Ile wyniesie wskaźnik CPI w Polsce na koniec 2024 roku? Rząd myśli nad odmrożeniem cen energii. Skokowy ruch podbiłby inflację aż o 4 pp. Zobacz szacunki ekspertów.
„Musimy płynnie uwalniać ceny od połowy 2024 roku. Nie może być sytuacji, w której państwo do wszystkiego dopłaca. Na pewno nie chcemy sytuacji, w której nastąpiłaby eksplozja cen o 200%, bo gospodarka nie powinna funkcjonować na zasadzie szoków, wstrząsów” – powiedział dziś w rozmowie z Radiem Zet poseł Polski 2050 Ryszard Petru.
Prognozy analityków oraz wstępne kalkulacje Urzędu Regulacji Energetyki wskazywały, że bez żadnych mechanizmów osłonowych wysokość rachunku za prąd może w 2024 r. wzrosnąć o nawet 70% względem roku 2023.
Rząd myśli nad stopniowym odmrożeniem cen energii
Ryszard Petru stwierdził w Radiu Zet, że państwo musi stopniowo odejść od dopłat do energii, ale nie może zafundować obywatelom szoku.
„Na pewno nie ma możliwości, by pewnego dnia zniknęło zamrożenie cen i nagle nastąpiła eksplozja cen o 200%. Gospodarka nie powinna funkcjonować na zasadzie szoków, wstrząsów. Ale dopłaty do prądu idą z naszych podatków” – powiedział poseł Petru.
Petru przyznał, że koalicja rozważa kwestię składki zdrowotnej (obiecała, że przywróci ją do pierwotnej formy), oraz handlu w niedzielę. Jednak w tej chwili Polaków powinna elektryzować kwestia odmrożenia cen energii, gdyż to m.in. właśnie dzięki nim na koniec grudnia 2023 wskaźnik CPI wyniósł 6,1% r/r.
Ile może wynieść inflacja na koniec 2024 roku, jeśli dojdzie do odmrożenia? Podczas styczniowej konferencji prezes NBP prof. Adam Glapiński przedstawił szacunki wpływu różnych scenariuszy regulacyjnych na odczyty inflacji. Powiedział, że całkowite odmrożenie cen gazu i ciepła sieciowego od końca czerwca 2024 oznaczałoby wzrost wskaźnika CPI o prawie 4 pp. tylko z tego powodu. Czyli inflacja mogłaby skokowo wzrosnąć powyżej 10% r/r, ale ze słów Petru wynika, że koalicja rządząca takiego szokowego rozwiązania nie bierze pod uwagę.
Jak może wyglądać wskaźnik CPI na koniec 2024 roku, jeśli odmrożenie będzie się odbywało stopniowo? Zapewne nastąpi wzrost o więcej niż 1 pp., ale o mniej niż 4 pp.
„Przy założeniu wzrostu rachunku za energię elektryczną w połowie roku o 20% i rachunku za gaz o 10% wskaźnik CPI wzrośnie o 1 pkt. proc. Jeśli dodatkowo założyć przywrócenie w I połowie 2024 roku podstawowej stawki VAT na żywność do 5%, to wskaźnik CPI z poziomu ok. 3% r/r prognozowanego w I kw. wzrośnie w III kw. powyżej 5%” – powiedział FXMAG Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.
Ceny prądu zamrożone do czerwca 2024 – szczegóły
Przypomnijmy, że zamrożenie cen prądu i opłat za dystrybucję na poziomie obowiązującym jeszcze w 2022 roku zostało przedłużone z końca 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku. Podstawowy limit zużycia dla odbiorców z grupy taryfowej G, w tym gospodarstw domowych, wynosi 1 500 kWh. Po jego przekroczeniu pojawia się ochrona w ramach ceny maksymalnej (0,8585 zł/kWh brutto, cena zawiera 23% VAT i podatek akcyzowy).
Do końca czerwca 2024 roku zwiększone limity będą przysługiwały:
- gospodarstwom domowym z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnikom (limit 2 000 kWh),
- gospodarstwom domowym z osobami z niepełnosprawnościami (limit 1 800 kWh),
- rodzinnym ogrodom działkowym (limit 125 kWh za każdą działkę).
Tekst przygotował FXMAG