Bitcoin nie spełni kryteriów EBC jako nowa forma rezerw bankowych, dowiedzieliśmy się w tym tygodniu. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby bitcoin został aktywem rezerwowym w strefie euro.
Deklaracja ta padła 30 stycznia na konferencji towarzyszącej decyzji monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Christina Lagarde potwierdziła, że bitcoin nie spełni kryteriów EBC dotyczących rezerw. Szczególnie chodzi o cechy BTC związane z płynnością, czyli szybkością i stabilnością procesu zamiany na gotówkę.
Jednak inne kraje europejskie zbada możliwość dywersyfikacji rezerw poprzez wykorzystanie bitcoina. Jest to między innymi Czeski Bank Narodowy (CNB).
W czwartek zarząd CNB zatwierdził propozycję zbadania możliwości inwestowania rezerw w dodatkowe klasy aktywów, a prezes Ales Michl zasugerował, że Bitcoin może być brany pod uwagę jako element dywersyfikacji rezerw.
Bitcoin niczym kasyno?
O tym, czy bitcoin jest zagrożeniem dla systemu finansowego mówił niedawno również wiceprezes EBC, Luis de Guindos, w wywiadzie dla Telegraaf. Zapytany o to, czy przykro mu, że przegapił wzrost ceny BTC, odparł:
“Mogłem po prostu pójść do kasyna. Świat krypto-aktywów to mieszanka: stablecoiny bardzo różnią się od innych z nich, takich jak bitcoin. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych fundamentów, które określałyby wartość bitcoina, tak jak w przypadku akcji czy obligacji. Jest tylko niedobór” – zaznaczył Luis de Guindos, wiceprezes EBC w wypowiedzi dla Telegraaf w grudniu 2024 roku.
Jego zdaniem kryptoaktywa nie są jeszcze zagrożeniem dla systemu finansowego: “Na razie nie, jest ich niewiele, a wolumeny są wciąż zbyt małe, aby stanowić istotne zagrożenie dla systemu finansowego” – podsumował wiceszef EBC, Luis de Guindos.
Tekst przygotował FXMAG