Badania przeprowadzone przez Gallup World Poll w 38 krajach OECD pokazują, że Polacy są jednymi z najmniej zadowolonych z dostępności przystępnych cenowo mieszkań.
Tylko 26% Polaków uznaje sytuację mieszkaniową za satysfakcjonującą. W regionie lepiej wypadają inne kraje, takie jak Litwa (32%) i Estonia (68%), która wyróżnia się największym odsetkiem zadowolonych mieszkańców.
Globalna frustracja kosztami mieszkaniowymi
Problemy mieszkaniowe nie ograniczają się tylko do Polski. W 24 z 38 badanych krajów więcej osób jest niezadowolonych z kosztów mieszkania niż zadowolonych.
Eksperci wskazują, że również Amerykanie doświadczają rosnącej frustracji z powodu rosnących kosztów nieruchomości, co staje się powszechnym problemem w krajach rozwiniętych.
Japonia – Przykład dostępności mieszkań
Japonia wyróżnia się jako jedyny kraj, w którym ponad 70% mieszkańców jest zadowolonych z dostępnych opcji mieszkaniowych.
Czynnikami, które sprzyjają temu zjawisku, są malejąca populacja oraz przemyślana polityka zagospodarowania przestrzennego. Duża liczba pustych domów w połączeniu z niskim popytem wpływa na spadek cen nieruchomości.
Unikalna polityka mieszkaniowa Japonii
Ciekawym przypadkiem jest Tokio, które pomimo wzrostu liczby ludności, utrzymuje stosunkowo niskie ceny mieszkań. Regularna budowa nowych nieruchomości i deregulacja rynku pomagają utrzymać równowagę.
W Japonii nieruchomości tracą na wartości z czasem, w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie są traktowane jako inwestycje. Izrael, Turcja, Polska i inne kraje również zmagają się z brakiem dostępnych mieszkań. Sytuacja mieszkaniowa w wielu z tych miejsc pozostawia wiele do życzenia, co pokazuje globalny problem związany z kosztami życia.
Tekst przygotował FXMAG