Volume-Weighted Average Price, czyli VWAP, to jeden ze wskaźników stosowanych powszechnie przez inwestorów. Ta wielkość to średnia cena ważona wolumenem. VWAP kontroluje więc akcję cenową i doskonale mierzy przewagę kupujących lub sprzedających na danym rynku. VWAP – co to jest i do czego w praktyce używać tego wskaźnika? Sprawdź!
VWAP – co to jest?
VWAP to akronim od Volume-Weighted Average Price, czyli średniej ceny ważonej wolumenem. Ten wskaźnik jest jednym z wielu stosowanych w analizie technicznej, zaraz obok średnich kroczących, RSI, wstęg Bollingera czy MACD (Moving Average Convergence/Divergence). VWAP pokazuje, czy kupujący mają aktualnie kontrolę nad ceną i spółką, czy kontrolę przejmuje podaż. Wskaźnik stosowany jest najczęściej na wykresach dla sesji krótkich – jednodniowych (intraday). Zdarza się jednak, że niektórzy inwestorzy używają go także na sesjach tygodniowych, miesięcznych czy rocznych.
VWAP pozwala w prosty sposób wyznaczyć kierunek zmian cen, który zachodzi w danym dniu, ponieważ łączy w sobie moc wolumenu z price action. Co więcej, wskaźnik przypomina w swoim założeniu średnie ruchome (kroczące). Tak jak one pozwala bowiem wyciągać wnioski dotyczące zachowania się cen.
W dużym skrócie, gdy cena danego instrumentu zaczyna przekraczać wskaźnik VWAP, ceny rosną i mamy do czynienia z trendem byka. Analogicznie, gdy ceny są niższe od VWAP – mamy do czynienia ze spadkiem cen i trendem niedźwiedzim. Trend boczny zachodzi wtedy, gdy ceny znajdują się zarówno poniżej, jak i powyżej VWAP.
Wartym zapamiętania jest fakt, że tak jak w przypadku średnich kroczących, tak i przy VWAP może dochodzić do występowania opóźnień. Wynika to z faktu, że wskaźnik obliczany jest na podstawie danych historycznych.
VWAP – strategia, która pomaga. Jak obliczyć VWAP?
VWAP to sygnał wykorzystywany do identyfikacji punktów wejścia i wyjścia z transakcji oraz do rozpoznawania aktualnie panującego trendu. Do obliczenia i wyznaczenia konkretnej średniej ceny ważonej wolumenem, czyli VWAP, potrzebne jest wykonanie kilku czynności. Można je przedstawić w następujących punktach:
- obliczenie średniej ceny dla danego okresu – [(High + Low + Close)/3)],
- pomnożenie średniej ceny przez wolumen okresu – (Typical Price x Volume),
- obliczenie skumulowanej sumy średniej ceny – Cumulative (Typical Price x Volume),
- oszacowanie skumulowanej sumy wolumenu – Cumulative (Volume),
- podzielenie skumulowanej sumy – VWAP = Cumulative (Typical Price x Volume) / Cumulative (Volume).
VWAP – wskaźnik, który ma wiele zastosowań
Dzięki VWAP traderzy mogą jeszcze lepiej rozwijać swoją strategię. Jednym z popularniejszych sposobów na użycie VWAP jest założenie, że kupujemy aktywa, które są pod swoją linią VWAP. Oznacza to, że prawdopodobnie znajdują się one obecnie poniżej swojej realnej wartości.
Dzięki VWAP traderzy mogą też rozpocząć zakupy, gdy cena przekracza linię VWAP. Taką sytuację można bowiem traktować jak sygnał do wejścia w daną pozycję. Wiele inwestycji prezentuje się następująco: jeśli cena przebija VWAP, inwestor zajmuje długą pozycję (long). Analogicznie, jeśli cena przebija się poniżej VWAP, traderzy wchodzą w pozycje typu short.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, gdy cena przekracza linię VWAP – możemy zakładać, że mamy do czynienia z rynkiem byka. Jeżeli cena jest poniżej VWAP – w założeniu pojawia się rynek niedźwiedzia.
Oczywiście niezależnie od tego, którym wskaźnikiem się posługujemy, należy mieć na uwadze, że żaden z nich nie daje 100% potwierdzenia, jak zachowa się rynek. Trading to dość nieprzewidywalny, trudny do „wyczucia”, a przez to wysoce ryzykowny sposób inwestowania kapitału. Tutaj liczą się wiedza, doświadczenie, ale także dobra strategia handlowa. Połączenie tych aspektów pozwala zwiększyć szanse na potencjalny sukces, ale nigdy go nie gwarantuje.
Czy VWAP ma wady?
Jak każdy wskaźnik, tak i VWAP ma swoje wady. Do głównych minusów strategii można zaliczyć m.in. sposób obliczania tej wartości. VWAP jest wskaźnikiem działającym z opóźnieniem w stosunku do rynku. Oblicza się go na podstawie cen historycznych, więc im więcej mamy danych, tym zwiększa się opóźnienie VWAP. Ponadto na podstawie VWAP trudno jest coś przewidywać – działamy tu na danych, które dotyczą przeszłości.
Co więcej, VWAP to wskaźnik, który „pracuje” najlepiej w zakresie jednego dnia, w perspektywie day trading. Próba stworzenia wykresu tego typu na kilka dni może zakończyć się dość sporym zniekształceniem średniej. Stąd dobrze jest stosować VWAP w perspektywie intraday.
VWAP – wskaźnik, który z jednej strony pozwala wejść, z drugiej zaś o czasie wyjść z danej pozycji, to jedna z częściej stosowanych metod w analizie technicznej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na jej temat lub interesują Cię inne praktyki stosowane w tradingu – koniecznie dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School. To darmowa baza wiedzy, gdzie sprawdzisz informacje z rynku, dowiesz się, jak wykorzystać pojawiające się trendy i poznasz nowe wskaźniki, które mogą Ci pomóc samodzielnie podejmować jeszcze bardziej przemyślane decyzje zakupowe!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.