Zachodni sąsiad Polski z poważnymi problemami
Gospodarka Niemiec wykazuje w ostatnim czasie wiele oznak osłabienia. Rząd Niemiec upada, a przedterminowe wybory federalne zostały zaplanowane dopiero na 23 lutego przyszłego roku. Równocześnie, pesymizm dominuje wśród niemieckich firm. Sporo dużych przedsiębiorstw zdecydowało się na likwidację tysięcy miejsc pracy.
Joachim Nagel, szef Bundesbanku w przemówieniu z 4 grudnia 2024 roku podkreślił wagę problemów, które targają niemiecką gospodarką w ostatnim czasie. Zaznaczył, że wyniki Niemiec poprawiły się co prawda w trzecim kwartale 2024 roku, ale realny PKB wzrósł o zaledwie 0,1%.
„Chociaż przekroczyło to wcześniejsze oczekiwania, spadek PKB w drugim kwartale został zrewidowany w górę z 0,1% do 0,3%. Co wskazuje, że ogólne wyniki gospodarcze pozostały słabe w półroczu letnim”, dodał.
Wykres. PKB Niemiec
Źródło: Trading Economics
Nawarstwiające się problemy zachodniego sąsiada Polski rodzą pytania o potencjalne odbicie krajowej gospodarki Niemiec. Szef Bundesbanku nie przekazał jednak w tej kwestii optymistycznych wieści:
„Obecnie żaden z głównych składników popytu nie daje powodów do oczekiwania znacznego krótkoterminowego ożywienia niemieckiej gospodarki. Chociaż konsumpcja prywatna skorzystała na gwałtownie rosnących płacach w trzecim kwartale, rynek pracy słabnie, a wysoka niepewność konsumentów prawdopodobnie osłabiła wzrost konsumpcji prywatnej”, zaznaczył Nagel.
„Eksport i produkcja zarówno w przemyśle, jak i budownictwie nadal spadały. Wysokie koszty finansowania i znaczna niepewność co do polityki gospodarczej nadal mają konsekwencje dla inwestycji, wpływając na popyt na usługi budowlane i dobra kapitałowe. Ponadto niskie wykorzystanie mocy produkcyjnych dodatkowo utrudnia inwestycje w sektorze przemysłowym”, dodał.
Wykres. Wartość eksportu i importu Niemiec
Źródło: Destatis
Tekst przygotował FXMAG