Po słabym początku września, kiedy to globalne indeksy straciły około 4%, europejskie giełdy zanotowały w poniedziałek wyraźne odbicie. W ciągu dnia indeksy na Starym Kontynencie utrzymywały się na plusie, zyskując jeszcze więcej po otwarciu rynku amerykańskiego. Ostatecznie kluczowe europejskie indeksy, takie jak DAX i FTSE100, wzrosły odpowiednio o 0,77% i 1,09%. W Polsce indeks WIG20 zanotował wzrost o 0,55%, natomiast mWIG40 i sWIG80 spadły o 0,55% i 0,18%. Obroty na warszawskiej giełdzie były niskie, przekraczając niewiele ponad 800 mln zł. Wśród najbardziej aktywnych spółek wyróżniał się CD Projekt, który stracił 2,66%. Największe spadki dotknęły także JSW (-4,72%) oraz PGE (-2,32%).
Na amerykańskim rynku zapanował optymizm po wcześniejszych wyprzedażach
Indeksy S&P500 i NASDAQ wzrosły o 1,16%. Szczególnie dobrze radziły sobie takie spółki jak nVIDIA (+3,54%), Broadcom (+2,79%) czy Tesla (+2,63%). Wśród dużych graczy technologicznych najlepiej wypadł Amazon, który zanotował wzrost o 2,34%, podczas gdy Alphabet kontynuuje korektę, tracąc 1,46%. Spółka Alphabet znajduje się 22% poniżej swojego lipcowego szczytu, co niemal całkowicie wymazało tegoroczne wzrosty.
We wtorkowy poranek azjatyckie giełdy notowały niewielkie wzrosty, jednak w porównaniu do poniedziałkowych wyników Europy i USA, były one znacznie słabsze.
Kontrakty futures na indeksy amerykańskie zaczęły nieznacznie spadać, sugerując neutralne otwarcie na europejskich rynkach. Inwestorzy oczekują jednak na wtorkowe dane o inflacji z USA, które mogą utrzymać optymizm na rynkach, zwłaszcza w kontekście prognozowanego spadku wskaźnika CPI z 2,9% do 2,6%. Portal FXMAG.pl śledzi te wydarzenia na bieżąco, analizując ich potencjalny wpływ na decyzje Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej. Choć spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem, niekoniecznie oznacza to rychłe obniżki stóp procentowych.
Cała ta sytuacja pokazuje, jak dynamiczne są rynki finansowe, a inwestorzy na całym świecie muszą brać pod uwagę nie tylko dane makroekonomiczne, ale także działania kluczowych instytucji, takich jak FOMC.
Tekst przygotował FXMAG