Z kolei ponad dwie trzecie obywateli USA nie gromadzi żadnych oszczędności, bo ich na to nie stać. Problemy społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych są coraz poważniejsze
Gwałtowny wzrost liczby zaległości spłat kart kredytowych w USA
Według Reventure, wskaźniki zaległości w spłacie kart kredytowych w Discover Financial, szóstym co do wielkości wydawcy kart kredytowych w Ameryce, właśnie wzrosły do najwyższego poziomu z 2008 roku.
Według danych Discover Financial, wskaźniki zaległości w spłacie kart kredytowych skoczyły z 1,5% na początku 2022 roku do 5,7% w I kwartale 2024 roku.
Zatem, w zaledwie dwa lata liczba osób, które nie zdołały spłacić swojej karty kredytowej w Stanach Zjednoczonych wzrosła ponad trzykrotnie. Oczywiście, są to dane tylko jednego z dostawców kart.
“Wskaźniki zaległości są prawie 4 razy wyższe niż jeszcze 2 lata temu. Amerykanie nadal wydają pieniądze na rekordowym poziomie, nawet jeśli ich oszczędności zostały wyczerpane. Czy mamy do czynienia z bańką zadłużenia na kartach kredytowych?” – stwierdził amerykański ekonomista Adam Kobeissi, analityk The Kobeissi Letter.
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że według danych z końca 2023 roku odsetek sald kart kredytowych zaległych z płatnościami o ponad 30 i 60 dni był najwyższy od 2012 roku i jednocześnie historii zbierania tych statystyk: Zaległości spłaty długów są na kartach kredytowych są rekordowe.
Odsetek niespłaconych kart kredytowych o co najmniej 30 dni wynosi obecnie 3,5%, wynika z danych Rezerwy Federalnej.
“Martwiliśmy się o to od lat. Amerykanie walczą z inflacją za pomocą zadłużenia na kartach kredytowych, które jest oprocentowane na 25%. W końcu zaczyna nas to doganiać” – zauważył Adam Kobeissi, ekonomista.
Amerykańskie banki komercyjne mają obecnie ponad 1 bln USD ekspozycji na kredyty konsumenckie oparte na kartach kredytowych i innych planach odnawialnych. Jest to o 30% więcej niż na początku 2022 roku, kiedy wskaźniki zaległości były znacznie niższe.
Wykres: Suma wartości kredytów konsumenckich i innych kredytowych planów odnawialnych w posiadaniu wszystkich banków komercyjnych w USA (w mld USD)
Kwota pożyczek konsumenckich opartych na kartach kredytowych (i innych planach odnawialnych) jest w USA obecnie pięć razy wyższa niż w 2000 roku. W tym samym czasie skumulowana stopa inflacji wyniosła 81,4%, wynika z danych Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych.
Zatem, choć poziom cen nie wzrósł nawet dwukrotnie, to łączna suma pożyczek konsumenckich Amerykanów wzrosła ponad pięciokrotnie.
Ma to swoje odzwierciedlenie w fatalnych statystykach kosztów życia Amerykanów. Raport sporządzaony w 2023 roku przez Payroll.org pokazał, że 78% Amerykanów żyje od “wypłaty do wypłaty”.
Liczba ta wzrosła o 6 p.p. w porównaniu z 2022 rokiem. Innymi słowy, trzech na czterech Amerykanów w gruncie rzeczy nie oszczędza nic po opłaceniu rachunków i regularnych wydatków.
Tekst przygotował FXMAG