Wolumen giełdowy to nic innego jak liczba akcji lub kontraktów, które zostały sprzedane w danym czasie. Dzięki niemu można w prosty sposób określić poziom aktywności inwestorów i płynności rynku. Poznanie konkretnego wolumenu sprzedaży pozwala też holistycznie przyjrzeć się zmianom na giełdzie, a także przekłada się na kolejne decyzje inwestycyjne. Wolumen sprzedaży – co to jest i jak z niego korzystać?
Wolumen giełdowy – co to jest?
Giełda – jak każdy rynek – to ciągłe starcie popytu z podażą. W pewnym uproszczeniu, dążeniem każdego uczestnika rynku jest zakup po niskiej cenie i droższa odsprzedaż. Wśród tych działań pojawia się ważny wskaźnik – wolumen, który pokazuje, jaka jest faktyczna aktywność inwestorów. Wolumen sprzedaży wskazuje, ile akcji lub kontraktów zostało sprzedanych w określonej jednostce czasu. Pozwala to oszacować, czy rynek jest mniej lub bardziej aktywny.
Niestety, wielu inwestorów niedostatecznie skupia się na tym bardzo wartościowym wskaźniku. Dzieje się tak dlatego, że najważniejszą informacją, na podstawie której podejmują decyzje, jest przede wszystkim sama cena. Dopiero po jej weryfikacji sprawdzają liczbę otwartych pozycji lub też właśnie wolumen na giełdzie.
Niemniej, wolumen sprzedaży zdecydowanie warto włączać do swoich codziennych rozważań na temat rynku. Dlaczego? Ponieważ pokazuje on, jak zmienia się handel i dzięki temu wspiera w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ponadto to właśnie dzięki kompleksowej analizie ceny, wolumenu i liczby otwartych pozycji można nieco łatwiej określić, jaki prawdopodobnie będzie przyszły kierunek, w którym podąży rynek.
Analiza wolumenu sprzedaży
Podsumowując w najprostszy możliwy sposób, wolumen to wypadkowa aktów kupna i sprzedaży na rynku. Ta wielkość pokazuje, ile kontraktów zostało zawartych w danym przedziale czasowym. Jak dokonać prawidłowej analizy tej wielkości?
Po pierwsze, dobrze jest dookreślić, czym jest kontrakt. To wymiana, do której potrzebne są dwie strony: kupujący i sprzedający. Razem tworzą oni jeden kontrakt – giełda to system, w którym następuje koncentracja przeciwstawnych zleceń. Przykładowo, jeśli inwestor A kupuje nową pozycję długą, a inwestor B sprzedaje nową pozycję krótką – mamy nowy kontrakt. Jeśli natomiast inwestor A kupuje starą krótką pozycję, a inwestor B sprzedaje starą długą pozycję (obaj gracze zamykają pozycje) ekspozycja się kończy.
Warto dodać, że przyjmuje się pewne ogólne zasady interpretacji wolumenu na giełdzie. Tym samym, jeśli ruch cen łączy się z większym wolumenem obrotów i większą liczbą otwartych pozycji – to sygnał, że taki wzrost być może będzie kontynuowany. Wzrosty pokazują bowiem siłę rynku – środki inwestorów które „zawierzają” oni emitentom. Analogicznie, jeżeli spadają zarówno wolumen, jak i liczba otwartych pozycji – możemy przygotowywać się na zmianę bieżącej tendencji. To prawdopodobnie koniec lub korekta tendencji wzrostowej.
Wolumen na giełdzie – wskaźnik OBV
Śledząc wolumeny sprzedaży, warto wykorzystać dodatkowe informacje, które płyną ze wskaźnika On Balance Volume – OBV. Ta linia na wykresie pozwala przypisać wolumenowi jego wartość dodatnią lub ujemną. Ujmując jego zadanie w skrócie, w przypadku sesji wzrostowych wolumen jest dodawany, a przy sesjach spadkowych odejmowany.
OBV to wskaźnik równowagi wolumenu, który wykorzystywany jest m.in. w analizie technicznej. Pozwala określić presję popytu i podaży. Jak to działa w praktyce? Ponieważ OBV jest tzw. wskaźnikiem kumulacyjnym, to w dniu, w którym nastąpił wzrost cen, wolumen jest dodawany do sumy OBV. Analogicznie, jeśli cena zanotowała spadki – wolumen jest odejmowany od bieżącej sumy.
Co istotne, całość zmian przedstawiona jest za pomocą specjalnej linii na wykresie. Dzięki temu można łatwo, bo już po pierwszym zapoznaniu się z takim graficznym przedstawieniem danych, zorientować się w aktualnej sytuacji rynkowej.
Wolumen sprzedaży to wskaźnik, który bez wątpienia warto włączyć do swojej analizy. Oczywiście nie należy go traktować jako jedynego, cudownego i niezawodnego sposobu na ekspresowe wychwycenie trendów rynkowych. To jedynie (albo aż!) dobre wsparcie przy podejmowaniu dalszych decyzji inwestycyjnych. Nie bez przyczyny, jest on tak chętnie wykorzystywany w analizie technicznej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o roli wolumenu na giełdzie, a także o innych ważnych aspektach obecności na rynku? Dołącz do platformy e-learningowej Ava Trade School! Tutaj znajdziesz najciekawsze informacje rynkowe, mnóstwo darmowej wiedzy dla początkujących i zaawansowanych inwestorów, a także szereg ciekawych narzędzi (np. intuicyjne konto demo), dzięki którym możesz zwiększyć efektywność swoich działań! Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.