Ceny nieruchomości w Chinach ostro w dół
Jak wynika z analizy Reutersa opublikowanej na podstawie danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS), ceny nowych domów spadły o 4,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To stanowi największy spadek od czerwca 2015 roku. Jest to kolejne z rzędu tąpnięcie, po głębokim 4,5% obniżeniu odnotowanym w czerwcu.
Ceny nowych domów spadały przez 13 miesięcy z rzędu. Z 70 miast analizowanych przez NBS tylko Szanghaj i Xian odnotowały miesięczny wzrost cen nowych domów. Przy czym jedynie Szanghaj zanotował wzrost cen na rynku domów używanych. Aby poradzić sobie z nadmiarem niesprzedanych nieruchomości, niektórzy deweloperzy wprowadzają nietypowe promocje. Według Reutera China Merchants Shekou Industrial Zone Holdings otworzyło nowy oddział w Nankinie. Oferując nabywcom mieszkań pakiet upominkowy o wartości 200 000 juanów (27 950 USD). Pakiet ten obejmuje 100 godzin szkolenia lotniczego w celu uzyskania licencji pilota oraz 5% udziałów w odrzutowcu.
Ceny nieruchomości w Polsce wciąż wysoko
Natomiast ceny nieruchomości w Polsce rosną w szybkim tempie. Na przykład w Krakowie, stolicy Małopolski, ceny mieszkań wzrosły o ponad 100% w ciągu ostatnich pięciu lat. Podobne zjawisko obserwujemy w Łodzi. Gdzie w maju 2024 roku ceny ofertowe wzrosły o 21% w porównaniu do roku poprzedniego, a w ciągu pięciu lat wzrosły o 81%. W Warszawie ceny ofertowe nowych mieszkań zwiększyły się o 20% w ciągu ostatniego roku. Natomiast w ciągu pięciu lat wzrosły o 78%.
Państwo biegnie z pomocą
Wszyscy obserwatorzy rynku nieruchomości w Polsce z niecierpliwością czekają na kolejne informacje dotyczące rządowej pomocy dla potencjalnych nabywców nieruchomości. Niestety, ale program Kredyt #naStart, mający wspierać przyszłych kupujących (oczywiście nie ma on związanego z pompowaniem kieszeni deweloperów oraz wzrostem cen mieszkań), wciąż budzi kontrowersje. W Chinach również podejmowane są próby interwencji, choć wydaje się, że państwo pozwala cenom na dalszy spadek. Choć eksperci wskazują, że informacje o mocno spadających cenach zwiększają presję na decydentów, aby wprowadzili dodatkowe środki wsparcia dla sektora nieruchomości. Na przykład analitycy z ING oceniają, że rynek nieruchomości prawdopodobnie będzie potrzebował dodatkowego wsparcia politycznego, aby osiągnąć stabilizację. Z kolei Goldman Sachs w swoim raporcie przewiduje dalsze działania w celu złagodzenia polityki mieszkaniowej w nadchodzących miesiącach, w tym większe ulgi w zakresie zakupu nieruchomości w czołowych miastach oraz dodatkowe obniżki stóp procentowych na kredyty hipoteczne.
Tekst przygotował FXMAG