Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Tydzień pod znakiem amerykańskiej inflacji i interpretowania reakcji Fedu
W nadchodzącym tygodniu uwaga rynków będzie skupiona przede wszystkim na odczytach inflacji w Stanach Zjednoczonych. Bo to właśnie te dane – wraz z ostatnimi odczytami z rynku pracy – zadecydują o tym, jaką decyzję na marcowym posiedzeniu podejmie FOMC. Inflacja słabnąca wolniej od oczekiwań to już niemal gwarantowana podwyżka stóp w USA o 50 punktów bazowych. Z drugiej jednak strony najświeższe doniesienia o problemach Sillicon Valley Bank mogą powstrzymać jastrzębie zapędy Fedu w obawie o potencjalny kryzys płynności w amerykańskim sektorze bankowym. Marcowe posiedzenie FOMC odbędzie się w środę 22 marca.
Najważniejsze odczyty nadchodzącego tygodnia poznamy we wtorek 14 marca o godz. 13:30. Biuro Statystyki Pracy opublikuje wtedy dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za luty. Analitycy prognozują, że inflacja CPI w lutym wyniesie 6,1% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W styczniu inflacja konsumencka w USA wyniosła 6,4% r/r, co było rozczarowującym odczytem powyżej konsensusu rynkowego (6,2% r/r), wskazującym na to że dynamika cen nie spada w takim tempie, jak zakładano.
Jeśli chodzi zaś o inflację bazową (Core CPI), czyli bez uwzględnienia cen żywności, paliw i energii, to w styczniu wyniosła ona 5,6% r/r, w porównaniu do 5,7% r/r w grudniu. Lutowy odczyt również zakłada spadek Core CPI do 5,5% w skali roku (konsensus analityków jest identyczny jak w styczniu).
W środę o godz. 13:30 poznamy natomiast dane na temat wskaźników PPI oraz Core PPI w lutym. Analitycy spodziewają się dalszego wyhamowania inflacji producenckiej w USA do 5,5% r/r w lutym, z równych 6% r/r w styczniu. Prognozowana dynamika miesięczna PPI to natomiast 0,3%, wobec 0,7% m/m w styczniu. Jeśli chodzi zaś o bazową inflację producencką (Core PPI), czyli bez uwzględnienia cen produkcji żywności i energii, to prognozy analityków zakładają lutowy odczyt na poziomie 4,9% r/r oraz 0,4% m/m, w porównaniu do 5,4% r/r oraz 0,5% m/m w styczniu.
W tym samym czasie (środa, godz. 13:30) poznamy również dane za luty na temat sprzedaży detalicznej w USA. Prognoza analityków zakłada spadek o -0,1% w skali miesiąca, wobec wzrostu o 3% m/m w styczniu. Oprócz tego opublikowane zostaną dane dot. sprzedaży bez samochodów, a także bez samochodów i paliw.
Tekst sporządził FXMAG