Ropa, pszenica, złoto, a może gaz ziemny? Inwestowanie w surowce to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych form lokowania kapitału. Rynek surowców stanowi nieodłączną część gospodarki światowej i jest kluczowy dla większości sektorów. Co warto o nim wiedzieć?
Inwestowanie w surowce – na czym polega?
Na rynku dostępnych jest wiele form inwestycji alternatywnych, czyli związanych z innymi klasami aktywów niż popularne i chętnie wybierane akcje czy obligacje. Wśród dostępnych alternatyw można wymienić m.in. surowce.
Rynek surowców dzieli się na kilka podstawowych grup:
- surowce energetyczne (np. ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel),
- metale przemysłowe (np. miedź, aluminium, cynk, nikiel),
- metale szlachetne (np. złoto, srebro, platyna, pallad),
- towary rolne (np. pszenica, ryż, soja, cukier, kukurydza, bawełna, kawa),
- żywy inwentarz i mięso (np. tusze wołowe, tusze wieprzowe, bydło, trzoda chlewna).
Ceny na rynku surowców są zmienne i zależą od wielu czynników. Warto mieć na uwadze przede wszystkim fundamenty rynkowe jak popyt i podaż na dany surowiec, ogólną sytuację polityczną, a nawet pogodę. Na rynkach surowcowych ważne są także zależności wynikające z raportów dotyczących obecnej i przewidywanej sytuacji na rynku danego surowca (np. dane z comiesięcznego raportu OPEC).
Trading na surowcach wiąże się z podwyższonym ryzykiem, ale jednocześnie może dawać dostęp do zwiększonych zysków. Inwestycje alternatywne są obecnie chętnie wybierane m.in. ze względu na ograniczone możliwości zysków na tradycyjnych rynkach akcji i obligacji.
Co to są kontrakty na surowce?
Kontrakty na surowce to umowy pomiędzy kupującym a sprzedającym. Określają one warunki dostawy danego surowca w przyszłości. Chcąc rozpocząć inwestycje w surowce, warto pamiętać, że rynek dzieli się na dwie gałęzie: rynek fizyczny i rynek finansowy.
Rynek fizyczny surowców (spot) to rynek, na którym codziennie odbywają się setki transakcji bezpośrednich. Rafinerie kupują ropę naftową u producentów, a młyny skupują surowiec – np. pszenicę – do produkcji mąki. Inwestorzy nie mają dostępu do tego typu transakcji.
Drugi rodzaj rynku surowców, czyli finansowy (terminowy), pozwala pośrednio uczestniczyć w transakcjach. Dzięki instrumentom finansowym nie trzeba fizycznie kupować ropy, zbóż czy inwentarza – wystarczy rozpocząć spekulacje odnośnie przyszłej ceny towarów. Instrumentami tego rodzaju są kontrakty futures lub CFD, czyli kontrakty na różnicę kursową. Warto przy tym pamiętać, że są to instrumenty skomplikowane, w które nie należy inwestować bez dogłębnego zrozumienia ich konstrukcji i rządzących nimi zasad.
Kontrakty na surowce funkcjonują na zasadzie notowań na giełdzie towarowej. Kupujący i sprzedający zgłaszają oferty na dany surowiec, a ich cena jest ustalana na podstawie popytu i podaży.
Rynek surowców. Które wybrać?
Wybór surowców do celów inwestycyjnych zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz sytuacji na rynkach surowcowych. Warto jednak mieć na względzie surowce kluczowe dla gospodarki światowej, takie jak:
- Ropa naftowa – jeden z podstawowych surowców energetycznych, często nazywany także krwią w obiegu globalnej gospodarki. Dzięki ropie możliwy jest m.in. transport towarów. W tym momencie na ropie opiera się praktycznie cała gospodarka, więc bez wątpienia jest to bazowy i najpopularniejszy surowiec inwestycyjny.
- Miedź – surowiec, który jest niemal tak samo istotny jak ropa. Miedź wykorzystywana jest w transporcie, produkcji pojazdów, budownictwie. Z tego względu zwykło się przyjmować, że ten surowiec doskonale pokazuje stan gospodarki.
- Złoto – surowiec uznawany za bezpieczną przystań w okresach wzmożonej niepewności na rynkach finansowych. Wykresy jego cen są zazwyczaj bardzo stabilne, co szczególnie doceniają inwestorzy długoterminowi. Wielu inwestorów wybiera złoto jako istotny dodatek do swojego portfela.
- Srebro – podobnie jak złoto jest uznawane bezpieczną przystań na rynku finansowym. Srebro jest tańsze od złota, wykazuje też nieco większą zmienność. Między innymi ze względu na to, że srebro w przeciwieństwie do złota znajduje zastosowanie w przemyśle – m.in. w przemyśle elektronicznym i fotograficznym.
Jak inwestować w surowce?
Aby zacząć inwestować w ropę naftową, srebro czy złoto, musisz wybrać odpowiedniego brokera. W jego ofercie powinny się znaleźć się zbywalne aktywa, na których Ci zależy. W AvaTrade możesz obracać online kontraktami na różnicę (CFD), których instrumentem bazowym są najważniejsze grupy surowców.
Jak inwestować w surowce za pośrednictwem platformy AvaTrade?
- Stwórz konto handlowe na stronie AvaTrade i dokonaj wpłaty.
- Wybierz surowiec, w który chcesz zainwestować, np. złoto, srebro czy miedź.
- Wybierz rodzaj transakcji, jaką chcesz przeprowadzić.
- Określ, czy chcesz otworzyć pozycję długą (kupno) czy krótką (sprzedaż).
- Określ wielkość pozycji i ustaw stop loss oraz take profit.
- Potwierdź transakcję i monitoruj jej rozwój.
AvaTrade oferuje również dostęp do narzędzi analitycznych oraz edukacyjnych. Zarejestruj się na naszej platformie AvaTrade School i rozeznaj się wśród dostępnych tam materiałów. Pozwolą Ci one lepiej zrozumieć rynki surowcowe i podejmować bardziej świadome decyzje inwestycyjne.
Pamiętaj, że każda forma inwestowania w surowce – nawet te, które uznawane są za pewniejsze – jest ryzykowna i wymaga dokładnej analizy rynku oraz odpowiedniej strategii inwestycyjnej!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.