Najbliższe, wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest bardzo ważne i przyniesie sporo emocji, których na tegorocznych spotkaniach RPP brakowało. Wrześniowe posiedzenie RPP jest na tyle istotne, że NBP nie może zdecydować się… kiedy do niego dojdzie. Po raz kolejny doszło do zmiany terminu najbliższego posiedzenia Rady.
Najważniejsze posiedzenie tego roku
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na konkretny rok jest publikowany na stronie Narodowego Banku Polskiego zazwyczaj pod koniec poprzedzającego go roku kalendarzowego. Rzadko zdarza się, by dokonywane były w nim jakieś zmiany. W tym roku również tak było, aż do połowy sierpnia, kiedy to NBP poinformował o zmianie terminu najbliższego, niedecyzyjnego posiedzenia Rady – początkowo miało ono odbyć się 21 sierpnia, ale termin przełożono o tydzień, czyli na poniedziałek 28 sierpnia. Znacznie ważniejsza była jednak zmiana terminu wrześniowego posiedzenia RPP – początkowo miało ono odbyć się w dniach 5-6 września (wtorek-środa), jednak NBP zdecydował o tym, że jego termin również zostanie przesunięty o 7 dni, czyli na 12-13 września.
Uzasadnienie decyzji o przesunięciu terminu wrześniowego posiedzenia nie zostało opublikowane, co dało pole do spekulacji.
Co ciekawe, dokładnie na tydzień przed wrześniową decyzją RPP Narodowy Bank Polski… po raz kolejny zmienił termin najbliższego posiedzenia, tym razem przywracając jego pierwotną datę.
To finalnie oznacza, że wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 5-6 września, natomiast decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych poznamy w środę (6 września), czyli dokładnie za tydzień.
Wrześniowe posiedzenie RPP jest o tyle istotne, że niemal na pewno dojdzie na nim do pierwszej obniżki stóp procentowych, o 25 punktów bazowych. To zaś będzie oznaczało spadek stopy referencyjnej do poziomu 6,75%. Po lipcowym posiedzeniu RPP (ostatnim decyzyjnym) oficjalnie zakończono cykl podwyżek stóp procentowych NBP w Polsce, choć stopy poszły w górę po raz ostatni we wrześniu 2022 roku.
Kluczowy dla decyzji RPP będzie jutrzejszy szybki odczyt inflacji za sierpień. Jeżeli dynamika wskaźnika CPI spadnie poniżej 10% w skali roku (co jest możliwe, ale mało prawdopodobne), to pierwsza w tym roku obniżka stóp jest w zasadzie pewna. Dwucyfrowy odczyt inflacji w sierpniu również nie wyklucza rozpoczęcia luzowania monetarnego – RPP, a w zasadzie dominująca część jego członków, jest mocno zdeterminowana, aby dokonać „sygnalnej” obniżki stóp jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października.
Tekst przygotował FXMAG