Miniony rok był rekordowy pod względem liczby firm, które zakończyły lub zawiesiły swoją działalność. I to zarówno jeśli chodzi o spółki, jak i o jednosobowe działalności gospodarcze. Jakby tego było mało – za nami kolejny rok, w którym więcej firm zamyka lub zawiesza działalności niż powstaje nowych lub wznawia pracę.
Niechlubny rekord przebity
Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zamkniętych działalności gospodarczych zarejestrowanych w Polsce. Liczba firm, które zakończyły działalność wyniosła w 2023 roku aż 220 000, tym samym przebijając dotychczasowy rekord z 2022 roku, kiedy to zamknięto ponad 210 tys. działalności gospodarczych
Jak informuje Puls Biznesu, z Krajowego Rejestru Sądowego w 2023 roku wykreślono 23 500 spółek, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wniosła 22 900.
Znacznie większa była liczba zamkniętych jednoosobowych działalności gospodarczych – w ubiegłym roku z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wykreślono łącznie 169,5 tys. jednoosobowych firm.
2023 rok był więc rekordowy zarówno pod względem liczby wykreślonych spółek, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Oprócz tego, w minionym roku padł również historyczny rekord liczby zawieszonych działalności – w okresie dwunastu miesięcy 2023 r. łącznie zawieszono działalność 372,5 tys. firm zarejestrowanych w Polsce. Dla porównania: w 2022 roku zawieszono 345 000 działalności gospodarczych.
Co ciekawe, to właśnie ostatnie dwa lata były historycznie najtrudniejszym okresem dla przedsiębiorców, nie zaś pandemiczny 2020 i post-covidowy 2021 rok.
W tych dwóch teoretycznie najtrudniejszych latach (2020-21) – szczególnie dla branż, które najmocniej dotknęły lockdowny – liczba zawieszonych działalności gospodarczych nie przekraczała 280 000 (rocznie).
Ostatnie dwa lata były również najgorsze pod względem liczby zamkniętych firm, w tym szczególnie jednoosobowych działalności gospodarczych – dla porównania w pandemicznym 2020 roku z COIG wykreślono lekko ponad 141 tys. JDG, zaś w 2021 roku było to 175 tys.
Zobacz także:Komornik wkracza do spółki z GPW! Milionowe długi i niespłacone obligacje
„Od ponad dwóch lat rosną koszty prowadzenia własnego biznesu. Przedsiębiorcy ciągle zmagają się z wysoką inflacją. Wzrost cen wzmaga presję pracowników na podwyżki płac. Rząd stale podnosił płacę minimalną. Rosną składki na ZUS i inne obciążenia” – komentuje sytuację dla pb.pl Cezary Koprowicz z Info Credit.
Za nami drugi rok z ujemnym bilansem pod względem nowych i wznawianych jednoosobowych działalności gospodarczych, wobec zamykanych i zawieszanych.
W 2022 roku zawieszono i zamknięto o 76 tys. więcej JDG niż zarejestrowano lub wznowiono działalność. W ubiegłym roku różnica ta była jeszcze wyższa – ujemny bilans wzrósł bowiem do -88 tys. indywidualnych działalności.
Podobne tendencje widać w największych europejskich gospodarkach – w ubiegłym roku w Niemczech upadłość ogłosiło 18 100 firm, o 23,5 proc. więcej niż rok wcześniej, a we Francji działalność zakończyło prawie 36 proc. więcej firm niż w 2022 roku (57 729).
Tekst przygotował FXMAG