Na rynku trwa wielkie oczekiwanie na wprowadzenie nowej inicjatywy nieruchomościowej. Wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania, spodziewając się kolejnych wzrostów.
Ceny mieszkań na wtórnym przewyższają rynek pierwotny
Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, średnia ofertowa cena mieszkań na rynku wtórnym w 4 miastach wciąż jest wyższa niż na pierwotnym.
Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku wtórnym powiązana jest z rynkiem najmu. Najnowsze dane wskazują z kolei na wzrost ofert w największych portalach. Na podstawie szacunków Expandera i Rentier.io w styczniu br. zaobserwowano stabilizację, wzrosty miały miejsce w 8 z 17 miast, w 9 z kolei utrzymały się obecnym poziomie lub spa
Średnia cena ofertowa mieszkań w lutym (porównanie rynku pierwotnego i wtórnego)
Warto porównać powyższe zestawienie ze strukturą cenową mieszkań w ofercie polskich deweloperów. Wiadomo, że po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2% największym powodzeniem cieszyły się mniejsze mieszkania, wybierane głównie przez singli.
Jak widać, w Warszawie zniknęły z oferty mieszkania w cenie poniżej 9 tys. za mkw. Podobnie w Krakowie, gdzie większość mieszkań (53%) kosztuje ponad 15 tys. zł za mkw. Dowodem na błyskawiczne zmiany jest fakt, że jeszcze 2 miesiące wcześniej tak drogich lokali było “tylko” 48%.
Średnie ceny ofertowe mieszkań w danych miastach ściśle zależą od wprowadzanej podaży przez deweloperów. Ci są dość niezdecydowani, co pokazuje przykład Łodzi. Miasto to rejestrowało najmniejsze ceny spośród polskich metropolii przez kilka miesięcy 2023 r. Na początku tego roku wprowadzono do oferty dużą pulę drogich mieszkań, co zaważyło na ogólnych odczytach dla tego miasta.
“Warto jednak przypomnieć, że porównanie cen transakcyjnych do ofertowych z tego samego okresu może prowadzić do niewłaściwych wniosków. Ceny transakcyjne w IV kw. 2023 r. częściowo wynikają z finalizacji transakcji, których warunki zostały uzgodnione kilka miesięcy wcześniej. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt, czas oczekiwania w drugiej połowie roku wynosił od 2 do 3 miesięcy. Dla rynku wtórnego bardziej miarodajnym może być porównywanie cen transakcyjnych z IV kw. do cen ofertowych z III kwartału” – zaznaczają analitycy Expandera.
Tekst przygotował FXMAG