”? W sieci zawrzało.
Praca dla programistów: niepokojące dane ze Stanów Zjednoczonych
Według danych z Indeed, zapotrzebowanie na programistów wciąż maleje. W pierwszym kwartale 2024 roku liczba ofert pracy w obszarze Software Development spadła o 28% w porównaniu do roku ubiegłego. Jest to kontynuacja trendu dużego spadku, ponieważ na przełomie roku odnotowano aż 40% załamanie. W porównaniu do lutego 2020 roku liczba ogłoszeń w tym sektorze zmniejszyła się o prawie 30%.
Równocześnie dane sugerują, że gwałtowny spadek liczby ofert pracy w sektorze rozwoju oprogramowania w ciągu ostatnich dwóch lat wpłynął na stagnację wzrostu płac. W pierwszym kwartale 2024 roku wzrost wynagrodzeń wyniósł jedynie 0,4% w ujęciu rok do roku
Dane te potwierdza analiza Fred. Wskazuje ona na znaczący spadek ilości ofert zatrudnienia związanych z tworzeniem oprogramowania opublikowanych na platformie Indeed. Po rekordowych poziomach z 2022 roku nie ma już śladu. W 2020 r. nastąpiło spowolnienie w zatrudnianiu programistów oprogramowania, a następnie mieliśmy kilka ogromnych odbić. Myślę, że odzwierciedla to, jak pandemia naprawdę pobudziła ten wzrost w oferowaniu usług cyfrowych. – mówił Daniel Zhao, główny ekonomista Glassdoor.
Rynek pracy w branży technologicznej zdecydowanie spowolnił od końca 2022 roku
ochładzając się po kilku latach intensywnego wzrostu zatrudnienia w okresie odbudowy po pandemii. Skomentował Zhao. Dodał, że doświadczeni programiści na czołowej pozycji rynku mogą nie mieć problemów ze znalezieniem pracy, ale mogą zmagać się z trudnościami w znalezieniu stanowiska o porównywalnym wynagrodzeniu do poprzedniego.
Podobne wnioski można wyciągnąć z danych z innych platform. Wyliczenia Handshake, strony pomagającej studentom w poszukiwaniu pracy, wskazują na spadek zapotrzebowania na programistów i inżynierów oprogramowania. Na platformie w okresie od czerwca 2023 roku do maja 2024 roku w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano 29% spadek liczby ofert zatrudnienia dla programistów i inżynierów oprogramowania.
Jednakże, jak zauważył Oleg Dulin, Chief Architect w Roll by AD, obecna sytuacja na rynku pracy w branży technologicznej to przede wszystkim normalizacja. To oznacza, że liczba ofert pracy wraca do poziomu sprzed pandemii. Przyjrzenie się wykresowi zatrudnienia programistów pokazuje, że szczyt liczby ofert miał miejsce w 2019 roku. Po czym nastąpił spadek w 2020 roku związany z pandemią i niepewnością rynkową. Wzrost zatrudnienia pod koniec 2021 roku i w 2022 roku był wynikiem nadmiernego zatrudniania w odpowiedzi na pandemię. Po uwzględnieniu tego nadmiaru obecny spadek nie wygląda tak drastycznie. – podkreślił.
Tekst przygotował FXMAG