Trwająca kampania euro parlamentarna sprawia, że temat przyjęcia przez Polskę waluty euro wraca do debaty niczym boomerang. Wielu polityków obrało sobie za cel atak na ideę przyjęcia wspólnej europejskiej waluty, mimo tego, że zobowiązaliśmy się do tego w traktacie ateńskim w 2003 roku. Kto popiera przyjęcie przez Polskę waluty unii europejskiej, a kto nie i jakie argumenty przebijają się z obydwu stron?
Obecna dyskusja jest głównie zdominowana przez argumenty polityczne. Czy Polska w ogóle może wejść do strefy euro?
Ilu Polaków chce waluty euro?
Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowszy sondaż. „Wprowadzenie euro w Polsce”, który został przeprowadzony przez CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Okazuje się, że aż 49% ankietowanych uważa, że Polska nie powinna przyjmować waluty euro w ogóle. Z drugiej strony przyjęcie wspólnej europejskiej waluty:
13% badanych w przeciągu 3 lat,
22% badanych w ciągu 10 lat,
10% badanych by zadziało się to jeszcze później.
Szczególnie ciekawym jest to jak odpowiadali wyborcy danych partii politycznych. Najbardziej przeciwnymi wejścia Polski do strefy euro jest elektorat PiS jak i Konfederacji. Aż 75% wyborców tych partii uważa, że euro nie powinno zostać przyjęte w ogóle. Z drugiej strony najbardziej euro entuzjastycznymi wyborcami są wyborcy Koalicji Europejskiej (KO), z których tylko 13% sprzeciwia się przyjmowaniu euro.
Kto popiera wejście Polski do strefy euro?
Ryszard Petru, obecny poseł i kandydat do parlamentu europejskiego Trzeciej Drogi, jest największym apologetą idei rozszerzenia strefy euro o Polskę. Idzie z tym hasłem do najbliższych wyborów. W dzisiejszej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem nazwał strefę euro „strefą bezpieczeństwa i bogactwa”.
Nie bez powodu więc najwięcej zwolenników idei przyjęcia przez Polskę euro są środowiska, z którymi był powiązany. Jego była partia .Nowoczesna (a zwłaszcza jej młodzieżówka), będąca częścią Koalicji Obywatelskiej, gorąco popiera pomysł, aby dołączyć do strefy euro. Głównymi argumentami tych środowisk jest to, że EBC daje większą stabilność monetarną niż polski Bank Centralny. Jednak środowiskiem posługującym się największą liczbą rzeczowych argumentów w tym temacie jest Fundacja Wolności Gospodarczej, która stworzyła dedykowaną kampanie „Kurs na Euro”, w której stara się przedstawiać argumenty za przyjęciem euro i obala mity jego dotyczące.
Kto sprzeciwia się przyjęciu euro w Polsce?
Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja to partie, wśród których znajduje się najwięcej wyborców sprzeciwiających się przyjęciu przez Polskę euro. W imię tego dyskurs w ramach ich obecnej kampanii do Parlamentu Europejskiego w wielu miejscach zwraca uwagę na zagrożenia płynące z wejścia do strefy euro.
Tekst przygotował FXMAG