Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Poniedziałek, 3 lipca
Pierwszy dzień handlowy nowego miesiąca będzie dość intensywny pod względem publikacji makroekonomicznych.
O godz. 1:00 opublikowane zostaną finalne odczyty indeksu PMI dla przemysłu Australii za czerwiec. Wg wstępnych danych odczyt przemysłowego PMI wyniósł 48,6 pkt., wobec 48,34 pkt. miesiąc wcześniej.
O godz. 2:30 poznamy odczyt przemysłowego PMI Japonii – wstępny czerwcowy odczyt wyniósł 49,8 pkt., w porównaniu do 50,6 pkt. w maju.
O godz. 3:45 przemysłowy PMI za czerwiec opublikują Chiny – wstępny odczyt wyniósł 50,9 pkt., podobnie jak w maju.
O godz. 8:30 Australia, będąca jednym z czołowych eksporterów m.in. węgla i metali szlachetnych, opublikuje lipcowy indeks cen surowców – poprzedni odczyt (za czerwiec) przyniósł spadek indeksu o -22,2% w skali roku.
W tym samym czasie (godz. 8:30) Szwajcaria opublikuje szacunkowe dane na temat inflacji konsumenckiej w czerwcu. Analitycy spodziewają się kolejnego spadkowego odczytu wskaźnika CPI, który wyniósł w maju 2,2% w skali roku, zaś tegoroczny szczyt inflacji w Szwajcarii (3,4% rok do roku) został wyznaczony w lutym.
O godz. 9:00 poznamy czerwcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu Polski. Analitycy spodziewają się słabszego wyniku niż w maju – prognoza zakłada odczyt 46 pkt., wobec 47 pkt. miesiąc wcześniej.
W tym samym czasie (godz. 9:00) turecki urząd statystyczny opublikuje wstępne dane na temat czerwcowej inflacji CPI i PPI w Turcji. W maju inflacja konsumencka wyhamowała do 39,6% w skali roku, natomiast inflacja producentów zanotowała spadek do 40,8% w ujęciu rocznym. W czerwcu prognozowany jest kolejny spadek dynamiki obu wskaźników.
O godz. 9:55 poznamy ostateczny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Niemiec za czerwiec – wstępne dane przyniosły odczyt na poziomie 41 pkt., wobec 43,2 pkt. w maju.
Pięć minut później, o godz. 10:00 poznamy przemysłowe PMI dla strefy euro: wstępny odczyt wyniósł 43,6 pkt., wobec 44,8 pkt. miesiąc wcześniej.
O godz. 10:30 przemysłowe PMI za czerwiec opublikuje Wielka Brytania (wstępny odczyt to 46,2 pkt., wobec 47,1 pkt. w maju).
O 15:45 rozpoczną się odczyty ze Stanów Zjednoczonych, w tym finalne PMI dla przemysłu za czerwiec – szacunkowe dane były dość rozczarowujące (46,3 pkt.), szczególnie w porównaniu z odczytami z maja (48,4 pkt.).
Kluczowe będą jednak czerwcowe dane ISM z amerykańskiego przemysłu, które zostaną opublikowane o godz. 16:00. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 47,4 pkt., wobec 46,9 pkt. miesiąc wcześniej, co jest dość optymistyczną prognoza, szczególnie w kontekście spadków PMI. Poza zbiorczym odczytem indeksu ISM dla przemysłu poznamy też szczegółowe indeksy: cen płaconych, nowych zamówień oraz zatrudnienia.
Wtorek, 4 lipca
Drugi dzień tygodnia będzie znacznie mniej obfity, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne, szczególnie że w Stanach Zjednoczonych nie odbędzie się sesja z powodu Dnia Niepodległości i nie pojawią się żądne dane.
O godz. 6:30 poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Analitycy prognozują, że po ostatniej – czerwcowej – podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych oprocentowanie dolara australijskiego pozostanie bez zmian, czyli na poziomie 4,10% głównej stopy procentowej.
Z wtorkowych danych godnych uwagi warto wspomnieć jeszcze o publikacji majowego bilansu handlu zagranicznego Niemiec (godz. 8:00) oraz odczycie przemysłowego indeksu PMI dla Kanady (godz. 15:30).
Środa, 5 lipca
Środek tygodnia upłynie pod znakiem odczytów indeksów PMI dla sektora usług za czerwiec.
O godz. 1:00 poznamy usługowe PMI dla gospodarki Australii – wstępny odczyt wyniósł 50,7 pkt., podczas gdy w maju było to 52,1 pkt.
O godz. 3:45 odczyty indeksu PMI dla usług opublikują Chiny. Szacunkowe dane za czerwiec wyniosły 55,5 pkt., podczas gdy w maju indeks wyniósł 57,1 pkt.
O godz. 9:55 finalne odczyty usługowego indeksu PMI pokażą Niemcy – szacunkowe dane (54,1 pkt.) okazały się rozczarowujące, szczególnie wobec odczytów z maja (57,2 pkt.). O godz. 10:00 poznamy finalny PMI dla usług całej strefy euro (wstępnie 52,4 pkt., wobec 55,1 pkt. w maju).
O 10:30 opublikowany zostanie PMI dla usług Wielkiej Brytanii.
Na 11:00 zaplanowana jest publikacja odczytu inflacji producentów (PPI) w strefie euro za maj. Analitycy spodziewają się dalszej dezinflacji (a nawet wejścia w deflację) w przemyśle. Dla porównania, w kwietniu inflacja PPI wyniosła 1% w skali roku oraz -3,2% w ujęciu miesięcznym, po tym jak w marcu wskaźnik PPI wyniósł 5,9% w skali roku oraz -1,6% w ujęciu miesięcznym.
O godz. 16:00 poznamy majowe dane na temat zamówień w przemyśle USA. W przypadku zamówień na dobra trwałe w maju prognozowany jest wzrost o 1,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, zaś dla zamówień na dobra trwałe bez środków transportu analitycy oczekują wzrostu o 0,6% m/m, wobec spadku o -0,6% m/m w kwietniu.
O godz. 20:00 opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia komitetu Otwartego Rynku (FOMC).
Czwartek, 6 lipca
O godz. 8:00 Destatis opublikuje majowe dane na temat zamówień z niemieckiego przemysłu.
O godz. 14:15 opublikowany zostanie czerwcowy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy spodziewają się czerwcowego wzrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym na poziomie 190 000, jednak nie należy się przywiązywać do tej wartości, gdyż powtarza się ona regularnie i od wielu miesięcy finalne dane znacząco ją przebijają (w maju było to np. 278 000 nowych etatów).
O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje dane na temat bilansu handlu zagranicznego i wartości eksportu oraz importu USA w maju.
Na czwartkowej sesji (najprawdopodobniej po godz. 15:00) poznamy też decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Po raz kolejny analitycy nie zakładają scenariusza, w którym dojdzie do zmiany wysokości stóp procentowych (pozostają one bez zmian, na poziomie 6,75% stopy referencyjnej, od września ubiegłego roku). Komunikat po posiedzeniu RPP pojawi się na stronie NBP o 16:00.
O godz. 16:00 opublikowany zostanie czerwcowy odczyt indeksu ISM dla usług Stanów Zjednoczonych, w tym również jego składowe takie jak indeks aktywności biznesowej, cen płaconych oraz zatrudnienia w sektorze usług.
Piątek, 7 lipca
Na ostatniej sesji handlowej przyszłego tygodnia również nie zabraknie istotnych odczytów makroekonomicznych, z których najważniejsze to dane z rynku pracy w USA.
O godz. 8:00 poznamy dane na temat produkcji przemysłowej w maju w Niemczech.
O godz. 14:00 opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, a o 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego po lipcowym posiedzeniu RPP.
O 14:30 Biuro Statystyki Pracy opublikuje czerwcowe dane z rynku pracy w USA, określane mianem raportu NFP. Analitycy prognozują wzrost liczby etatów w sektorze pozarolniczym na poziomie 200 000, wobec 339 tys. osiągniętych w maju. Oprócz tego opublikowane zostaną odczyty stopy bezrobocia w USA, przeciętnej płacy godziwej, długości tygodnia pracy oraz zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym.
O godz. 18:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde.
Tekst przygotował FXMAG