Ava Trade Academy Logo
  • Inwestycje
  • Waluty
  • Akcje
  • Kryptowaluty
  • Indeksy
  • Surowce
  • Kompendium wiedzy
  • Klient doświadczony
Platforma e-learningowa
Logowanie
Rejestracja
Ava Trade Academy Logo

Zaloguj się

Przypomnij hasło

Rozpocznij kurs z AVA Trade School
i zostań mistrzem tradingu

Przejdź na stronę
Strona główna  >  Kompendium wiedzy   >   Krótka sprzedaż (pozycja krótka) – co to jest?
giełdainwestycjeKrótka sprzedaż (pozycja krótka) – co to jest?Kupno a sprzedaż

Krótka sprzedaż (pozycja krótka) – co to jest?

Podczas handlu na rynkach finansowych można kupować i sprzedawać aktywa. Dla większości inwestorów, zwłaszcza początkujących, bardziej intuicyjny jest zakup. Jednak skorzystać można również na spadkach cen. Wahania na rynkach są częstym zjawiskiem. Stąd też traderzy mogą zajmować, zależnie od sytuacji, pozycje długie lub krótkie, czyli odpowiednio kupować lub sprzedawać aktywa. To zaś daje im szansę […] from Krótka sprzedaż (pozycja krótka) – co to jest?

AvaTradeSchool | 31 maja, 2023

Podczas handlu na rynkach finansowych można kupować i sprzedawać aktywa. Dla większości inwestorów, zwłaszcza początkujących, bardziej intuicyjny jest zakup. Jednak skorzystać można również na spadkach cen.

Wahania na rynkach są częstym zjawiskiem. Stąd też traderzy mogą zajmować, zależnie od sytuacji, pozycje długie lub krótkie, czyli odpowiednio kupować lub sprzedawać aktywa. To zaś daje im szansę na zarobek zarówno na wzrostach, jak i spadkach.

Co to jest pozycja krótka?

Pozycja krótka to nic innego jak sprzedaż danego instrumentu finansowego. Trader zajmuje ją, kiedy uważa, że aktywo straci na wartości. Nazwa nie ma natomiast nic wspólnego z czasem, przez który planuje to zlecenie trzymać zanim zostanie zamknięte.

Otwieranie krótkich pozycji określane jest także jako granie na spadki lub shortowanie. Odwrotnością pozycji krótkiej jest pozycja długa – czyli kupno.

Kupno a sprzedaż na rynku finansowym

Jeżeli inwestor sądzi, że cena wybranego aktywa wzrośnie, wtedy otwiera pozycję długą – czyli kupno. W przypadku gdy wartość rzeczywiście będzie wyższa, transakcja może wypracować zysk. Jeśli natomiast trader uważa, że wartość instrumentu spadnie, może otworzyć pozycję krótką – a zatem sprzedać aktywo. Gdy założenia okażą się słuszne, transakcja powinna być zyskowna.

W jaki sposób można skorzystać na spadkach? W praktyce inwestor zyskuje na różnicy, o którą zmieniła się cena instrumentu. Oczywiście pod warunkiem, że trafnie obstawił ruch kursu.

Warto jednak zaznaczyć, że słowo „sprzedać” w tym wypadku nie zawsze oznacza rzeczywistą sprzedaż aktywów, które trader posiada.

Jeśli inwestor handluje na kontraktach CFD, czyli kontraktach na różnice kursową, może otwierać pozycje krótkie na instrumenty, których w rzeczywistości nie ma. Wówczas jedynie spekuluje, że cena spadnie. Zyskuje, gdy jego przewidywania okażą się słuszne.

Warto jednak przy tym pamiętać, że CFD to instrumenty skomplikowane, które nie są odpowiednie dla większości inwestorów. Nigdy nie należy inwestować w instrumenty finansowe, których konstrukcji się nie rozumie.

Jaki cel ma krótka sprzedaż?

Krótka sprzedaż niektórych papierów wartościowych ma głównie cel spekulacyjny. Inwestorzy na podstawie pewnych wskaźników prognozują, że cena wybranych aktywów prawdopodobnie spadnie. Wówczas otwierają krótkie pozycje, ponieważ chcą skorzystać na spadku. W przypadku handlu kontraktami CFD nie muszą rzeczywiście posiadać instrumentu bazowego, aby móc go sprzedać.

Traderzy ustawiają krótką sprzedaż również po to, aby zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Takie pozycje zabezpieczają bowiem przed potencjalnymi stratami, które mogą wynikać z posiadania pozycji długich na danym instrumencie. Tę strategię inwestorzy stosują w okresach dużych wahań na rynkach i wzmożonej niepewności.

Trzeba także pamiętać, że jeśli trader handluje kontraktami CFD, nigdy nie staje się właścicielem aktywów bazowych. Dlatego każdy tego typu kontrakt może być przedmiotem krótkiej sprzedaży. Przykład: złoto, ropa, indeksy, pary walutowe oraz akcje.

W jakiej sytuacji warto rozważyć otwarcie pozycji krótkiej?

Inwestorzy w swoich działaniach opierają się na analizie technicznej oraz fundamentalnej. Analiza techniczna polega przede wszystkim na interpretacji wykresów. Jeśli więc trader zauważy trend spadkowy i dostrzeże sygnał, który uzna za zapowiedź jego kontynuacji, może otworzyć pozycję short. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie jest to gwarancją zysku, a rynek bywa bardzo zmienny. Zawsze należy się liczyć z ryzykiem utraty środków.

Traderzy rozważają krótkie pozycje również wtedy, gdy uważają, że rynek jest zbyt drogi. Przykładem może być duże zainteresowanie byków, czyli kupujących, danym instrumentem. Otwierając krótką pozycję, inwestorzy wykazują pogląd, że trend, który trwa ich zdaniem zbyt długo, niedługo się odwróci, a sytuacja na rynku powróci do normy.

Podsumowanie

Krótka sprzedaż jest strategią, którą stosuje wielu traderów. Pozwala czerpać zyski także ze spadków cen instrumentów finansowych. Możliwość zajęcia pozycji krótkiej daje również więcej okazji do wejścia w rynek, ponieważ wahania cen zdarzają się często. Wybór aktywów jest szeroki, a dodatkowo inwestor ma dostęp do kontraktów CFD.

Zarejestruj się na platformie e-learningowej AvaTradeSchool!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Zarejestruj się tutaj aby zostać
doświadczonym klientem
Zarejestruj się

To Cię zainteresuje

Inwestycje
Ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową, ...
Kryptowaluty
Darmowe coiny i pusty portfel....
Akcje
Kto w ostatnich tygodniach podzielił...
Inwestycje
Jak poważne są problemy rynku...
Inwestycje
Stawki najmu lekko w górę,...
Waluty
Jak poważny jest problem długu?...
Więcej
Aktualności
  • Hossa na rynku polskich akcji ma się dobrze. Czy ten optymizm jest w pełni uzasadniony?​
  • Kredyty mieszkaniowe – ponad półroczna stabilizacja. Mniej kredytów, bo nie ma już programu dopłat do kredytów hipotecznych​
  • Wyniki finansowe Nvidia – najważniejsze dane. Solidne prognozy wyników na kolejne miesiące
  • Nvidia nie przyciąga uwagi? Cena akcji zanurkowała
  • Kim Dzong Un ma więcej ETH niż twórca tej kryptowaluty
  • Dolar wśród największych “spadkowiczów” na rynku walutowym od inauguracji Trumpa
  • WIG-Ukraine – od wielkich wzrostów do nagłego załamania​
  • Kurs bitcoina znowu spada. Start tego tygodnia nie zapisze się dobrze w pamięci inwestorów kryptowalutowych
  • Kurs dolara zaliczył sporą lukę spadkową
  • Koniec zielonej passy kursu Meta. Spółka ogłasza nowe premie dla zarządu
  • Zaawansowana platforma
    tradingowa
    Zacznij zarabiać na giełdzie
    razem z AVA Trade
    Zarejestruj się
    Warto wiedzieć
    Srebro wybiło się znacznie wyżej...
    CD Projekt dokonał ważnych zmian...
    CD Projekt odbudowuje zaufanie graczy​...
    Cena ropy naftowej ściśle zależy...
    Ava Trade Academy Logo
    • Inwestycje
    • Waluty
    • Akcje
    • Kryptowaluty
    • Indeksy
    • Surowce
    • Kompendium wiedzy
    • Klient doświadczony
    Ta strona korzysta z plików cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Ok