Komisja Nadzoru Finansowego znów zaktualizowała swoje wytyczne dla banków w kwestii udzielania kredytów hipotecznych. Są one dostosowane do ruszającego już za kilka dni rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Zmiany znacząco podniosą zdolność kredytową jego uczestników, ale nie tylko ich.
Zdolność kredytowa znów w górę
Komisja Nadzoru Finansowego po raz kolejny zaktualizowała tzw. Rekomendację S, czyli dokumentu zawierającego zestawienie dobrych praktyk, jakimi banki powinny kierować się przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Tym razem zmiany Rekomendacji S są bezpośrednio związane z wejściem w życie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, który wystartuje już w poniedziałek 3 lipca.
Aktualizacja dokumentu zakłada, że banki bedą mogły obliczać zdolność kredytową osób starających się o kredyt hipoteczny w programie Bezpieczny Kredyt 2%, opierając się na wysokości raty już z uwzględnieniem rządowej dopłaty. Mówiąc prościej – najnowsza wersja Rekomendacji S zwiększy zdolność kredytową osób, które kwalifikują się do programu Bezpieczny Kredyt 2% i tym samym da im większe szanse na to, że bank zdecyduje się udzielić kredytu na określoną kwotę.
W tekście dokumentu możemy przeczytać, że: (bank) powinien przyjąć podejście do oceny zdolności kredytowej uwzględniające specyfikę programu rządowego, w tym uwzględniania wysokości rat kapitałowo-odsetkowych płaconych przez kredytobiorcę (po uwzględnieniu oszacowanej przez bank kwoty dopłat wynikających z programu rządowego).
Opisana wyżej zmiana dotyczy wyłącznie kredytobiorców, którzy złożą wniosek w ramach rządowego programu opłat do kredytów hipotecznych.
O jakich kwotach mowa? W przypadku zdolności kredytowej oszacowanej przez bank na 300 000 PLN przy „zwykłym” kredycie, dzięki aktualizacji KNF wzrośnie ona do niecałych 395 000 PLN przy programie Bezpieczny Kredyt 2%. Zakładając „standardową” zdolność na poziomie 400 000, nowa Rekomendacja S zwiększy ją do ponad 525 000 przy rządowym programie dopłat.
Zmiana jest więc naprawdę istotna i nie mówimy tu o symbolicznych kwotach.
Sam program Bezpieczny Kredyt 2% jest skierowany do osób poniżej 45. roku życia,
planujących zakup pierwszego mieszkania. Przez pierwsze 10 lat jego obowiązywania Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dopłacał do kredytu, tak aby jego oprocentowanie (rata odsetkowa, bez uwzględnienia marży banku) wynosiło równe 2%. Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. złotych.
W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. PLN. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 metr kwadratowy mieszkania.
Oprócz tego Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się też na zmianę ogólnego buforu na wypadek wzrostu stóp procentowych, jaki banki powinny brać pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Ta zmiana będzie dotyczyła wszystkich potencjalnych kredytobiorców, a nie tylko tych korzystających rządowego programu.
Tekst przygotował FXMAG