Praca zdalna nie podoba się szefom firm w Polsce. Blisko 9 na 10 prezesów największych przedsiębiorstw w Polsce planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej wśród pracowników, którzy wcześniej pracowali stacjonarnie, wynika z nowego badania KPMG. “Posypią się wypowiedzenia” – ostrzega ekspertka.
Nadchodzi koniec pracy zdalnej
Dla wielbicieli pracy zdalnej mamy złe wieści. Aż 88% prezesów największych polskich firm biorących udział w badaniu KPMG planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej wśród pracowników, których tradycyjne role opierały się na pracy stacjonarnej.
Co ciekawe, takie przekonanie o pracy zdalnej jest w gronie polskich zarządzających znacznie powszechniejsze niż zagranicą. W przypadku CEO przedsiębiorstw z najważniejszych gospodarek świata, 64% zakład powrót pracowników do pracy wyłącznie stacjonarnej. Z kolei 28% zamierza utrzymać pracę hybrydową, a tylko 7% wyłącznie zdalną formę pracy.
“Wprowadzenie obowiązku pracy w siedzibie firmy może wiązać się z wypowiedzeniem warunków umowy przez pracowników” – ostrzegła Iwona Sprycha, szef Zespołu HR Advisory & Change Management w KPMG w Polsce.
“Zadaniem menedżerów, przy wsparciu działu HR, jest stworzenie środowiska, które uczyni pracę w biurze wartościowym doświadczeniem” – słusznie przyznała przedstawicielka KPMG.
Rekord liczby zatrudnionych w Polsce
Tymczasem, w Polsce w IV kwartale 2023 roku odnotowano rekordową liczbę zatrudnionych. W ciągu roku przybyło blisko pół miliona pracujących osób, a w ciągu 3 lat ponad milion. Co istotne, dynamika wzrostu poziomu zatrudnienia jest w naszym kraju ponad dwukrotnie wyższa niż w Unii Europejskiej łącznie.
Liczba zatrudnionych w Polsce w IV kwartale 2023 roku przekroczyła 17 mln 413 tys. osób, jak wynika z danych Eurostat. Zwrócił na nie uwagę Andrzej Kubisiak, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
To nowy rekord. Tak dużo pracujących osób jeszcze w Polsce nie było:
“Przeszło niezauważone, a tu takie boom! Według danych Eurostat na koniec 2023 roki mieliśmy nowy rekord poziomów zatrudnienia w Polsce – 17,4 mln osób” – czytamy we wpisie Andrzeja Kubisiaka z PIE na platformie X (dawniej Twitter).
Przeszło niezauważone, a tu takie boom❗️
Stopa bezrobocia w Polsce – dane GUS
Wg. danych #Eurostat na koniec 2023 r. mieliśmy nowy rekord poziomów zatrudnienia w 🇵🇱 – 17,4 mln osób. To wzrost o niemal 0,5 mln r/r.
Tekst przygotował FXMAG