Każdy początkujący inwestor prędzej czy później stanie przed wyborem strategii inwestycyjnej. Decyzję tę należy podjąć, mając na względzie własne cele i oczekiwania oraz poziom ryzyka, które jesteśmy skłonni podjąć.
Do wyboru mamy strategie długoterminowe, uważane za nieco bezpieczniejsze, oraz krótkoterminowe. Te drugie dają szansę na potencjalnie wyższy zysk w krótszym czasie, jednak są bardziej ryzykowne.
Wśród strategii krótkoterminowych szczególnie popularny jest day trading. Na czym polega? Jak zacząć inwestować z wykorzystaniem tej metody?
Krótkoterminowe strategie inwestycyjne
Wybór odpowiedniej strategii ma kluczowe znaczenie dla każdego tradera. Podstawą skutecznego inwestowania jest plan i jego konsekwentna realizacja. Bez tego trudno zdystansować się od emocji i podejmować przemyślane decyzje.
Wielu inwestorów decyduje się na strategie krótkoterminowe, takie jak day trading. Strategie te polegają na otwieraniu pozycji i zamykaniu ich w krótkim czasie, najczęściej tego samego dnia. Czasem ten okres wydłuża się do tygodnia, ale bywa też, że trader zamyka transakcje po kilku lub kilkunastu sekundach. Działa wtedy bardzo szybko i bazuje na niewielkich ruchach rynku, które mogą zapewnić mu potencjalny zysk (lub stratę).
Strategie krótkoterminowe potrafią dawać wiele ekscytacji, jednak wymagają ogromnego skupienia oraz nieustanego kontrolowania sytuacji na rynku. Potrafi się ona zmieniać się niezwykle dynamicznie.
W związku z tym znacząco zwiększa się ryzyko towarzyszące transakcji. Z drugiej strony, przy sprzyjających warunkach, inwestor może spodziewać się szybszego zarobku niż w przypadku strategii o dłuższym terminie, choć na rynku niczego nie da się przewidzieć.
Day trading – co to jest?
Jedną z popularniejszych strategii krótkoterminowych jest day trading. Polega ona na otwieraniu i zamykaniu pozycji w trakcie jednej sesji handlowej, czyli w ciągu tego samego dnia. Trader nie pozostawia otwartych pozycji na kolejną sesję.
Potencjalny zysk inwestora zależy od zmian kursów notowań wybranego instrumentu. Strategia ta ma szansę się sprawdzić się w obrocie akcjami, instrumentami pochodnymi, walutami czy towarami – a zatem na rynkach, które charakteryzują się wysoką dynamiką i płynnością. Za wysoką dynamiką zmian cen walorów idzie jednak relatywnie wyższe ryzyko.
Day trading jest jedną z najszybszych strategii inwestycyjnych, choć nie tak szybką jak scalping. Z tego powodu wielu inwestorów, zwłaszcza początkujących, decyduje się ją wypróbować.
Choć day trading ma wiele zalet (początkujących szczególnie przekonuje to, że na ewentualne zyski nie trzeba czekać długo), należy pamiętać o ryzyku towarzyszącemu tego rodzaju transakcjom. Inwestor decydujący się wdrożenie tej strategii powinien uważnie śledzić zmiany na rynku i natychmiast na nie reagować. To z kolei wymaga dużych nakładów czasu, umiejętności szybkiej analizy sytuacji, a także doświadczenia i wiedzy.
Kto może sprawdzić się w roli day tradera?
Strategie krótkoterminowe wymagają od tradera umiejętności szybkiego reagowania i błyskawicznego podejmowania decyzji (niekiedy w ciągu sekundy). Jednocześnie inwestor nie może kierować się emocjami czy przeczuciem, ponieważ jest to prosta droga do straty pieniędzy.
Dlatego na day trading powinny decydować się osoby, które mają już doświadczenie i potrafią analizować ruchy rynkowe, zmiany cen i kursów, a także posiadają odpowiedni kapitał, który pozwoli im na absorbcję poniesionych strat. Decyzje inwestycyjne powinny być szybkie, ale jednocześnie przemyślane.
Trzeba także podkreślić, że day trading jest zajęciem czasochłonnym. Ze względu na to, że transakcje otwiera się na krótki czas – kilka godzin, a niekiedy minut – trader musi być wciąż w pogotowiu. Trudno więc pogodzić day trading np. z pracą na pełen etat.
Konieczny jest odpowiednio wysoki kapitał początkowy. Day trader w trakcie swojego dnia pracy wykonuje wiele transakcji, a każda z nich może wiązać się z prowizjami. Warto więc sprawdzić, jakie opłaty pobiera wybrany broker.
Wady i zalety day tradingu
Główną wadą tej strategii inwestowania jest dość wysokie ryzyko. Wynika ono z dużej dynamiki transakcji w krótkim czasie. Dodatkowo day trading to zajęcie czasochłonne, wymagające wiele uwagi. Analizowanie trendów i ruchów cenowych zajmuje mnóstwo czasu. Day trader powinien również dysponować dużą wiedzą i doświadczeniem, być odporny na stres i zdolny do analitycznego myślenia w sytuacjach krytycznych, gdy decyzję trzeba podjąć w ciągu kilku chwil.
Do zalet day tradingu można natomiast zaliczyć krótki czas oczekiwania na potencjalny zysk. W przypadku strategii krótkoterminowych efekty widać od razu. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie ma gwarancji zysku, a ryzyko straty istnieje zawsze i należy się z nim liczyć.
Dodatkowo w tej strategii nie zostawia się otwartych pozycji na noc. To oznacza brak opłat za trzymanie transakcji na kolejną sesję, a także mniejsze ryzyko związane z nieoczekiwaną sytuacją, na którą trader nie będzie w stanie zareagować.
Day trading – jak zacząć?
W tradingu – czy to długo-, czy krótkoterminowym – najważniejszy jest ciągły rozwój i nieustanne poszerzanie wiedzy. Przed rozpoczęciem inwestowania warto opracować własny plan działań, który będzie uwzględniał środki i czas, jakim dysponujemy.
Na początku przygody z day tradingiem najlepiej skupić się na wykresach o niskich interwałach oraz na maksymalnie 3 instrumentach. Powinny one mieć odpowiednio dużą zmienność i zarysowany trend – spadkowy lub wzrostowy.
Warto śledzić 3–4 różne rynki. Gdy będzie ich więcej, można mieć trudności z odpowiednio szybką reakcją na pojawiające się sygnały. Mniej rynków oznacza większy komfort psychiczny. Warto także zapisywać swoje inwestycje oraz obserwacje i wnioski na ich temat. To powinno pomóc w doskonaleniu techniki oraz eliminowaniu raz popełnionych błędów w przyszłości.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.