Coraz słabsze odczyty sprzedaży detalicznej
Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 6,8% (wobec wzrostu o 8,2% w maju 2022 r.). Jest to wynik znacznie słabszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się spadku o -5,6% w skali roku
Jeśli chodzi zaś o sprzedaż detaliczną w cenach bieżących, również okazała się rozczarowująca – nominalnie wzrosła ona o zaledwie 1,8% w ujęciu rocznym, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał odczyt na znacznie wyższym poziomie 4%. Jest to nie tylko gorszy odczyt od kwietniowego, ale również najsłabszy od czasów pandemicznych lockdownów.
W porównaniu z kwietniem 2023 r. notowano nominalny spadek sprzedaży detalicznej o 1,0%.
W okresie styczeń-maj 2023 r. sprzedaż zmalała r/r o 5,9% (w 2022 r. rosła ona o 10,6%
Największy spadek w cenach stałych zanotowano w kategorii „prasa, książki i pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (-15,2% r/r). Polacy znacznie mniej chętnie kupowali też sprzęt RTV i AGD oraz meble (spadek o -14,8%). Prawie 12% spadek w skali roku odnotowały paliwa. Żywność, napoje i wyroby tytoniowe zanotowały w maju spadek sprzedaży (w cenach stałych) o 5,3% w porównaniu z majem ubiegłego roku. W maju w porównaniu z kwietniem 2023 r. notowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 4,1%). Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży „ogółem” zwiększył się z 8,1% w kwietniu 2023 r. do 8,5% w maju br.
Warto przypomnieć, że w kwietniu odnotowano znaczący spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych – wyniósł on -7,3% w skali roku, choć i tak nie był tak duży jak zakładali analitycy. Spadek był identyczny jak w marcu, natomiast w lutym sprzedaż detaliczna w cenach stałych wyhamowała o -5% w porównaniu do lutego 2022 roku.
W przypadku kwietniowej sprzedaży detalicznej w scenach bieżących (nominalnie) wzrost wyniósł zaledwie 3,4% w skali roku oraz 0,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Był to najsłabszy odczyt od ponad dwóch lat, a dokładnie od lutego 2021 roku.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś również dane na temat majowej produkcji budowlano-montażowej. Okazała się ona słabsza od oczekiwań analityków – dynamika wyniosła -0,7% w ujęciu rocznym, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 1,5% w skali roku. Jest to najsłabszy odczyt od marca tego roku, kiedy dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła -1,5% w skali roku.
Majowy wskaźnik po korekcie sezonowej przyniósł odczyt 0% w skali roku, wobec wzrostu o 3,8% r/r w kwietniu.
Najmocniej spadła liczba budów nowych budynków – o -12,2% w skali roku, jednocześnie rosnąc o 2,8% w skali miesiąca. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zanotowała w maju wzrost o 9,1% w skali roku oraz o 26,1% w ujęciu miesięcznym.
Tekst przygotował FXMAG