Określenie volatility odnosi się do nagłej zmienności rynkowej. Pod tym pojęciem można rozumieć ryzyka, niepewności oraz fluktuacje, a także zmiany cen, które pojawiają się nagle na rynkach finansowych. To zarówno duże zagrożenie, jak i spora szansa dla inwestorów.
Market volatility – co to jest?
Rozpoczynając przygodę z inwestycjami, warto pamiętać, że rynek nieustannie się zmienia. Ceny ulegają często nagłym wahaniom, a indeksy notują nieustanne wzrosty i spadki – nawet w bardzo krótkim okresie. Takie zmiany, fluktuacje i niepewności określane są słowem volatility. Głównymi faktorami niepewności są zmiany makroekonomiczne, nagłe globalne wydarzenia, przetasowania w polityce czy katastrofy naturalne.
Zwiększona zmienność zwiastuje zwykle sporą niestałość i zamieszanie, a jednak jest nieunikniona w przypadku inwestycji w długim terminie. Należy więc zawsze brać ją pod uwagę, a w miarę uczenia się i poznawania rynku starać się nawet na niej korzystać. Im większe i częstsze wahania cen, tym dany rynek jest bardziej niestabilny – a jednocześnie daje większe pole do zysków, ale i niestety strat.
Volatility – co to jest zmienność historyczna i oczekiwana?
Jeśli chcesz zajmować się tradingiem, warto, abyś poznał lub poznała podstawowe zagadnienia związane ze zmiennością. Są to dwa podejścia – historyczne i oczekiwane, dzięki którym szacuje się możliwą zmienność:
- Zmienność historyczna – tzw. historical volatility (HV), czyli wartość wyrażana w procentach, która pokazuje historyczne średnie odchylenie instrumentu od jego przeciętnej ceny w danym okresie. Im wyższa historyczna wartość zmienności, tym większe ryzyko.
Przykład: zmienność historyczna to przeszła zmienność papieru wartościowego w wybranym przedziale czasowym, obliczona na podstawie ceny zamknięcia każdego dnia handlowego. Jeśli więc firma A odnotowała 30-dniową historyczną zmienność na poziomie 0,2447, oznacza to zmienność historyczną na poziomie około 24%.
- Zmienność oczekiwana – tzw. implied volatility (IV), zmienność implikowana czy zmienność oczekiwana to wartość teoretyczna w odniesieniu do zmienności danej ceny wyrażana w procentach. IV stanowi niejako projekcję tego, czego w sprawie zmienności oczekują inwestorzy w przyszłości. Podawana jest w ujęciu rocznym. Jeśli implikowana zmienność jest wysoka, rynek uważa, że akcje mają potencjał do dużych wahań cen w dowolnym kierunku.
Przykład: cena akcji spółki B wynosi obecnie 50 zł, a zmienność oczekiwana szacowana jest na 20%. Oznacza to, że rynek zakłada możliwe jedno odchylenie od ceny w najbliższym roku na poziomie około 10 zł (20% z 50 zł).
Trading i Volatility Index, czyli indeks strachu
Mówiąc o volatility, trudno nie wspomnieć o VIX, czyli indeksie zmienności, który nazywany jest także indeksem strachu (fear index). Volatility Index to wskaźnik, który mierzy prawdopodobną zmienność opcji rynkowych na S&P500, czyli słynnym amerykańskim indeksie giełdowym z największymi spółkami.
W dużym skrócie: VIX pokazuje w skali 0–100, jaka może być zmienność miesięcznych opcji kupna i sprzedaży w ramach popularnego indeksu S&P500. Jeśli VIX wynosi 50, to oznacza, że miesięczna i tygodniowa zmienność wynosi tu aż 50%. Oczekiwania inwestorów zakładają więc, że cena wzrośnie lub spadnie w ciągu roku o około 50%.
Warto wiedzieć, że moment, w którym VIX zbliża się do 0, potwierdza optymizm i zaufanie inwestorów wobec amerykańskiej giełdy (niewielka zmienność rynku), zaś bliskość poziomu 100 to pesymizm, strach, a nawet panika traderów (wysoka zmienność rynku).
VIX wykorzystywany jest m.in. do handlu za pomocą opcji i produktów giełdowych lub wyceny instrumentów pochodnych.
Trading volatility – handel zmiennością
Osoby doświadczone w handlu potrafią wykorzystywać zmiany, jakie zachodzą na rynku. Traderzy, przyglądając się sytuacji na rynku, starają się szybko otwierać i zamykać pozycje, co można nazwać trading volatility, czyli handlem zmiennością.
Można to robić na zasadniczo dwa sposoby:
- Handel produktem zmienności – to podejście zakłada, że handel odbywa się za pomocą opisanego w poprzednim akapicie indeksu strachu, czyli VIX.
- Handel ruchami rynkowymi – w tym podejściu inwestorzy szukają szans w zmienności rynku Forex, czyli walutowym, ale także kapitałowym czy terminowym.
Jeśli chcesz zajmować się handlem lub inwestowaniem, musisz obserwować trendy i zależności. Warto też szukać okazji, takich jak chociażby wyniki kwartalne, które mogą mieć wpływ na rynek. Tego typu sygnały warto wykorzystać do podejmowania decyzji inwestycyjnych, jednak z zastrzeżeniem, że tak naprawdę żadna strategia nie chroni w 100% przed ryzkiem związanym z inwestycjami. Dlatego nigdy nie należy inwestować pieniędzy potrzebnych do bieżącego utrzymania lub do spłaty zobowiązań – tj. takich, których nie możemy stracić.
W zmienności rynku można upatrywać zarówno większego ryzyka, jak i większego zysku oraz pojawiających się nowych szans. Oznacza to, że tego typu inwestycje wiążą się z potencjalnymi dużymi stratami, ale i zyskami. Wszystko zależy od momentu wejścia, dlatego zawsze warto być przygotowanym na różne scenariusze.
Zarejestruj się w AvaTrade School!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.