Czy warto obecnie kupić mieszkanie? To zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby, niemniej rynek znajduje się w etapie przejściowym pomiędzy dwoma programami rządowymi. Dla jednych może to być okazja, dla innych okres wyczekiwania.
Kiedy kupić mieszkanie? Nowy program za rogiem
Zgodnie z zapowiedziami rządu, następcą programu “Bezpieczny Kredyt 2%” ma być inicjatywa “Mieszkanie na Start”. W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze konkretne zapowiedzi dotyczące MnS, jednak eksperci wskazują, że prawdopodobnie nie będzie stymulował wzrostu cen w takim stopniu, jak jego poprzednik.
Nie można również zapomnieć o fakcie, że na początku bieżącego roku deweloperzy uzupełnili swoją ofertę, zwiększając podaż. Co więcej, rośnie także liczba udzielanych pozwoleń na budowę. Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym 2024 r. rozpoczęto łącznie budowę 20 551 mieszkań, co jest wzrostem o 30,7% względem rozpoczętych projektów w styczniu. W skali roku to skok o 90%. Liczby mogą świadczyć o optymizmie na rynku, należy jednak podkreślić występowanie niskiej bazy.
Z szacunków Heritage Real Estate Investment Trust (HREIT) wynika, że mieszkań wystawionych na sprzedaż jest obecnie nawet ok. 10 – 20% więcej niż w okresie najgorszej „posuchy” w 2023 r.
„Dziś już wiemy, że choć mieszkania dynamicznie w 2023 roku drożały, to jednak dynamika ta była nawet 2-3 razy niższa niż ta, którą nas straszono. Jak bowiem wynika z najnowszych danych NBP o cenach transakcyjnych mieszkania na 7 największych rynkach zdrożały w perspektywie roku o trochę ponad 11% (dane wstępne za czwarty kwartał). Wciąż oznacza to dynamiczny wzrost, ale nie tak dynamiczny, jak sugerowały zmiany cen ofertowych” – zaznacza HREIT
„Dla warszawskich deweloperów powinno to już być sygnałem, że ceny oferowanych przez nich mieszkań doszły do granicy, której coraz większa grupa potencjalnych nabywców nie jest już w stanie zaakceptować – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Ekonomiści wskazują jednak, że istnieje szansa, iż w tym roku w stolicy wprowadzą do oferty więcej mieszkań w umiarkowanych cenach. Dla przypomnienia, w lutym w Warszawie dominował segment popularny (lokale poniżej 16 tys. zł za metr kwadratowy, mediana cen w stolicy). Dzięki temu różnice cenowe pomiędzy pierwszym a drugim miesiącem tego roku nie były znaczące.
Tekst przygotował FXMAG