Czy mocny i długotrwały trend spadkowy na ropie dobiega końca? Wiele czynników wskazuje na to, że tak. Nawet jeśli kurs spadnie poniżej 70 USD za baryłkę, to wtedy do gry wejdą duzi kupujący z masywnymi zleceniami.
W rok baryłka ropy potaniała o 30%, a od szczytu z 2022 roku o 40%. A od początku 2023 roku o 8%. Zdaniem wielu analityków, jej notowania stoją teraz na technicznym rozdrożu. Następny jej ruch może być kluczowy, a wielką rolę odegrają dane o wielkości jej zapasów.
Ropa na technicznym rozdrożu
Baryłka ropy po 100 USD? Tak, były takie czasy. Cena ropy została wywindowana na początku 2022 roku przez wybuch wojny w Ukrainie. A dziś baryłka WTI kosztuje około 74 USD.
Skąd taki spadek cen ropy? Analitycy zwracają uwagę, że odkąd zaczęły się problemy w sektorze bankowym, notowania ropy spadły o 9%, bo pojawiły się obawy o akcję kredytową, a więc i o popyt na surowce.
„Dramatyczna reakcja ropy naftowej na kryzys płynnościowy w bankowości była w znacznej mierze spowodowana wydarzeniami, które nastąpiły w tygodniach poprzedzających upadek Silicon Valley Bank. Wielomiesięczna konsolidacja przyczyniła się do spadku zmienności, wspierając tym samym apetyt na ryzyko, korzystny dla posiadaczy długich pozycji, w szczególności na ropie Brent” – wskazuje Ole Hansen, analityk rynku surowców w Saxo Bank. „W momencie wybuchu kryzysu bankowego ropa naftowa przełamała wsparcie, co utorowało drogę do spadków, nie tylko z powodu likwidacji długich pozycji, ale również ze względu na podejmowanie kolejnych prób krótkiej sprzedaży. W tygodniu kończącym się 14 marca inwestorzy spekulacyjni sprzedali łącznie 117 tys. kontraktów terminowych na ropę naftową, co stanowi równowartość 117 mln baryłek i sprawia, że jest to jedna z trzech największych tygodniowych redukcji od 2017 r.” – wyjaśnia.
Analitycy gremialnie zwracają uwagę na wsparcie w okolicach 70 USD. Jeśli ono padnie, cena ropy może spaść znacznie niżej, bo kolejne ważne wsparcie jest w okolicy 40 USD za baryłkę. Z drugiej strony, zdecydowane wyjście górą z obecnej szerokiej konsolidacji i oddalenie się od okolic 70 USD może wieszczyć odwrócenie się trendu ze spadkowego na wzrostowy.
„Tygodniowy wykres ropy WTI pokazuje, że rynek nadal kwestionuje 200-tygodniową średnią ruchomą, obecnie na poziomie 66,25 USD, a zamknięcie poniżej tego poziomu potencjalnie sygnalizuje dodatkowe osłabienie w kierunku istotnego pod względem technicznym obszaru 62 USD” – tłumaczy Hansen.
Tekst przygotował FXMAG