FVG, czyli Fair Value Gap, to koncepcja, która może pomóc w lepszej ocenie ruchów rynkowych. Luka wartości godziwej pokazuje brak równowagi na rynku, który prawdopodobnie zostanie skorygowany w najbliższym czasie. FVG w tradignu odnosi się do różnic między ceną bieżącą wybranego aktywa a jego rzeczywistą („fundamentalną”) wartością. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie?
FVG – co to jest?
FVG jest metodą, która może stwarzać ciekawe możliwości w handlu. FVG trading polega na określeniu luk wartości godziwej, co pozwala wykryć nieefektywność lub brak równowagi na rynku. Taka sytuacja ma miejsce, gdy rynek zdominowany jest przez presję kupna lub sprzedaży. Skutkiem tego jest spory ruch w górę lub dół oraz powstanie swoistego braku równowagi na rynku.
Koncepcja luki wartości godziwej może być stosowana do różnych aktywów: akcje, towary, waluty czy nawet kryptowaluty. Co więcej, FVG w tradingu stwarza nierzadko ciekawe okazje handlowe. Jest to widoczne szczególnie wtedy, gdy ta koncepcja łączy się z podażą czy popytem.
FVG trading – co to jest i jak wygląda w praktyce?
W Fair Value Gap powstają swoiste luki cenowe, które wynikają z dynamicznego przeskoku ceny aktywów z jednego poziomu na drugi. Ten ruch jest na tyle szybki, że cena pomija wszelkie poziomy pomiędzy. Najlepiej widać to na wzorze trzech świec.
Przykładowo, gdy cena nagle spada (FVG niedźwiedzi), to między świecą pierwszą a trzecią powstaje puste miejsce. Widać je dokładnie pomiędzy knotami tych świec. W tym układzie druga świeca – środkowa – odznacza się silnym ruchem spadkowym. Aby wyznaczyć na wykresie Fair Value Gap, należy w tym przypadku po prostu zaznaczyć prostokątny obszar od dolnego knota świecy pierwszej do górnego knota świecy trzeciej. W jego połowie wyznaczy się środek FVG.
FVG byczy pojawia się, gdy mamy do czynienia z trendem wzrostowym. FVG to tutaj miejsce między górnym knotem świecy pierwszej a dolnym knotem świecy trzeciej.
Do czego służy wyznaczanie FVG?
Wyznaczanie FVG pozwala zauważyć, że cena np. idzie do góry lub w dół. W pierwszym przypadku może ona wrócić do poziomu FVG i jeśli nastąpi tu odbicie, trader ma możliwość ustawić się na pozycji długiej. Warto pamiętać, że cena może też przebić FVG i w ogóle go nie respektować. To pokazuje, że każda metoda tradingu – także polegająca na wyznaczeniu Fair Value Gap – wiąże się z pewnym ryzykiem.
Analogicznie, gdy cena spada i wyznaczamy niedźwiedzi FVG, możemy spodziewać się, że w dalszej perspektywie cena wróci i będzie testować wyznaczony poziom FVG. Jeśli do niego dojdzie, może zacząć gwałtownie spadać, co jest w teorii momentem do ustawienia się w pozycji krótkiej.
Jak rozpocząć handel z FVG?
Trading z FVG polega na wykorzystaniu luki, w której następuje rozbieżność między bieżącą ceną rynkową a jej wartością wewnętrzną. Traderzy często poszukują Fair Value Gap, ponieważ wyznają zasadę, że czasem w takiej konfiguracji cena ma tendencję do zbliżania się do swoich tzw. wartości uczciwych. Takie niestandardowe odbieganie od „cen uczciwych” stwarza wiele możliwości handlowych, stąd popularność wyznaczania FVG.
Trading z wykorzystaniem FVG można stosować w:
- Analizie fundamentalnej– trader ocenia tu, w jakim stopniu rynkowa cena odbiega od fundamentalnej wyceny wybranego aktywa i reaguje na wydarzenia, które mogą kształtować fundamentalne czynniki.
- Analizie technicznej– trader bada historyczne dane dotyczące cen i porównuje wzorce wykresów. Dzięki temu jest w stanie zauważyć nierówności cenowe.
Kluczowa zasada w handlu FVG
Warto podkreślić, że strategia wykorzystująca Fair Value Gap, gdzie powstają luki wartości godziwej, opiera się na założeniu, że prędzej czy później zostaną one wypełnione. Traderzy wybierający handel z FVG nazywają nierzadko ten sposób „wypełnianiem luk” czy „odwróceniem średniej”.
Główna zasada zakłada tu, że każdy rynek ma tendencję do korygowania się wraz z upływem czasu. Jeśli więc na danym aktywie formuje się owa luka, a cena staje się tu znacznie wyższa czy niższa, można domniemywać, że wycena ostatecznie powróci do swojej wartości.
Wady FVG. Jak poprawić strategię?
Niestety, handel FVG ma też swoje minusy. Przede wszystkim, nigdy nie ma pełnej gwarancji, że wspomniana koncepcja dotycząca luk, które są zawsze koniec końców wypełniane, będzie miała miejsce. To pewien rodzaj założenia, które może, ale nie musi się sprawdzić.
Aby poprawić skuteczność strategii FVG, stosuj zamiennie narzędzia analizy technicznej i fundamentalnej. Nie skupiaj się tylko na jednym rozwiązaniu, ponieważ możesz pominąć przez to wiele innych cennych wskazówek. Dobrze jest także poznać wpływ czynników makroekonomicznych na wybrane aktywo, śledzić geopolitykę czy inne kluczowe dziedziny życia. To pozwala zweryfikować, czy masz do czynienia z luką napędzaną faktycznie przez zmiany ekonomiczne.
Ponieważ metoda opierająca się na Fair Value Gap nie jest metodą dającą pełną pewność w zakresie zachowania rynku, umiejętnie zarządzaj ryzykiem. Ustawiaj odpowiednie stop-loss i inwestuj tylko te środki, których utrata nie zachwieje Twoim budżetem.
Chcesz poznać więcej tajników tradingu? Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! Znajdziesz tu bezpłatne konto demonstracyjne, a także szereg materiałów edukacyjnych, dzięki którym masz szansę poprawić swoją technikę inwestowania.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.