- Jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne w miejscu pracy?
Zdrowie psychiczne Polaków
Prawie połowa polskich pracowników jest narażona na wysokie ryzyko dla zdrowia psychicznego, wynika z raportu TELUS Health. Badanie zawiera informacje na temat stanu zdrowia psychicznego pracowników w sześciu krajach europejskich: Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce, Niemczech i Holandii.
Prawie dwóch na pięciu europejskich pracowników jest zagrożonych chorobą psychiczną. Wynik dotyczący zdrowia psychicznego różnił się w zależności od kraju.
We wrześniu 2024 roku ogółem 38% pracowników miało wysokie ryzyko dla zdrowia psychicznego, 42%
ma umiarkowane ryzyko dla zdrowia psychicznego, a 20% ma niskie ryzyko dla zdrowia psychicznego.
Największy odsetek pracowników sklasyfikowanych jako posiadających wysokie ryzyko dla zdrowia psychicznego wystąpiło w Hiszpanii (48%).
Polska znalazła się na drugim miejscu(45%), natomiast na trzecim Włochy (43%).
Najniższy odsetek pracowników z wysokim ryzykiem zdrowia psychicznego wynoszący 24% ma Holandia.
Wykres. Zdrowie psychiczne pracowników w poszczególnych krajach
Źródło: TELUS Health
Konsekwencje wojny na Ukrainie
Paula Allen, wiceprezes ds. badań w TELUS Health przekazała, że na zdrowie psychiczne mają wpływ wydarzenia, które dzieją się w danym kraju.
Allen wspomniała w tym kontekście o geograficznej bliskości Polski do Ukrainy, zaatakowanej przez Rosję w 2022 roku.
Jak wynika z badania polskich badaczek z SWPS. Wybuch wojny na Ukrainie faktycznie wpłynął na pogorszenie zdrowia psychicznego osób szczególnie narażonych na stres.
„Do grupy wysokiego ryzyka ciężkiej reakcji kryzysowej w obliczu zagrożenia wojennego zaliczani są pacjenci z zaburzeniami psychicznymi”, czytamy na stronie SWPS.
Agresja Rosji na Ukrainę, której kolejna faza rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, pociągnęła za sobą konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego nie tylko. W sposób oczywisty – dla obywateli Ukrainy, ale również innych państw.
Pokazywały to prowadzone w Polsce badania opinii publicznej. W jednym z nich, w maju i czerwcu ub. r. 70 proc. ankietowanych Polaków deklarowało, że wojna w Ukrainie nasiliła obawy o ich przyszłość. Badania Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzone w czerwcu i lipcu ub. r. pokazały, że większość Polaków obawiała się wówczas zbrojnego ataku Rosji na Polskę.
Tekst przygotował FXMAG