RSI jest jednym z najpopularniejszych wskaźników technicznych, który traderzy wykorzystują podczas swoich operacji na rynkach. Przydaje im się do określenia siły ruchu na wykresie. Sprawdza się na Foreksie, ale także na wielu innych rynkach. Co w praktyce można wyczytać z RSI, jak go obliczyć i kiedy warto na nim bazować?
H2: Wskaźnik RSI – co to jest?
Wskaźnik RSI opracował J. Welles Wilder jun., aby ułatwić traderom podejmowanie decyzji handlowych. Jest to wskaźnik siły względnej, z języka angielskiego – Relative Strenght Index. Wykorzystywany jest do pomiary siły trendu oraz określania sygnałów jego końca. Pokazuje stosunek ruchów ceny w górę do ruchów w dół. Jego zakres wynosi od 0 do 100.
Pojęcie RSI wiąże się z analizą techniczną oraz z trzema jej głównymi zasadami:
- Trend jest przyjacielem – co oznacza, że jednym z głównych zadań analizy technicznej jest określenie trendów, wzorów zachowań rynkowych, które powtarzają się w systematyczny sposób. Istnieje prawdopodobieństwo, że gdy znów wystąpią, rynek zachowa się w określony sposób, tak jak miało to już miejsce wcześniej.
- Historia lubi się powtarzać – wzory wykresów powtarzają się na przestrzeni lat, co prowadzi do wniosku, że ludzka psychologia nie zmienia się, a określone reakcje na sytuacje rynkowe są podobne.
- Rynek dyskontuje wszystko – cena odzwierciedla to, co ma wpływ na rynek, np. sytuację przedsiębiorstwa, popyt i podaż, czynniki polityczne czy ekonomiczne na świecie.
Analiza techniczna nie zajmuje się jednak niczym, co znajduje się poza wykresem.
Jak obliczyć RSI?
Wzór na RSI składa się z dwóch równań.
Pierwsze równanie
Określa początkową wartość siły względnej (RSI). Jest ona stosunkiem średniej wartości zamknięć świec wzrostowych do średniej wartości zamknięć świec spadkowych w wybranej liczbie okresów, czyli sesji. Wzór wygląda następująco:
RS = średnia wartość N zamknięć wzrostowych / średnia wartość N zamknięć spadkowych
N oznacza wybraną liczbę sesji. Standardowo wskaźnik wyliczany jest na podstawie wartości z 14 ostatnich dni. Można to jednak zmienić i w ten sposób otrzymać większą lub mniejszą liczbę sygnałów.
Wielu danych dostarcza również okres 22-dniowy i 9-dniowy dla krótkoterminowych operacji. Dobór liczby sesji zależy jednak od rynku oraz od inwestora, a także od horyzontu czasowego, który wybrał.
Drugie równanie
Aby uzyskać rzeczywistą wartość RSI, należy indeksować otrzymany z pierwszego równania wynik do 100. Wykonuje się to za pomocą następującego wzoru:
Wynik to wskaźnik RSI dla wybranego interwału.
Nie trzeba jednak każdorazowo wykonywać obliczeń ręcznie. Obecnie wiele platform oferuje różnorodne wskaźniki, w tym RSI, które jest wyliczane automatycznie po wprowadzeniu wybranych ustawień.
Jak korzystać z RSI w praktyce?
Wskaźnik RSI pomaga inwestorowi w podejmowaniu decyzji. W jaki sposób jednak powinien go odczytywać?
RSI dostarcza informacji o kierunku trendu oraz o jego sile. Mając takie dane, trader może zdecydować, czy podążać za trendem, czy nie. Łatwiej będzie mu także monitorować odwrócenie trendu.
- RSI wynosi 70 lub więcej – wykupienie instrumentu, ceny nie mają skumulowanej względnej siły – oznacza to, że ceny wzrosły gwałtowniej niż oczekiwano, a ruch ten prawdopodobnie osłabnie, co wskazuje na potencjalne spadki.
- RSI wynosi 30 lub mniej – prawdopodobne wyprzedanie instrumentu, a ceny skumulowały względną siłę – to oznacza, że ceny spadły bardziej niż oczekiwano, a spadki mogą stracić na sile.
- RSI ok. 50 – brak trendu, oddziela poziom wzrostów i spadków.
Czy 14 okresów to optymalny zakres dla RSI?
Traderzy, zwłaszcza scalperzy, czyli osoby działające na krótkim horyzoncie, najczęściej korzystają ze standardowych ustawień RSI. Można jednak je modyfikować – im krótszy będzie wybrany okres, tym szybciej wskaźnik będzie podążał za trendem.
Przykłady:
Na 1-minutowym wykresie RSI dla 9 okresów odpowiada średniej z ostatnich 9 minut (9 * 1 = 9). Trader, który decyduje się otworzyć pozycję, utrzyma ją od 2 do 18 minut.
Na wykresie 5-minutowym RSI dla 14 okresów odpowiada średniej z ostatnich 70 minut (14 * 5 = 70).
Podsumowanie
Wskaźnik RSI jest prosty w wykorzystaniu. Nawet początkujący trader poradzi sobie z ustawieniem parametrów i odczytaniem danych. Trzeba jednak pamiętać, że RSI nie jest nieomylnym wyznacznikiem momentu na otwarcie lub zamknięcie pozycji. Warto też mieć świadomość, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem – nigdy nie inwestuj środków, które są ci potrzebne do życia i których nie możesz stracić. Chcesz wiedzieć więcej? Zarejestruj się na AvaTrade School!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.