Ava Trade Academy Logo
  • Inwestycje
  • Waluty
  • Akcje
  • Kryptowaluty
  • Indeksy
  • Surowce
  • Kompendium wiedzy
  • Klient doświadczony
Platforma e-learningowa
Logowanie
Rejestracja
Ava Trade Academy Logo

Zaloguj się

Przypomnij hasło

Rozpocznij kurs z AVA Trade School
i zostań mistrzem tradingu

Przejdź na stronę
Strona główna  >  Inwestycje   >   Początek tygodnia będzie stał pod znakiem publikacji ostatecznych odczytów przemysłowych PMI dla czołowych gospodarek (USA, Niemcy, Japonia, Chiny) oraz dla Polski
giełdainwestycjeodczytywydarzenia

Początek tygodnia będzie stał pod znakiem publikacji ostatecznych odczytów przemysłowych PMI dla czołowych gospodarek (USA, Niemcy, Japonia, Chiny) oraz dla Polski

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. Poniedziałek, 3 lipca Pierwszy dzień handlowy nowego miesiąca będzie dość intensywny pod względem publikacji makroekonomicznych. O godz. 1:00 opublikowane zostaną finalne odczyty indeksu PMI dla przemysłu Australii za czerwiec. Wg wstępnych […] from Początek tygodnia będzie stał pod znakiem publikacji ostatecznych odczytów przemysłowych PMI dla czołowych gospodarek (USA, Niemcy, Japonia, Chiny) oraz dla Polski

AvaTradeSchool | 3 lipca, 2023

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

Poniedziałek, 3 lipca

Pierwszy dzień handlowy nowego miesiąca będzie dość intensywny pod względem publikacji makroekonomicznych.

O godz. 1:00 opublikowane zostaną finalne odczyty indeksu PMI dla przemysłu Australii za czerwiec. Wg wstępnych danych odczyt przemysłowego PMI wyniósł 48,6 pkt., wobec 48,34 pkt. miesiąc wcześniej.

O godz. 2:30 poznamy odczyt przemysłowego PMI Japonii – wstępny czerwcowy odczyt wyniósł 49,8 pkt., w porównaniu do 50,6 pkt. w maju.

O godz. 3:45 przemysłowy PMI za czerwiec opublikują Chiny – wstępny odczyt wyniósł 50,9 pkt., podobnie jak w maju.

O godz. 8:30 Australia, będąca jednym z czołowych eksporterów m.in. węgla i metali szlachetnych, opublikuje lipcowy indeks cen surowców – poprzedni odczyt (za czerwiec) przyniósł spadek indeksu o -22,2% w skali roku.

W tym samym czasie (godz. 8:30) Szwajcaria opublikuje szacunkowe dane na temat inflacji konsumenckiej w czerwcu. Analitycy spodziewają się kolejnego spadkowego odczytu wskaźnika CPI, który wyniósł w maju 2,2% w skali roku, zaś tegoroczny szczyt inflacji w Szwajcarii (3,4% rok do roku) został wyznaczony w lutym.

O godz. 9:00 poznamy czerwcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu Polski. Analitycy spodziewają się słabszego wyniku niż w maju – prognoza zakłada odczyt 46 pkt., wobec 47 pkt. miesiąc wcześniej.

W tym samym czasie (godz. 9:00) turecki urząd statystyczny opublikuje wstępne dane na temat czerwcowej inflacji CPI i PPI w Turcji. W maju inflacja konsumencka wyhamowała do 39,6% w skali roku, natomiast inflacja producentów zanotowała spadek do 40,8% w ujęciu rocznym. W czerwcu prognozowany jest kolejny spadek dynamiki obu wskaźników.

O godz. 9:55 poznamy ostateczny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Niemiec za czerwiec – wstępne dane przyniosły odczyt na poziomie 41 pkt., wobec 43,2 pkt. w maju.

Pięć minut później, o godz. 10:00 poznamy przemysłowe PMI dla strefy euro: wstępny odczyt wyniósł 43,6 pkt., wobec 44,8 pkt. miesiąc wcześniej.

O godz. 10:30 przemysłowe PMI za czerwiec opublikuje Wielka Brytania (wstępny odczyt to 46,2 pkt., wobec 47,1 pkt. w maju).

O 15:45 rozpoczną się odczyty ze Stanów Zjednoczonych, w tym finalne PMI dla przemysłu za czerwiec – szacunkowe dane były dość rozczarowujące (46,3 pkt.), szczególnie w porównaniu z odczytami z maja (48,4 pkt.).

Kluczowe będą jednak czerwcowe dane ISM z amerykańskiego przemysłu, które zostaną opublikowane o godz. 16:00. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 47,4 pkt., wobec 46,9 pkt. miesiąc wcześniej, co jest dość optymistyczną prognoza, szczególnie w kontekście spadków PMI. Poza zbiorczym odczytem indeksu ISM dla przemysłu poznamy też szczegółowe indeksy: cen płaconych, nowych zamówień oraz zatrudnienia.

Wtorek, 4 lipca

Drugi dzień tygodnia będzie znacznie mniej obfity, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne, szczególnie że w Stanach Zjednoczonych nie odbędzie się sesja z powodu Dnia Niepodległości i nie pojawią się żądne dane.

O godz. 6:30 poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Analitycy prognozują, że po ostatniej – czerwcowej – podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych oprocentowanie dolara australijskiego pozostanie bez zmian, czyli na poziomie 4,10% głównej stopy procentowej.

Z wtorkowych danych godnych uwagi warto wspomnieć jeszcze o publikacji majowego bilansu handlu zagranicznego Niemiec (godz. 8:00) oraz odczycie przemysłowego indeksu PMI dla Kanady (godz. 15:30).

Środa, 5 lipca

Środek tygodnia upłynie pod znakiem odczytów indeksów PMI dla sektora usług za czerwiec.

O godz. 1:00 poznamy usługowe PMI dla gospodarki Australii – wstępny odczyt wyniósł 50,7 pkt., podczas gdy w maju było to 52,1 pkt.

O godz. 3:45 odczyty indeksu PMI dla usług opublikują Chiny. Szacunkowe dane za czerwiec wyniosły 55,5 pkt., podczas gdy w maju indeks wyniósł 57,1 pkt.

O godz. 9:55 finalne odczyty usługowego indeksu PMI pokażą Niemcy – szacunkowe dane (54,1 pkt.) okazały się rozczarowujące, szczególnie wobec odczytów z maja (57,2 pkt.). O godz. 10:00 poznamy finalny PMI dla usług całej strefy euro (wstępnie 52,4 pkt., wobec 55,1 pkt. w maju).

O 10:30 opublikowany zostanie PMI dla usług Wielkiej Brytanii.

Na 11:00 zaplanowana jest publikacja odczytu inflacji producentów (PPI) w strefie euro za maj. Analitycy spodziewają się dalszej dezinflacji (a nawet wejścia w deflację) w przemyśle. Dla porównania, w kwietniu inflacja PPI wyniosła 1% w skali roku oraz -3,2% w ujęciu miesięcznym, po tym jak w marcu wskaźnik PPI wyniósł 5,9% w skali roku oraz -1,6% w ujęciu miesięcznym.

O godz. 16:00 poznamy majowe dane na temat zamówień w przemyśle USA. W przypadku zamówień na dobra trwałe w maju prognozowany jest wzrost o 1,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, zaś dla zamówień na dobra trwałe bez środków transportu analitycy oczekują wzrostu o 0,6% m/m, wobec spadku o -0,6% m/m w kwietniu.

O godz. 20:00 opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Czwartek, 6 lipca

O godz. 8:00 Destatis opublikuje majowe dane na temat zamówień z niemieckiego przemysłu.

O godz. 14:15 opublikowany zostanie czerwcowy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy spodziewają się czerwcowego wzrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym na poziomie 190 000, jednak nie należy się przywiązywać do tej wartości, gdyż powtarza się ona regularnie i od wielu miesięcy finalne dane znacząco ją przebijają (w maju było to np. 278 000 nowych etatów).

O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje dane na temat bilansu handlu zagranicznego i wartości eksportu oraz importu USA w maju.

Na czwartkowej sesji (najprawdopodobniej po godz. 15:00) poznamy też decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Po raz kolejny analitycy nie zakładają scenariusza, w którym dojdzie do zmiany wysokości stóp procentowych (pozostają one bez zmian, na poziomie 6,75% stopy referencyjnej, od września ubiegłego roku). Komunikat po posiedzeniu RPP pojawi się na stronie NBP o 16:00.

O godz. 16:00 opublikowany zostanie czerwcowy odczyt indeksu ISM dla usług Stanów Zjednoczonych, w tym również jego składowe takie jak indeks aktywności biznesowej, cen płaconych oraz zatrudnienia w sektorze usług.

Piątek, 7 lipca

Na ostatniej sesji handlowej przyszłego tygodnia również nie zabraknie istotnych odczytów makroekonomicznych, z których najważniejsze to dane z rynku pracy w USA.

O godz. 8:00 poznamy dane na temat produkcji przemysłowej w maju w Niemczech.

O godz. 14:00 opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, a o 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego po lipcowym posiedzeniu RPP.

O 14:30 Biuro Statystyki Pracy opublikuje czerwcowe dane z rynku pracy w USA, określane mianem raportu NFP. Analitycy prognozują wzrost liczby etatów w sektorze pozarolniczym na poziomie 200 000, wobec 339 tys. osiągniętych w maju. Oprócz tego opublikowane zostaną odczyty stopy bezrobocia w USA, przeciętnej płacy godziwej, długości tygodnia pracy oraz zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym.

O godz. 18:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde.

Tekst przygotował FXMAG

Zarejestruj się tutaj aby zostać
doświadczonym klientem
Zarejestruj się

To Cię zainteresuje

Kompendium wiedzy
Insider trading – co to...
Kompendium wiedzy
Carry trade – co to...
Inwestycje
Na początku tygodnia opublikowane zostaną...
Akcje
Dziś na NewConnect wystrzelił kurs...
Inwestycje
Inwestorzy, którzy pożyczają pieniądze firmom...
Inwestycje
Jak widzą sytuację na rynku...
Więcej
Aktualności
  • Hossa na rynku polskich akcji ma się dobrze. Czy ten optymizm jest w pełni uzasadniony?​
  • Kredyty mieszkaniowe – ponad półroczna stabilizacja. Mniej kredytów, bo nie ma już programu dopłat do kredytów hipotecznych​
  • Wyniki finansowe Nvidia – najważniejsze dane. Solidne prognozy wyników na kolejne miesiące
  • Nvidia nie przyciąga uwagi? Cena akcji zanurkowała
  • Kim Dzong Un ma więcej ETH niż twórca tej kryptowaluty
  • Dolar wśród największych “spadkowiczów” na rynku walutowym od inauguracji Trumpa
  • WIG-Ukraine – od wielkich wzrostów do nagłego załamania​
  • Kurs bitcoina znowu spada. Start tego tygodnia nie zapisze się dobrze w pamięci inwestorów kryptowalutowych
  • Kurs dolara zaliczył sporą lukę spadkową
  • Koniec zielonej passy kursu Meta. Spółka ogłasza nowe premie dla zarządu
  • Zaawansowana platforma
    tradingowa
    Zacznij zarabiać na giełdzie
    razem z AVA Trade
    Zarejestruj się
    Warto wiedzieć
    Inflacja w Norwegii nadal jest...
    W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba...
    Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt...
    Prezes i główny akcjonariusz krakowskiego...
    Ava Trade Academy Logo
    • Inwestycje
    • Waluty
    • Akcje
    • Kryptowaluty
    • Indeksy
    • Surowce
    • Kompendium wiedzy
    • Klient doświadczony
    Ta strona korzysta z plików cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Ok