Wsparcie i opór to pojęcia nieodłącznie związane z analizą techniczną stosowaną na rynkach finansowych. Umiejętne odczytanie linii wsparcia i oporu to dla wielu klucz do zawierania lepszych transakcji. Co warto wiedzieć o tych dwóch elementach i jak z nich korzystać w tradingu? Sprawdź!
Czym są poziomy wsparcia i oporu?
Wsparcie i opór to konkretne poziomy, na których mogą zatrzymać się ceny. Te informacje wykorzystywane są podczas dokonywania jednego z najpopularniejszych badań rynku, czyli analizy technicznej. Dane dotyczące wsparcia i oporu to wskaźniki, które możemy wyczytać z wykresów i których możemy użyć do dalszego tradingu. Oba pojęcia różnią się od siebie i wskazują na zupełnie inne obszary.
- Linia wsparcia to poziom lub częściej konkretny obszar cenowy, który przede wszystkim wyhamowuje spadek cen – to tzw. podłoga cenowa. Co ważne, poziom wsparcia to miejsce na wykresie, w którym pojawiają się wzrosty. W tym momencie strona popytowa zyskuje większość nad stroną podażową, czego konsekwencją są zazwyczaj właśnie wzrosty. W tym przypadku cena nie chce zejść poniżej danego poziomu, ponieważ osiągnęła już swoje dno.
- Linia oporu to natomiast miejsce, gdzie podaż góruje nad popytem. Ustanawiają się tu szczyty, które nie pozwalają na jeszcze wyższe wyjście ceny. Można to porównać do sufitu cenowego, który trudno jest przekroczyć. Podobnie jak w przypadku linii wsparcia, cena w tym miejscu ma większą szansę na odbicie od wyznaczonego poziomu niż przebicie go. Przebicie może nastąpić np. gdy znacząco zmienią się warunki rynkowe.
Linia wsparcia i oporu – jak wyznaczać punkty?
Dlaczego warto nauczyć się rozpoznawać poziomy wsparcia i oporu? Ponieważ wiedza o liniach wsparcia i oporu może pomóc Ci jeszcze lepiej odnajdywać się w rzeczywistości rynkowej. Do wyznaczania wsparcia i oporu służą różne metody. Traderzy wykorzystują m.in. analizę poprzednich dołków i szczytów. To tutaj najczęściej zarysowują się bowiem wsparcie i opór – wystarczy narysować horyzontalną linię przechodzącą przez poprzednie dna (do wyznaczenia wsparcia) lub poprzednie szczyty (wyznaczenie oporu).
Inną metodą jest skorzystanie z formacji świecowych, ale też poziomów Fibonacciego bazujących na odpowiednich proporcjach, linii trendu, średnich kroczących czy wstęg Bollingera. Każdy trader samodzielnie wybiera metodę lub metody, które pozwolą mu rozeznać poszczególne poziomy, czyli zarówno podstawy danej ceny (wsparcie), jak i sufity cenowe (opór).
Wsparcie i opór – w czym pomagają na giełdzie?
Wyznaczanie wymienionymi w poprzednim akapicie sposobami linii wsparcia i oporu pozwala korzystać ze strategii i wskaźników, które znane są traderom od długiego czasu. Dają one pewne prawdopodobieństwo na to, że wskazywane poziomy wsparcia i oporu dojdą do skutku. Warto przy ty mieć świadomość pewnych ograniczeń analizy technicznej – gdyby sprawdzała się w 100%, stosujący ją trader byłby bardzo szybko najbogatszym człowiekiem na świecie.
Co ważne, wykorzystując wsparcie i opór, możesz m.in. ustawić stop loss. A to pomoże Ci chronić Twój kapitał i wypracować strategię, która w dłuższej perspektywie czasowej będzie pracowała na Twoje zyski. Właściwie zlokalizowany stop loss pozwala określić własne reguły wejścia i wyjścia z rynku, co chroni Cię np. przed przypadkowymi i bardziej ryzykownymi transakcjami.
Ponadto określenie wsparcia i oporu pozwala lepiej zrozumieć rynek, a także panujące na nim trendy. Stosując tę metodę, możesz wcześniej wyłapać też odwrócenia trendów, a także sprawdzić, jaki nastrój panuje wśród traderów. Wsparcie i opór są też dobrym filtrem do odsiana fałszywych sygnałów od prawdziwych.
W takim działaniu należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej wykonana analiza techniczna oraz najbardziej rokujące konfiguracje pojawiające się na wykresie nie dają nigdy 100% potwierdzenia, że dany trend stanie się faktem i przyniesie nam konkretne zyski. Warto więc zawsze odpowiednio zarządzać ryzykiem i mieć na uwadze fakt, że każda, nawet doskonale zapowiadająca się konfiguracja, może pójść nieoczekiwanie w zupełnie inną stronę. Dlatego też nigdy nie należy inwestować środków na których utratę nie możemy sobie pozwolić – trading na rynku generuje po prostu za duże ryzyko.
Poziom wsparcia i oporu to ważne aspekty analizy technicznej. Pierwszy z nich – wsparcie – to cena, która sprawia, że uczestnicy rynku wspierają kontynuację trendu. Drugi – opór – to wartość ceny, przy której uczestnicy rynku ustalają zysk i są przeciw kontynuacji ruchu. Jeśli chcesz poznać inne szczegóły dotyczące tradingu – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! To darmowa baza wiedzy o rynku, z której korzystają już setki inwestorów – zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących.
Inwestuj odpowiedzialnie! Nigdy nie angażuj środków, których utrata mogłaby Cię narazić na kłopoty z utrzymaniem lub spłatą pilnych zobowiązań. Nie inwestuj także w instrumenty finansowe, których konstrukcji (lub struktury kosztów) nie rozumiesz.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.