Średnie ruchome to uniwersalny i powszechnie stosowany wskaźnik analizy technicznej. Wykorzystuje się go tak często, ponieważ jest praktyczny i łatwo go przeanalizować. Użycie go podczas analizy pomaga określić trend panujący na rynku. Odpowiednia interpretacja wskaźnika pozwala także odnaleźć sygnały, które informują o jego zmianie.
Średnie kroczące – czym są?
Średnie ruchome są wykorzystywane w analizie technicznej, czyli badaniu zachowań rynków przy użyciu wykresów. Wyróżnia je obiektywizm, ponieważ ich interpretacja zapewnia dość jednoznaczne dane. Nie można ich odczytywać tak dowolnie, jak np. formacji świecowych.
Średnie kroczące w handlu na rynku Forex wykorzystuje się głównie do generowania sygnałów transakcyjnych, a także do ustalania potencjalnego wsparcia i oporu. Za ich pomocą trader może zidentyfikować trend, który panuje na rynku.
Tego wskaźnika można użyć zarówno w prostych strategiach, jak i w bardziej złożonych. Średnie kroczące stosują nie tylko inwestorzy prywatni, ale nierzadko także banki i fundusze hedgingowe.
Jak obliczyć średnią ruchomą?
Średnią wyciąga się z pewnych danych liczbowych. Jak obliczyć średnie ruchome?
Przykład:
Jeśli inwestor chce uzyskać średnią z cen zamknięcia z ostatnich 5 dni, powinien dodać do siebie ceny z tego okresu i podzielić otrzymany wynik przez 5. W przypadku gdyby chciał wyliczyć średnią z 30 dni, powinien dodać do siebie ceny zamknięcia z tego zakresu i wynik podzielić przez 30.
Średnia z cen zamknięcia będzie się przesuwać do przodu każdego następnego dnia notowań, a najstarsza kwota nie będzie wchodzić już w zakres.
Średnia krocząca pozwala zbadać istniejący trend, ma śledzić jego przebieg. Podąża za ruchem cen, wskaże więc początek nowego trendu dopiero wtedy, gdy on się już rozpocznie. Warto także wiedzieć, że średnie krótkoterminowe są bardziej czułe na ruchy cen niż średnie długoterminowe.
Jakie czynniki wpływają na średnie kroczące?
Średnia ruchoma uwzględnia ceny z minionych okresów. Podczas wyliczania średnich bierze się pod uwagę następujące zmienne:
- wartość – oblicza się ją na podstawie cen: otwarcia, maksymalnych, minimalnych i zamknięcia,
- okres – określa się go na podstawie rynku, interwału i horyzontu inwestycyjnego,
- rodzaj średniej – istnieje kilka rodzajów średnich ruchomych, a każda z nich generuje sygnały w nieco inny sposób.
Średnie kroczące – rodzaje
Rodzajów średnich kroczących jest kilka. Najczęściej wykorzystuje się dwie z nich:
- prostą średnią kroczącą (SMA – Simple Moving Average),
- wykładniczą średnią kroczącą (EMA – Exponential Moving Average).
Istnieje także trzecia średnia – liniowo ważona średnia krocząca (LWMA – Linear Weighted Moving Average). Oblicza się ją podobnie do średniej EMA, jednak waga okresów wzrasta liniowo.
Prosta średnia krocząca SMA
Jest to średnia arytmetyczna wyliczana z cen z określonego okresu. Każda kolejna cena stworzy nową średnią kroczącą, a kwota najstarsza zostanie z niej wyłączona. Ten rodzaj średniej został opisany powyżej jako przykład.
Wykładnicza średnia krocząca EMA
Wykładnicza średnia krocząca opiera się na średniej ważonej, której waga zmienia się wykładniczo. Najważniejsze w tym przypadku będą wartości najnowsze. Jeśli zatem inwestor chce wyliczyć średnią EMA z ostatnich 20 dni, kwota najstarsza będzie miała najmniejszą wagę, zaś najnowsza będzie najbardziej istotna.
EMA lepiej obrazuje obecną sytuację na rynku. Szybciej reaguje także na wszelkie zmiany, ponieważ charakteryzuje ją większa czułość niż SMA. Pojawia się tu jednak ryzyko błędnej interpretacji, ponieważ na bieżącej cenie może pojawić się anomalia.
Którą średnią kroczącą wybrać?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Średnia EMA może pomóc wyznaczyć sygnał do kupna lub sprzedaży, jednak nie zawsze dokładnie. Częstotliwość pojawiania się sygnałów jest za to większa niż w przypadku SMA, dzięki czemu trader może otwierać więcej pozycji.
Z drugiej strony sygnały generowane przy użyciu SMA są dokładniejsze, choć jest ich mniej, co ogranicza nieco inwestora.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj średniej?
- Czy średnia z X okresów w przeszłości generowała poprawne sygnały – jeśli tak, można z pewnym prawdopodobieństwem szacować, że powtórzy się to w przyszłości.
- Historyczne zachowanie cen i zasadę powtarzalności dla wybranego instrumentu – każdy będzie zachowywał się inaczej, będzie potrzebna zatem odrębna strategia.
Jak wykorzystać średnie kroczące? Jak ustawić je na wykresie?
Jeśli chodzi o średnie kroczące, strategia na ich wykorzystanie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim inwestor powinien zdecydować, czy chce stosować jedną średnią, czy dwie.
W przypadku jednej średniej sygnał kupna pojawia się, kiedy wykres przełamuje średnią od dołu. Sygnał sprzedaży natomiast jest generowany w momencie, gdy wykres przełamuje średnią od góry i zamyka się poniżej.
Trader może wykorzystać dwie średnie, z których każda będzie wskazywać inny okres. Jak interpretować średnie kroczące w tej sytuacji? Sygnał kupna pojawia się wtedy, gdy krótszą średnią przełamuje od dołu dłuższa. Sygnał sprzedaży generowany jest natomiast w momencie, gdy krótsza średnia przełamuje dłuższą od góry.
Podsumowanie
Średnie ruchome stanowią wartościowe narzędzie analizy technicznej. To bardzo uniwersalny wskaźnik, ponieważ można go wykorzystać na każdym rynku, zapewnia także jasne sygnały kupna i sprzedaży. Jednak w okresach przestoju czy konsolidacji jego użyteczność jest ograniczona. Trzeba także pamiętać, że wszystkie wskaźniki generują czasem fałszywe sygnały i nigdy nie są w 100% skuteczne. Zawsze istnieje ryzyko straty kapitału i żadne narzędzie nie da gwarancji sukcesu. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nie inwestować środków, które są Ci potrzebne do bieżącego utrzymania!
Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu? Zarejestruj się na platformie e-learningowej AvaTrade School!