Zarządzanie ryzykiem jest kluczową umiejętnością, którą powinien rozwijać każdy inwestor. Kierowanie się emocjami, szczególnie u początkujących, często kończy się stratą kapitału. Przyczyną są nieprzemyślane decyzje i problem z przyznaniem, że rynek jednak nie porusza się zgodnie z założeniami tradera. Dlatego korzystanie z narzędzi, które pomagają ograniczać straty, ma duże znaczenie. Jednym z nich jest zlecenie stop loss. Co to jest? Jak działa i kiedy warto go używać?
Co to jest zlecenie stop loss?
Stop loss jest zleceniem obronnym. Traderzy wykorzystują je, aby ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Zlecenie to pozwala zamknąć transakcję w momencie, gdy osiągnie określony poziom straty. Trader sam określa wartość, przy której pozycja ma się zamknąć, aby ochronić się przed dalszym spadkiem.
Zlecenie stop loss:
- w zamierzeniu ma chronić kapitał, ograniczać straty,
- jest zleceniem oczekującym do momentu, gdy cena nie osiągnie poziomu ustalonego przez tradera,
- automatycznie zamyka stratną pozycję,
- eliminuje emocje związane z decyzją – czy zamknąć transakcję, czy w niej zostać.
Inwestor nie musi stale monitorować pozycji, aby samodzielnie zdecydować o wyjściu z transakcji. Daje mu to komfort psychiczny i pozwala łączyć trading z innymi zajęciami.
Stop loss jest jednym z kluczowych i podstawowych elementów w strategii zarządzania ryzykiem, wraz z dywersyfikacją portfela. Stosowanie zleceń obronnych ułatwia kontrolowanie pozycji, jednak zanim z nich skorzystasz, koniecznie sprawdź, jak robić to poprawnie.
Stop loss – wykorzystanie
W jaki sposób ustawiać zlecenia obronne? Za każdym razem trader sam określa wartość graniczną. Zdarza się, że inwestorzy stawiają stop loss bardzo blisko poziomu wejścia, ponieważ liczą na jak największy zysk.
Tymczasem podstawowe zasady tradingu mówią, że najpierw należy określić odległość zlecenia obronnego, a dopiero później można zdecydować o wielkości transakcji. Nie należy kierować się chciwością i chęcią jak najwyższego zarobku, ale logiką.
Z innej reguły wynika że, że im większa zmienność na rynku, tym dalej od aktualnej ceny powinien znajdować się poziom stop loss. W przeciwnym razie zlecenie mogłoby uruchomić się zbyt szybko. Niestabilne aktywa wymagają od tradera elastycznego zarządzania pozycjami i starannie opracowanej strategii.
Inwestor może ustawić stop loss w oparciu o analizę, podczas której będzie kierował się m.in.:
- stałą liczbą pipsów lub punktów,
- wskaźnikami analizy technicznej, np. średnią kroczącą,
- ramami czasowymi,
- ostatnimi szczytami lub dołkami,
- wcześniejszymi doświadczeniami.
Zlecenia obronne pomagają zarządzać ryzykiem, jednak nie dają gwarancji, że transakcja rzeczywiście zamknie się dokładnie w tym miejscu, które ustali trader. Zawsze trzeba liczyć się z ewentualnym poślizgiem cenowym (ang. price slippage).
Sytuacja taka ma miejsce, gdy na rynku forex występuje duża zmienność albo kiedy powstanie luka cenowa. Wtedy cena otwiera się powyżej lub poniżej zlecenia stop loss. Może się więc zdarzyć, że transakcja zamknie się na niekorzystnym dla tradera poziomie.
W jaki sposób ustawić stop loss? To zależy od platformy handlowej, na której handlujesz. Przykładowo, MetaTrader ma wbudowane narzędzia, które pozwalają ustawić zlecenie obronne na dwa sposoby:
- przed otwarciem transakcji – trader wprowadza poziom ceny dla SL, gdy określa parametry nowego zlecenia,
- po otwarciu transakcji, przeciągając linię punktu wejścia w dół lub w górę.
Zalety i wady zlecenia stop loss
Korzystanie ze zleceń stop loss w sposób odpowiedzialny jest ważną częścią strategii zarządzania ryzykiem. Dzięki temu narzędziu trader może w pewnym stopniu kontrolować straty, choć oczywiście nie da się ich wyeliminować całkowicie.
Zlecenia obronne ułatwiają także monitorowanie pozycji bez potrzeby nieustannej obecności przed ekranem. Co ważne, inwestor eliminuje w ten sposób emocje, które są złym doradcą. Dostosowując poziom zlecenia zamknięcia pozycji i automatyzując go, może zachować neutralność i ograniczyć ryzyko związane z podejmowaniem nietrafnych decyzji „na gorąco”.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet logicznie ustawiony stop loss nie zawsze uruchomi się na wybranym poziomie. Jest wrażliwy na luki rynkowe i znaczne ruchy cen. Gdy na rynku dojdzie do takiej sytuacji, poziom stop loss może zostać osiągnięty wcześniej. Wówczas pozycja zamyka się po najlepszej dostępnej cenie – niekoniecznie będzie to cena, którą ustalił inwestor, a może być mniej korzystna.
Podsumowanie
Zlecenia obronne ułatwiają zarządzanie ryzykiem i mogą zmniejszyć ewentualne straty, choć nie eliminują ich całkowicie. Zdarzają się sytuacje, gdy zlecenie aktywuje się w nieodpowiednim dla inwestora momencie.
Mimo wszystko korzystniej ponieść kilka niewielkich strat w związku ze zmianą kursu niż jedną dużą wskutek braku stop lossa i błędnego ruchu.
Rynki finansowe są nieprzewidywalne i handel na nich zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego warto przygotować się na różne scenariusze. Ochrona kapitału powinna wejść w nawyk każdemu inwestorowi. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach inwestowania na rynku – w szczególności nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić!
Zarejestruj się na platformie e-learningowej AvaTradeSchool!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.