Lokata walutowa jest alternatywą lokat w polskich złotych. To rozwiązanie nie tylko dla osób pracujących za granicą, ale również zabezpieczenie przed inflacją oraz forma dywersyfikacji własnego kapitału.
Lokata w obcej walucie – kiedy warto się na nią zdecydować?
Lokata walutowa to produkt bankowy, który pozwala na zdeponowaniu oszczędności, najczęściej w euro lub dolarach amerykańskich. Po upływie wskazanego w umowie terminu kapitał zwiększany jest o wpływy z odsetek. W praktyce system zbliżony jest do klasycznej lokaty, jednak w tym przypadku konsument dysponuje EUR czy USD lub innymi walutami.
Lokata walutowa jest pośrednim sposobem na uzyskanie niezależności finansowej. Pozwala nie tylko na dywersyfikację oszczędności, ale również zabezpieczenie się od sytuacji w danym państwie. To także propozycja dla osób, które pracują za granicą i otrzymują wynagrodzenie w walucie innej niż PLN.
Dlaczego lokaty walutowe są zazwyczaj gorzej oprocentowane?
Osoby, które interesowały się założeniem lokaty walutowej, z pewnością przeglądały ofertę banków. Zapoznając się z propozycjami instytucji, można zauważyć, że depozyt w dolarach czy euro jest zazwyczaj niżej oprocentowany niż złotówkowy, zazwyczaj jest to 0,01% do 0,5%. Dlaczego zatem warto zdecydować się na założenie lokaty? Dla kogo będzie to dobrą ofertą?
Beata Kuryło, analityczka Banku Millennium wskazuje, że to rozwiązanie dla osób, które nie są w krótkim czy średnim terminie zainteresowane wymianą obcej waluty na PLN. Powodów może być kilka, a wśród najczęściej spotykanych wyróżnia się niekorzystny kurs złotego.
Lokata w obcej walucie nie jest jednak pewnym zabezpieczeniem. Warto pamiętać, że kursy walut są zmienne. Wobec tego wartość w momencie zakładania lokaty, a jej zapadalności może się sporo różnić, zarówno na korzyść, jak i niekorzyść klienta.
“Lokaty walutowe są często niżej oprocentowana niż lokaty w PLN, ponadto są obarczone ryzykiem walutowym – osoby, które otwierają taką lokatę, muszą brać pod uwagę to, że w dniu zapadalności lokaty kurs waluty może być niższy niż w dniu otwarcia. Najczęściej na lokaty walutowe decydują się klienci, którzy zarabiają w walucie obcej, posiadają środki w walucie obcej i nie chcą ich wymieniać na PLN lub czekają na polepszenie kursu w celu korzystnej wymiany. Taki produkt również może być korzystny w przypadku klientów prowadzących działalność gospodarczą np. jeśli regulacyjnie są zobligowani do posiadania części kapitału w walucie obcej i chcą, aby były oprocentowane” – Beata Kuryło, starsza specjalistka w Wydziale Produktów Oszczędnościowych i Inwestycyjnych w Banku Millennium.
Analizując kurs EUR/PLN warto prześledzić wydarzenia, które w ostatnich miesiącach miały spory wpływ na wahania. We wrześniu 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na mocne cięcie stóp procentowych. W październiku z kolei przeprowadzone zostały wybory, które znacząco wzmocniły złotego, jak i polską giełdę.
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lokata walutowa rzeczywiście się opłaca. Pytanie, jaką kwotę oszczędności mamy zgromadzoną na koncie, w jakiej walucie oraz na co zamierzamy ją przeznaczyć. Jeśli nie chcemy aktualnie wymieniać EUR czy USD na PLN, warto rozważyć tę opcję, gdyż nawet pomimo niskiego oprocentowania, możemy liczyć na odsetki.
Obliczenie zysku z lokaty walutowej w momencie jej zakładania jest niemożliwe. Można dokonać przybliżonych szacunków na podstawie danych historycznych, jednak finalna suma pozostanie niewiadomą, w przeciwieństwie do lokat w polskich bankach, gdzie depozyty składane są w PLN. Wysokość środków, jakie wrócą do nas po zakończeniu okresu trwania lokaty, ściśle zależy od kierunku, w jakim podąży kurs walutowy. Jak widać na powyższym wykresie obrazującym kurs EUR/PLN w 2023 r. w zależności od terminu zakończenia lokaty mogliśmy liczyć na różne sumy.
Tekst przygotował FXMAG