Tylko JSW będzie zmuszone do płacenia składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu. Kurs nurkuje o blisko 4%.
Sejm poparł dziś poprawkę senacką, która zawęża grono płatników składki
solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu do spółki JSW. Teraz zmiana w ustawie o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku trafi do prezydenta.
Władza chce pieniędzy od JSW
Poprawka senacka odnośnie składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu zakłada, że mają ją zapłacić tylko spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników. To oznacza, że zapłaci ją tylko Jastrzębska Spółka Węglowa.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. podnosi progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Limit, zgodnie z nowymi przepisami, zwiększy się: dla gospodarstw domowych z 2 000 kWh do 3 000 kWh rocznie, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3 000 kWh do 4 000 kWh rocznie.
Poza tym, nowe przepisy zakładają, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię – z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Obniżka będzie dotyczyć samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także podmiotów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi).
Ile jest warte JSW? Może połowę mniej, niż teraz?
Przypomnijmy, że ostatnio dużo się działo w JSW. W tym roku wycena spółki poszła w dół o 40%, mimo że ma ona kilka grubych miliardów złotych na kontach. Pieniądze zostały zatrzymane właśnie z obawy o konieczność płacenia dodatkowych danin i podatków.
Trwa spór zbiorowy w JSW. Związkowcy podtrzymali w piątek żądanie wypłaty załodze firmy 15% wartości projektowanego podatku od nadzwyczajnych zysków, którego płatnikiem ma być JSW.
Tymczasem kilka tygodni temu analitycy Santander oszacowali wartość jednej akcji JSW na… 15 zł. To oznacza, że wycena spółki powinna spaść o około 50% z obecnego poziomu. W tej chwili ka
Tekst przygotował FXMAG