Nieomylny wskaźnik recesji bije na alarm
Krzywa dochodowości obligacji w USA pozostaje odwrócona nieprzerwanie już przez ponad 2 lata. Spoglądając na dane inaczej, to już 503 dni handlowe.
To najdłuższy okres w historii i ważne ostrzeżenie dla gospodarki. Wskaźnik ten w ciągu ostatnich 50 lat był bowiem nieomylny i uprzedził wystąpienie każdej recesji gospodarczej w USA.
Mówimy tu o sytuacji, gdy oprocentowanie obligacji 10-letnich jest niższe niż obligacji 2-letnich. W przeszłości, podobne odwrócenia krzywej dochodowości miały miejsce między innymi przed ostatnimi poważnymi recesjami w latach 2001, 2008 i 2020.
Każdy z tych przypadków kończył się znacznym spowolnieniem gospodarczym, wzrostem bezrobocia i spadkami na giełdach. Krzywa dochodowości jest jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników prognozujących recesję. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik, na który należy zwracać uwagę.
Dlaczego odwrócenie krzywej dochodowości jest tak alarmujące? W normalnych warunkach długoterminowe obligacje powinny oferować wyższe oprocentowanie, rekompensując inwestorom dłuższy okres zamrożenia kapitału i większe ryzyko.
Gdy jednak krótkoterminowe obligacje przynoszą wyższy zwrot, inwestorzy przewidują trudności gospodarcze i oczekują spadku stóp procentowych w przyszłości, co obniża rentowność długoterminowych obligacji.
Historycznie rzecz biorąc, recesje występują po tym, jak krzywa dochodowości się wróci ze stanu odwróconego do dodatniego. – stwierdzili ekonomiści Barchart.
Krzywa dochodowości obligacji amerykańskich jest odwrócona już od ponad dwóch lat. Pierwszy sygnał odwrócenia nastąpił jednak wcześniej, bo w kwietniu 2022 roku, czyli 27 miesięcy temu!
Recesja to pesymistyczny scenariusz może prowadzić do szeregu niekorzystnych konsekwencji. Firmy mogą zredukować inwestycje i zatrudnienie, oczekując trudniejszych czasów. Konsumenci, obawiając się o swoje finansowe bezpieczeństwo, mogą ograniczyć wydatki.
To z kolei spowalnia gospodarkę. Banki mogą stać się ostrożniejsze w udzielaniu kredytów, co dodatkowo hamuje rozwój.
Chociaż nie każda odwrócona krzywa dochodowości musi oznaczać recesję, historia pokazuje, że jest to sygnał, którego nie można ignorować. Od lat 60. XX wieku niezawodnie poprzedzała ona wystąpienie recesji w Stanach Zjednoczonych.
Czarne chmury nad gospodarką
Obecna sytuacja trwa wyjątkowo długo. Z jednej strony, może to oznaczać, że ryzyko spowolnienia gospodarczego jest szczególnie wysokie. Z drugiej strony, że być może tym razem recesji nie będzie?
Niemniej, Inwestorzy i decydenci powinni być gotowi na różne scenariusze. Kluczowe pozostaje odpowiedzialne zarządzanie finansami i polityką gospodarczą.
Trudno jednak mówić o rozsądnych wydatkach publicznych w USA, gdy deficyt budżetowy tego kraju w odniesieniu do PKB jest największy od czasów II wojny światowej. To szczególnie niepokojące, bowiem problem pojawił się, choć Stany Zjednoczone nie uczestniczą obecnie w wyczerpującym zasoby globalnym konflikcie.
Długotrwałe odwrócenie krzywej dochodowości może też wpłynąć na rynki finansowe na całym świecie, gdyż gospodarka USA ma ogromny wpływ na cały glob. Na razie pozostaje nam obserwować sytuację i przygotować się na możliwe zmiany. Pewne jest jedno – długotrwałe odwrócenie krzywej dochodowości obligacji to zjawisko, które zasługuje na naszą uwagę i głęboką analizę.
Tekst przygotował FXMAG