W tę spółkę inwestorzy wręcz dosłownie zostali „ubrani”, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście tego, że mowa o producencie odzieży. Notowany od ponad 10 lat na GPW Solar Company być może już niedługo zniknie z giełdy. Czy można powiedzieć, że będzie jej brakowało? Potencjalny delisting niemal dla wszystkich akcjonariuszy będzie jak stop loss. Po tym jak Solar Company wszedł na giełdę, jego wyniki stale się pogarszały, a kurs spadał. Od debiutu o ponad 95%.
Solar Company schodzi z giełdy
W środę (5 lipca) rozpoczną się zapisy w wezwaniu na akcje spółki odzieżowej Solar Company, zgodnie z wcześniejszym komunikatem opublikowanym na początku czerwca. Wzywającymi są najwięksi akcjonariusze spółki, Wakon Investments Ltd, Stanmax Ltd i Veraques Ltd, którzy chcą odkupić pozostałe 25,6%, czyli 768 726 akcji, Solar Company. Tym samym chcą oni osiągnąć stuprocentowy udział w akcjonariacie i wyprowadzić spółkę z głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych.
Cena ustalona w wezwaniu na sprzedaż akcji to 5,50 PLN za sztukę, co jest kwotą o 16% wyższą od średniego kursu akcji z ostatniego półrocza (licząc od złożenia wniosku do KNF o ogłoszenie wezwania na sprzedaż) oraz o 21% wyższą od średniej z ostatnich trzech miesięcy.
Zapisy na sprzedaż akcji Solar Company potrwają przez miesiąc, do 4 sierpnia. Szacowany termin rozliczenia transakcji to 9 sierpnia.
Główni akcjonariusze muszą skupić w ramach wezwania cło najmniej 95% akcji spółki, aby wyprowadzić ją z giełdy. Po przekroczeniu tego progu uzyskają uprawnienia do ogłoszenia przymusowego skupu akcji, na które – w przeciwieństwie do obecnego wezwania – nie można już nie odpowiedzieć.
Szanse na to, że Solar Company po ponad dziesięcioletniej historii na warszawskiej giełdzie znikną z GPW są spore. Aby tak się stało na wezwanie muszą odpowiedzieć TFI, które mają w portfelu znaczącą część akcji spółki – Quercus TFI ma niecałe 5% akcji Solar Company, podobnie jak Uniqa OFE, wśród istotnych akcjonariuszy (ponad 3% głosów na WZA) jest też NN OFE. Jeżeli Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie odpowiedzą na wezwanie – podobnie jak miało to miejsce np. w przypadku prób zdjęcia z giełdy Grupy Ciech – to delisting Solar Company nie dojdzie do skutku.
95% na minusie od debiutu
Solar Company jest producentem odzieży damskiej, sprzedającym swoje produkty we własnych salonach oraz sklepach franczyzowych. Spółka zadebiutowała na głównym parkiecie warszawskiej giełdy w kwietniu 2012 roku, a cena emisyjna akcji wyniosła 13 PLN. Debiut był dość udany, czemu zapewne pomógł fakt, że spółka zdecydowała się na pierwszą ofertę publiczną po rekordowym dla siebie 2011 roku, w którym przychody ze sprzedaży przekroczyły 190 mln złotych, a skonsolidowany zysk netto wyniósł ponad 53 mln złotych. Mimo optymistycznych prognoz (m.in. ponad 200 mln PLN przychodów i 58 mln zysku netto w 2013 roku) spółce nigdy później nie udało się osiągnąć chociażby zbliżonego wyniku niż w roku poprzedzającym giełdowy debiut. Jakby tego było mało, Solar Company trzy ostatnie lata zamknął na minusie, a miniony 2022 rok zakończył się stratą niecałych 10 mln złotych netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 132 mln PLN.
W przypadku Solar Company wnioski z analizy fundamentalnej pokrywały się z analizą techniczną – notowania producenta odzieży od samego początku znajdowały się w trendzie spadkowym. Był on na tyle mocny, że w pierwszym roku notowań na GPW akcje straciły ponad 62%, spadając do poziomu poniżej 5,20 PLN. Później nie było lepiej i w ciągu pierwszych pięciu lat od debiutu akcje Solar Company zanotowały spadek o ponad 90% – w kwietniu ich kurs wynosił zaledwie 1,20 PLN.
W 2019 roku, gdy akcje od jakiegoś czasu były notowane poniżej 1 PLN, zarząd Solar Company zdecydował się na przeprowadzenie scalenia akcji w stosunku 10:1, co oznaczało że liczba akcji w obiegu została zmniejszona dziesięciokrotnie, a ich kurs „poszedł w górę” z 50 groszy do 5 złotych.
Finalnie, spółka odnotowała od debiutu ponad 95% spadek wartości rynkowej, wchodząc na giełdę z wyceną 390 000 złotych. Obecnie, po zakończeniu wtorkowej sesji przy kursie 5,6500 PLN, kapitalizacja Solar Company wynosi mniej niż 17 mln złotych.
Tekst przygotował FXMAG