Czy wiesz, czym są tzw. trzy wiedźmy? To żargonowe określenie na bardzo ważny dzień w kalendarzu każdego inwestora. Wbrew pozorom nie ma on nic wspólnego z siłami nadprzyrodzonymi. Dzień trzech wiedźm to moment, gdy kończą się daty ważności kontraktów terminowych na indeksy giełdowe, opcji na takie kontrakty, a także opcji na akcje indywidualne. Co to oznacza w praktyce?
Trzy wiedźmy – giełda. Czym jest dzień trzech wiedźm?
Trzy wiedźmy to slangowe określenie, które powinien poznać każdy inwestor. Nawiązuje ono do szekspirowskich wiedźm z Makbeta, których pojawienie się każdorazowo zwiastowało tajemnicę, niepokój oraz zmiany.
Dzień trzech wiedźm wypada w trzeci piątek każdego ostatniego miesiąca danego kwartału. To zjawisko cykliczne, które ma miejsce cztery razy w roku – w trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia.
W dniu trzech wiedźm wygasają kontrakty terminowe na indeksy (tzw. futures), opcje na indeksy, a także opcje na akcje. Warto wiedzieć również o istnieniu godziny trzech wiedźm (triple witching hour). To ostatnia, a zarazem przynosząca najwięcej zmian godzina notowań.
https://avatradeschool.pl/rynek-surowcow-to-ciekawa-opcja-inwestycyjna/
Dzień trzech wiedźm a amerykańska giełda
Dzień trzech wiedźm to w głównej mierze domena amerykańskiej giełdy. Zjawisko dostrzeżono już w latach 80. XX wieku, kiedy to Chicago Mercantile Exchange rozpoczęła handel kontraktami futures opartymi na S&P 500 (1982 r.). Przełożyło się to na istotne zmienności cenowe w dniu wygasania kolejnych serii tego kontraktu.
Dzień trzech wiedźm miał miejsce także później, np. 16 października 1987 roku, tuż przed tzw. czarnym poniedziałkiem (19 października 1987 r.). Podczas jednej sesji giełdowej Dow Jones Industrial Average stracił ponad 22%. W dzień trzech wiedźm nastąpiła duża wyprzedaż opcji i kontraktów terminowych, co spowodowało spadek cen akcji jeszcze przed otwarciem handlu w czarny poniedziałek.
Po tym wydarzeniu wprowadzono mechanizm, dzięki któremu giełdy mają narzędzia do tego, aby tymczasowo wstrzymać handel w sytuacji, gdy może mieć miejsce masowa wyprzedaż.
Dzień trzech wiedźm – znaczenie dla traderów
Co w praktyce dzieje się w dniu trzech wiedźm? Przede wszystkim giełda w tym czasie staje się bardzo zmienna, ponieważ de facto ustalane są nowe ceny notowań na rynku długoterminowym. Wiedźmy nie zwiastują ani przesunięcia rynku w górę, ani w dół – tymczasowo zwiększają jednak wolumen obrotu i płynność.
W związku z często dość nieoczekiwanym rozwojem wydarzeń inwestorzy są narażeni na większe niż zwykle ryzyko, a część z nich stara się nawet zamknąć swoje pozycje tuż przed dniem trzech wiedźm. Na największe ryzyko są narażeni inwestorzy korzystający z dźwigni finansowej – zwielokrotnia ona zarówno potencjalne zyski, jak i straty.
Nie bez przyczyny dzień trzech wiedźm w Stanach bywa nazywany także „freaky friday”. Statystki amerykańskiej giełdy pokazują, że trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału jest najbardziej zmienny pod względem cen akcji i indeksów, przynosi też wyższą wartość obrotów, a co za tym idzie zwiększoną aktywność inwestorów. Historia pokazuje, że w „zakręcony” piątek, a szczególnie blisko godziny trzech wiedźm, wielokrotnie dochodziło do znacznych i często niespodziewanych ruchów cenowych.
Konserwatywni inwestorzy unikający zmienności, próbują szybko zamykać pozycje lub je rolować, czyli zamykać i otwierać na nowym kontrakcie z przedłużonym terminem ważności. Ten ryzykowny czas wykorzystują także traderzy szukający szybkiej możliwości zarobku. Dużym refleksem muszą wykazać się też ci, którzy korzystają ze zleceń typu stop loss. Zlecenia zabezpieczające, które ustawione są wąsko, mogą zostać szybko sprzedane ze stratą. Dochodzi do tego, gdy cena jedynie dotyka stop loss, a następnie płynnie wraca do poprzednich poziomów.
https://avatradeschool.pl/sp-500-gdzie-kupic-akcje-spolek-amerykanskich/
Trzy wiedźmy – GPW. Co warto wiedzieć?
Jak warszawska giełda reaguje na trzy wiedźmy? GPW, wraz ze swoim rozwojem, notuje w tych dniach pewne wahania. I to pomimo tego, że warszawski parkiet odznacza się mniejszą płynnością niż giełdy zza oceanu, a kontrakty terminowe mają tutaj dużo mniejsze znaczenie.
Historycznie indeks WIG20, czyli największych spółek notowanych na GPW, wykazywał w ten „zakręcony” piątek zmienność sięgającą nawet 3-4%, co jest dość dużą wartością jak na ten indeks. W dniu trzech wiedźm na GPW pojawia się także istotny wzrost wolumenu obrotu.
Warto pamiętać, że Giełda Papierów Wartościowych nie jest podatna na trzy wiedźmy tak mocno, jak rynki zagraniczne, zwłaszcza amerykański. Niemniej zwiększona zmienność na rynku może wpływać na portfele inwestorskie, co jest widoczne szczególnie w przypadku graczy z dużymi pozycjami. W ich przypadku nawet niewielkie wahania są w stanie znacząco wpłynąć na posiadany kapitał.
Trzy wiedźmy to czas, gdy pojawia się zmienność rynkowa wynikająca z wygaśnięcia kontraktów terminowych na indeks, opcji na indeks oraz opcji na akcje. Wszystko to może wpływać na rynki, dlatego warto wiedzieć, kiedy wypada dzień trzech wiedź i uwzględnić go w swojej strategii.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tradingu? Sprawdź platformę e-learningową AvaTrade School! Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych i przystępnie opisanych porad. Co ważne kurs jest całkowicie darmowy. W każdej chwili możesz się zarejestrować i zacząć pogłębiać swoją wiedzę, aby podejmować bardzo świadome decyzje na rynkach finansowych.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Sprawdź też, jak inwestować w surowce oraz jak inwestować w S&P 500.