Bitcoin rok 2023 zalicza do udanych. Wszyscy niecierpliwie wyczekują na pierwszego bitcoinowego ETF-a w USA. A czy w lipcu królowi kryptowalut uda się przebić przez poziom 30 000 USD?
Od początku roku kurs BTC/USD urósł już o 86%. Czerwiec był dobry dla bitcoina, bo jego wartość w dolarze amerykańskim zwiększyła się o 12,5%. Wyceniany w wielu egzotycznych walutach, bitcoin jest już na nowych historycznych maksimach, chodzi tutaj m.in. o argentyńskie peso czy turecką lirę.
A co dalej z kursem BTC w USD? Zapytaliśmy o to znamienitych polskich analityków.
BITCOIN
Wojciech Białek (starszy analityk Oanda TMS Brokers): „Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara nie poradzi sobie w lipcu w poziomem oporu wyznaczanym w okolicach 30 000 USD przez jego kwietniowy szczyt i cofnie się do poziomu 28 000 USD.”
Łukasz Klufczyński (główny analityk InstaForex Polska): „BITCOIN – LONG. Dopóki cena najważniejszej waluty cyfrowej utrzymuje się powyżej poziomu 30 000 USD za jeden token, bardziej prawdopodobne są wzrosty, tym bardziej że głosy o pozwach SEC zostały zagłuszone przez fundusze, które chcą stworzyć ETF spot na ten instrument. Również chęć stworzenia takich ETF-ów przez fundusze typu BlackRock może świadczyć, że potencjał do wzrostów jest duży, bo one zazwyczaj wiedzą więcej”.
Daniel Kostecki (analityk CMC Markets): „Prawdopodobnie przed nami konsolidacja w rejonie 30 000 USD, podobnie jak w przypadku indeksów giełdowych – wakacyjna przerwa po solidnym rajdzie. Następnie jednak droga do 38 000 USD może być otwarta, czego lepszym potwierdzeniem byłoby przebicie 31 500 USD.”
Eryk Szmyd (XTB): „Informacje o instytucjonalnym zainteresowaniu Bitcoinem ze strony największych instytucji z Wall Street mogą wesprzeć byki w lipcu i wnieść główną kryptowalutę na wyższe poziomy, w stronę 35,000 USD. Istotny pro-wzrostowy czynnik stanowi też sezonowo pozytywny dla Bitcoina halving do której zostało niespełna 300 dni. Podaż Bitcoina w najbliższym czasie może być ograniczona. BTC złamał w ostatnim czasie korelację ze złotem i amerykańskimi indeksami giełdowymi – zyskiwał w czasie gdy oba aktywa traciły. To czyni go potencjalnie atrakcyjnym aktywem dla instytucji i inwestorów szukających redukcji ryzyka portfela poprzez większą ekspozycję na nieskorelowane ze sobą aktywa. Część zarządzających funduszami wskazuje, że Bitcoin może zaskakująco spełnić rolę safe haven w przypadku wzrostu percepcji ryzyka systemowego i słabszego amerykańskiego dolara.”
Tekst przygotowany przez FXMAG