Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w styczniu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem 2023 r. było niższe o 0,2% i wyniosło 6515,7 tys. etatów. Wzrosły z kolei zarobki.
W styczniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do grudnia 2023 r. o 3,3%. Spadek ten był efektem zmniejszenia skali lub niewystępowania w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu m.in. wypłat premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń” – uzasadnia GUS.
„Dzisiejsze dane wskazują na możliwe hamowanie spadkowego momentum danych inflacyjnych w Polsce, może mieć duże przełożenie na przyszłe decyzje RPP” – komentują analitycy XTB.
Analitycy mBank Research podają z kolei, że wzrost przekroczył oczekiwania, mówiąc o wsparciu konsupmcji.
„Przy mocnym spadku inflacji oraz solidnym wzroście płac (po części to efekt płacy minimalnej) realny fundusz płac odbił do ponad 8% r/r – przebiliśmy tym samym szczyt z połowy 2021 roku. To najwyższy wzrost od początku 2019 roku. Będzie to wsparciem dla konsumpcji” – dodają.
Tekst przygotował FXMAG